Najlepsze zabiegi na zimę – wywiad z kliniką VenaMed!

9 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Na temat topowych zabiegów dedykowanych w okresie zimowym z rozmawiamy z dr Agnieszką Wolską oraz mgr Iloną Cichecką z Centrum Medycznego VenaMed w Warszawie.

W Państwa ofercie znajdują się również zabiegi medycyny estetycznej czy takie zabiegi służą wyłącznie poprawie walorów estetycznych, czy mogą przyczynić się również naszemu zdrowiu?

 dr Agnieszka Wolska:

Medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie i nieustannie oferuje nam coraz to więcej możliwości na poprawę swojego wyglądu i komfortu psychicznego. Niestety wraz z rozwojem tej dziedziny oraz z coraz większą liczbą pacjentów wzrasta też ryzyko powikłań po niewłaściwie wykonanych procedurach, lub przez niewykwalifikowane osoby. Po drugie – podstawową zasadą, którą warto się kierować podczas wyboru specjalisty powinno być jego doświadczenie i umiejętności. Przede wszystkim powinien być to lekarz, a nie kosmetyczka czy (w przypadku procedur medycznych) kosmetolog. Zwróćmy też uwagę na to czy lekarz godzi się spełniać wszystkie oczekiwania pacjenta, czy też wspólnie z nim, po konsultacji medycznej planuje plan terapeutyczny i potrafi przyznać, że pewne zabiegi nie zawsze są konieczne lub rekomenduje inne, skuteczniejsze rozwiązania. Warto też upewnić się, jakimi preparatami będą wykonywane zabiegi – czy są to preparaty bezpieczne i certyfikowane.

Myślę zaś, że śmiało możemy powiedzieć, że leczenie estetyczne wiąże się ze znaczną poprawą samopoczucia społecznego i psychicznego pacjentów oraz zmniejszeniem dystresu (to reakcja organizmu na zagrożenie, utrudnienie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań człowieka, pojawia się w momencie zadziałania bodźca, czyli stresora) związanego z wyglądem. Praktyka medycyny estetycznej niewątpliwie poprawia stan zdrowia pacjentów poprzez poprawę wymiaru psychicznego i społecznego, które są kluczowe dla tej definicji.

 

 mgr Ilona Cichecka:

Otyłość to choroba cywilizacyjna. Spadek nadprogramowych kilogramów poprawia zdrowie fizyczne, psychiczne oraz wpływa na poprawę wyglądu. Wciąż dla wielu osób właśnie poprawa wyglądu jest celem, który chcą osiągnąć decydując się na leczenie otyłości. Korzyści ze spadku kilogramów są wielowymiarowe. Proponowany przez nas program leczenia otyłości ujmuje opiekę lekarską, dietetyczną i psychodietetyczną oraz zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki takiemu pakietowi usług pacjent jest zaopiekowany kompleksowo a strategia leczenia jest dobierana indywidualnie. Zmiana sposobu odżywienia wpływa nie tylko na spadek kilogramów ale m.in. na lepszą kondycję, poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci, a to przekłada się na poprawę wyglądu.

Który zabieg Państwo polecają i dlaczego?

A.W: W okresie zimowym polecamy szczególnie zabieg laserem frakcyjnym FRAX. Jest on wykorzystywany do resurfacingu skóry, usuwania blizn i rozstępów, niwelowania przebarwień, a także poprawy jędrności i gęstości skóry. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych technologii zapewniających tak szerokie spektrum działania. W odróżnieniu od większości metod chirurgicznych, zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest niskoinwazyjny. Po jego zakończeniu, pacjent bez problemu może powrócić do swoich codziennych aktywności. Efekty uboczne ograniczają się do miejscowej nadwrażliwości i zaczerwienienia skóry, które ustępują po kilku godzinach. Laser frakcyjny nie ogranicza ruchomości mięśni twarzy i nie zmienia jej rysów, dzięki czemu efekty pozabiegowe są maksymalnie naturalne.

Jak wygląda ten zabieg, czy istnieją przeszkody medyczne, aby wykonać zabieg lub ograniczenia wiekowe?

