Pająk, krokodyl, lew czy struś – niemal każde zwierzę może być domowym pupilem. Aż dziw bierze, co też ludzie trzymają w swoich domach. Oto nasz ranking najdziwniejszych zwierząt hodowanych przez Polaków.
Bezkręgowce
Pierwsze miejsce wśród najdziwniejszych zwierząt, które trzymamy w naszych domach, zajmują niewątpliwie bezkręgowce. Karaluchy, pająki, wije mają swoich zagorzałych wielbicieli zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Karaczany
Któż by chciał trzymać w domu karaluchy? A jednak niektórzy uważają je za najlepsze zwierzątka domowe. Oczywiście nie chodzi o zwykłe karaluchy, tylko o ich kuzynów zamieszkujących ciepłe kraje. Na przykład karaczana madagaskarskiego dorastającego do 8 cm długości.
Krocionogi
Długie ciało, mnóstwo nóg – krocionogi u jednych wzbudzają obrzydzenie u innych zaś zachwyt. Im większe są przy tym, tym bardziej atrakcyjne. Gatunki żyjące w tropikach mogą dorastać nawet do 20 cm długości.
Straszyki
Przypominają zeschłe liście lub patyczki, a jednak są owadami. Niezwykły wygląd straszyków spełnia funkcję ochronne – dzięki niemu stają się niewidoczne na tle roślinności. Niektóre gatunki osiągają przy tym imponujące jak na owady rozmiary – nawet około 50 cm. Popularnym gatunkiem trzymanym w terrariach w naszym kraju są patyczaki. Niezwykłe również dlatego, że mogą rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samca.
Pająki
Najbardziej popularne są oczywiście duże gatunki tropikalne, takie jak ptasznik goliat. Pająk ten może mieć nawet 30 cm długości ważyć 250 gramów. Uchodzi za największy gatunek pająka na świecie.
Skorpiony
Skorpiony wzbudzają lek ze względu na swoje jadowe kolce. Mało kto wie jednak, że tylko około pięciu gatunków jest niebezpieczna dla człowieka. Co ciekawe są to skorpiony niewielkich rozmiarów. Największy gatunek, dwudziestocentymetrowy skorpion cesarski rzadko używa kolca jadowego i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Stawonóg ten posiada jeszcze jedną ciekawą cechę: w promieniach ultrafioletowych jego całkowicie czarne ciało staje się intensywnie niebieskie.
Ukwiały
Ukwiały znane są każdemu miłośnikowi akwarystyki morskiej. Wyglądają jak piękne morskie kwiaty, ale są zwierzętami i to drapieżnymi. Prowadzą osiadły tryb życia. Zdobyć chwytają czułkami wydzielającymi paraliżujący jad.
Płazy
Drugie miejsce przyznaliśmy niektórym niezwykłym płazom. Z pewnością nie wzbudzają zachwytu u wszystkich ludzi, obiektywnie rzecz biorąc jednak znajdziemy wśród nich gatunki naprawdę dziwne.
Aksolotl meksykański
W naturze aksolotle żyją wyłącznie w dwóch meksykańskich jeziorach, Xochimilco i Chalco, położonych na wysokości 2300 m ponad poziomem morza. Najdziwniejszą cechą tych popularnych płazów jest to, że dojrzałość płciową osiągają jeszcze wstanie larwalnym i bardzo rzadko przeobrażają się w postać dorosłą. Zjawisko to nosi nazwę neotenii.
Żaba rogata
Żaba rogata jest wielka, może ważyć nawet pół kilograma, pękata i ma wielki pysk o mocnych szczekach, który umożliwia jej połykanie zdobyczy niemal tak dużej, jak ona sama. Jej ugryzienie może być bardzo bolesne również dla człowieka. Płaz ten niemal w ogóle się nie porusza, większość życia spędza w ukryciu, czekając aż zdobycz sama do niej przyjdzie.
Drzewołazy
Drzewołazy są niewielkimi i wyjątkowo pięknie ubarwionymi żabkami. Ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i jest śmiertelna nawet dla dorosłego człowieka. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej używają jej nawet do zatruwania swoich strzał. Ciekawostką jest jednak to, że osobniki trzymane w terrariach nie są jadowite! Naukowcy sądzą, że ma to związek z pożywieniem, które w niewoli jest zgoła inne.
Platana
Dziwaczny płaz, który wcale nie potrafi poruszać się po lądzie i całe swoje życie spędza w wodzie. Platany nie grzeszą urodą – aż dziw, że ktoś chce je trzymać w domu. Mało kto wie jednak, że płazy te są wrażliwe na ludzki hormon ciążowy – gonadotropinę kosmówkową , pod wpływem którego samice zaczynają składać skrzek. Dlatego kiedyś wykorzystywano je jako naturalny test ciążowy – wstrzykiwano im odrobinę kobiecego moczu.
