URODA I ZDROWIE

Najlepsze kosmetyki naturalne – ile kosztują? Gdzie kupić?

16 lipca 2020, dodał: Redakcja

Kosmetyki naturalne cieszą się stale rosnącą popularnością. To zupełnie zrozumiałe. Zanieczyszczenie środowiska naturalnego, smog oraz wiążące się z nimi zaburzenia funkcji skóry, w tym także te wynikające z alergii, atopii czy chorób cywilizacyjnych i autoagresywnych, sprawiają, że uciekamy od preparatów mających w składzie dodatkowo szkodzące organizmowi substancje chemiczne. Mówienie, że preferujemy „kosmetyki bez chemii” to swego rodzaju skrót myślowy: chodzi nam przecież wyłącznie o te substancje chemiczne, które nie tylko szkodzą skórze, ale także przenikają w głąb organizmu, powodując np. zaburzenia układu hormonalnego czy immunologicznego. Należą do nich np. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i Aluminium (Aluminum Chlorohydrate), formaldehyd czy oleje mineralne.

kosmetyki ekologiczne

Z przyjemnością i korzyścią dla zdrowia możemy jednak sięgać po preparaty naturalne. Natura do najdoskonalsze laboratorium chemiczne, z którego pozyskuje się wspaniale działające substancje odżywcze, nawilżające, łagodzące, wspomagające wszystkie funkcje skóry.

Sklepy z naturalnymi kosmetykami

Nie wszystkie sklepy z kosmetykami naturalnymi utrzymują wysokie standardy. Warto zaopatrywać się w takich, które kierują się tzw. ekoetyką.

Co to jest ekoetyka? Można ją zdefiniować jako podejście do życia, zgodnie z którym odpowiedzialność za jego jakość wiąże się bezpośrednio z dokonywaniem przemyślanych wyborów konsumenckich. To promowanie świadomości ekologicznej i zdrowego trybu życia. To, wreszcie, kultywowanie idei „less is more” – „mniej znaczy więcej”: mniej szkodliwej chemii, znaczy więcej zdrowia i przyjemności z używania kosmetyków.

Zastąpienie hedonistycznego materializmu i bezrefleksyjnego kupowania preparatów kosmetycznych bez zwracania uwagi na ich skład, tylko dlatego, że są tanie to jeden z naczelnych celów ekoetyki.

naturalne eko kosmetyki z owsem

 

Kosmetyki naturalne, kosmetyki ekologiczne, kosmetyki organiczne, bio kosmetyki

Świadomy konsument musi wiedzieć, że wszystkie wymienione wyżej określenia kosmetyków używane są na polskim rynku zamiennie. Jednak to nie słowa – naturalny, ekologiczny, organiczny, bio – użyte obok nazwy kosmetyku przesądzają o ich faktycznej jakości. Liczy się skład oraz zdobyte certyfikaty. Prawdziwie naturalne kosmetyki zawierają składniki z kontrolowanych upraw biologicznych i nie są testowane na zwierzętach. Jak poznać, czy naprawdę mamy do czynienia z takimi właśnie preparatami?
Możemy sprawdzić, czy posiadają stosowne certyfikaty.

Kosmetyki ekologiczne – zasady certyfikacji

Instytucją odpowiedzialną za opracowanie standardów dotyczących kosmetyków naturalnych w Europie jest Cosmetics Organic and Natural Standard, czyli COSMOS – standardy te uzgodnione zostały pomiędzy francuskim Eco-Cert, niemieckim BDIH, brytyjskim Soil Association i włoskim ICEA. Nie ma jednak jednego wspólnego logo, które pojawiałoby się na opakowaniach kosmetyków. Możemy za to znaleźć m. in. następujące oznaczenia:

  • Eco-Cert – certyfikat przyznawany w dwóch kategoriach: kosmetyków naturalnych (biologicznych – w min. 95% składają się z surowców naturalnych) oraz organicznych (ekologicznych – (w min. 95% składają się z surowców naturalnych i w 50% naturalnych surowców pochodzących z upraw ekologicznych)
  • BDIH – certyfikat nadawany jest kosmetykom składającym się wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego: nawet konserwanty muszą być w pełni naturalne, preparaty nie mogą zawierać substancji pochodzących z martwych zwierząt, jak zwierzęce oleje bądź kolagen
  • Soil Association – certyfikat nadawany produktom, które nie mają składników genetycznie modyfikowanych, a składniki nieorganiczne mogą zostać użyte tylko i wyłącznie wtedy, kiedy producent potwierdzi, że nie są genetycznie modyfikowane; jeśli używane są składniki nieorganiczne, to oznacza, że nie istnieją ich odpowiedniki w wersji organicznej
  • ICEA – certyfikat nadawany jest wyłącznie kosmetykom zawierającym jedynie składniki pochodzenia naturalnego z ekologicznych upraw

Tego typu certyfikowane kosmetyki naturalne możesz kupić w sklepie z kosmetykami naturalnymi Ecoethics

baner

 

Polskie kosmetyki naturalne bez konserwantów

Jedynym certyfikatem przyznawanym przez polską instytucję jest certyfikat Kosmetyk Naturalny i Ekologiczny oferowany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Znak ekologiczny EKO „CERTYFIKOWANY KOSMETYK NATURALNY”  mogą otrzymać naturalne kosmetyki w drodze dobrowolnej certyfikacji, nie powodujące (w odniesieniu do wcześniej ustalonego akceptowanego poziomu) negatywnych skutków dla środowiska oraz spełniające ustalone kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych w trakcie całego cyklu życia wyrobu.

„CERTYFIKOWANY KOSMETYK NATURALNY” oznacza każdą substancję lub mieszaninę zawierającą składniki pochodzące z produkcji ekologicznej lub z nią związanej, przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

organiczne ekologiczne kosmetyki

 

Eko drogeria z zasadami

Ecoethics to drogeria eko z zasadami. Dla nas ważne jest etyczne podejście do ekologii i szacunek dla ludzi, dlatego odcinamy się od praktyk, w ramach których za określeniami naturalny, ekologiczny, organiczny, bio nie idzie ani certyfikacja, ani faktyczna jakość kosmetyków. Robimy co w naszej mocy, aby oferowany przez nas asortyment był możliwie jak najlepiej opisany. Nasze wegańskie produkty są naprawdę wegańskie, organiczne są rzeczywiście organiczne. Dbamy o rzetelność i wiarygodność informacji dotyczących oferowanych przez nas kosmetyków.
Wiemy, że świadomość konsumencka wzrasta i liczymy, że inne firmy pójdą w nasze ślady.

 

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą, na wagę kupuję bo taniej, do tego czasem dostanie...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...