A.W: Laser frakcyjny wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę. Efektem tego jest zdrowsza i wyglądająca młodziej skóra. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego. Po oczyszczeniu skóry głowica przykładana jest bezpośrednio do skóry pacjenta i po jej uruchomieniu w skórę wprowadzane są skupione wiązki światła, które wnikają w skórę na głębokość powyżej 1,5 mm. Im głębiej dociera światło lasera CO2, tym większa jest wytwarzana ilość nowej tkanki. Skoagulowane złogi tkankowe są zastępowane zregenerowanymi komórkami. W zależności od stanu zdrowotnego skóry, zaleca się stosowanie serii 3-6 zabiegów dla uzyskania najlepszych efektów. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka godzin. Po zabiegu, na naskórku, mogą być widoczne drobne zmiany, które w krótkim czasie znikną. W kilka dni po zabiegu będzie odbywało się złuszczanie naskórka. Zabieg dedykowany jest dla każdego kto boryka się z problemami skóry (w tym z trądzikiem), zmarszczkami czy przebarwieniami. Warto pamiętać, że każdy zabieg wykonywany w klinice VenaMed poprzedzony jest szczegółową konsultacja lekarską podczas której rozwiewamy wszelkie wątpliwości, informujemy pacjenta o procedurze medycznej oraz postępowaniu pozabiegowym, więc nie ma się czego obawiać. Serdecznie zapraszamy na zimowe odświeżenie skóry do naszych gabinetów.

 

Pierwsza wizyta często bywa stresująca, jak można się do niej przygotować, aby zminimalizować stres?

 I.C: Każdy pacjent, który trafia na wizytę, przychodzi już ze swoją historią, wcześniejszymi doświadczeniami. Temu należy się szacunek. Jako dietetyk i psychodietetyk, pozwolę sobie na odczarowanie tego stwierdzenia, że wizyta nie jest łatwa. Jest taka, na jaką pozwoli pacjent. Dla mnie osobiście ważna jest ciekawość i nieoceniająca postawa. Z wielu rozmów wiem, że tego właśnie najczęściej obawiają się osoby z otyłością. Taka postawa pozwała mi otworzyć się na to, z czym trafia do mnie pacjent. W przypadku dietetyka, czy psychodietetyka pierwsza wizyta to jest wywiad żywieniowy i poznanie celów pacjenta oraz pierwsze ustalenia, aby zmiana zaczęła się dziać. Stresować może autorytarny styl wizyty, metoda pracy danego specjalisty, brak wysłuchania pacjenta, usłyszenia tego, co ma do powiedzenia. Dlatego m.in. automatyczny pomiar składu ciała, zalecenia i stosowanie kolejnych jadłospisów nie przynosi zamierzonych efektów. Warto przychodząc na wizytę, mieć przygotowaną własną historię „bycia na diecie”, przynieść dokumentacje medyczną i przyjść otwartym, na to co ma się zadziać. W naszej klinice robimy wszystko, aby właśnie wizyty nie były stresujące, staramy się najlepiej, jak umiemy zaopiekować się pacjentem, tak aby czuł się komfortowo.

Wielu ludzi krępuje się swojej otyłości, dlatego boją się o pomoc i próbują robić coś samemu. Czy takie działania mogą zaszkodzić?

 I.C: Wszystko zależy od tego jakich metod używają na własną rękę. Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że są one zbyt drastyczne, nie dostosowane do danego przypadku. Dwa nawyki, które „wywodzą w pole” racjonalne radzenie sobie z dodatkowymi kilogramami to: chęć otrzymania rozwiązania od zaraz, co często kończy się powielaniem tego, jak odchudzała się koleżanka, siostra, mama oraz myślenie czarnobiałe, czyli albo jestem albo nie jestem na diecie. To powoduje wpadnięcie w błędne koło odchudzania, może rodzić wygórowane oczekiwania, porównywanie się do innych i frustracje.

Jak powinna wyglądać zdrowa i rozsądna walka z otyłością?

 I.C: Powinna być strategiczna i poprowadzona z wdziękiem. Nie powinna być walką, tylko dobrze dobranymi metodami pracy do danej osoby. Powinna ujmować etap zmiany, na jakim jesteśmy, dzięki temu stworzony będzie klimat, w którym będzie mogła zaistnieć pozytywna zmiana zachowań żywieniowych, motywacja będzie utrzymana, wpadki będą punktem odbicia do dokonania postępów a nowe nawyki żywieniowe będą trwałe. Powinna ujmować styl jedzenia jaki reprezentujemy, bo to w dużym procencie odpowiada za to, że zastosujemy dane zalecenia. Inaczej odchudza się osoby jedzące w tzw. Sposób punktowy a inaczej w sposób przedziałowy, jeszcze inne strategie są dobierane aby poradzić sobie z zajadaniem emocji.

Centrum Medyczne VenaMed

ul. Słowackiego 21/23,
01-593 Warszawa

+48 501 514 056

22 690 08 07

serdecznie dziękuję za rozmowę!

rozmawiała: Małgorzata Kopeć