Ryby
Trzecie miejsce na naszej liście zajmują ryby. Oczywiście nie pospolite „welonki” lub gupiki. Wśród kręgowców tych znajdziemy również gatunki o niezwykłych kształtach i zachowaniu.
Koniki morskie
Koniki morskie są jednymi z najdziwniejszych ryb na świecie. Ich głowa wygląda jak łeb konia i ustawiona jest pod kątem do reszty ciała, pływają w pozycji pionowej, a ogon bardziej przypomina ogon ssaka niż ryby: pozbawiony płetwy, jest długi, ruchliwy i chwytny. Równie niezwykły jest ich sposób rozmnażania. Samce mają na brzuchu specjalną torbę, do której samice składają ikrę. Po okresie inkubacji tatuś-konik „rodzi” żywe młode.
Poskoczek mułowy
Poskoczek mułowy jest ryba, ale zamiast pływać jak przystało każdej szanującej się rybie, większość czasu spędza na lądzie, skacząc nawet po kamieniach i korzeniach. Nawet z wyglądu poskoczek mułowy bardziej przypomina jakiegoś płaza niż rybę.
Trzcinnik
Trzcinnik, abo niezbyt prawidłowo trzciniak, jest rybą o wydłużonym ciele, dorastającą do około metra długości. Nazywany bywa również wężem trzcinowym, jako żywo bowiem bardziej przypomina węża niż rybę. Potrafi również pełzać po lądzie niczym wąż właśnie.
Ślepczyk jaskiniowy
Rybka ta nie ma oczu! Nie są jej potrzebne ponieważ w naturze zamieszkuje podziemne jeziora i strumienie, do których nigdy nie docierają promienie słoneczne. Ślepczyki jaskiniowe orientują się w otoczeniu za pomocą linii nabocznej – organu odbierającego najlżejsze nawet drgania wody.
Skrzydlice
Skrzydlice są jednymi z najpiękniejszych ryb trzymanych w akwariach, ale zarazem najbardziej niebezpiecznymi. Ich ogromne, wyglądające jak skrzydła pletwy zaopatrzone są w kolce jadowe, których ukłucie może zabić człowieka.
Motylowiec
Wielbiciele tego gatunku rybki muszą szczelnie przykrywać swoje akwaria. Motylowiec potrafi bowiem latać! No może niedosłownie latać, tylko szybować. W razie zagrożenia wyskakuje z wody, rozpościerając wielkie płetwy piersiowe i szybuje mad jej powierzchnią.
Arowana
Dorosła arowana sprawia imponujące wrażenie ze względu na swe ogromne rozmiary i wielki pysk. Ryby ta potrafi wyskoczyć z wody na kilka metrów i chwytać siedzącego na gałęzi owada, a jak niektórzy opowiadają, nawet małego ptaka. Wielbiciele tego gatunku twierdzą również, że arowany są bardzo inteligentnymi rybami, żywo interesują się tym, co się dzieje poza akwarium i potrafią rozpoznawać swoich opiekunów.
Gady
Czwarte miejsce przyznaliśmy gadom. Są one popularne na całym świecie, a w prywatnych hodowlach możemy spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich grup gadów. Większość z nich jest w Polsce niedostępna, a niektórych wręcz trzymać nie wolno. Wymienione poniżej gatunki możemy jednak kupić w naszych sklepach.
Żółwiaki
Żółwiaki to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Niby żółwie, ale jednak jakieś inne. Zamiast rogowych tarczek ich pancerz pokryty jest grubą i miękką skórą. Są drapieżnikami polującymi głównie na ryby, co ułatwia im wyjątkowo długa szyja. Nie mają zębów, jednak mogą bardzo boleśnie ugryźć.
Kameleony
Zmienny jak kameleon – to znane powiedzenie nawiązuje do słynnej umiejętności zmiany barwy ciała u tych gadów. Rzeczywiście kameleony potrafią w ciągu kilku sekund zmienić kolor skóry, by w topić się w otocznie lub wyrazić nastrój, w jakim się znajdują. Najbardziej zadziwiające są jednak ich oczy. Duże i wystające mogą poruszać się niezależnie od siebie.
Gekony
Gekony są gadami, które potrafią biegać po ścianach i sufitach domów, a nawet po pionowo ustawionych szybach. Jako jedyne jaszczurki zdolne są do wydawania głośnych dźwięków. Wiele gatunków chętnie zamieszkuje ludzkie domostwa. Są zresztą mile widzianymi gośćmi, ponieważ polują na owadzie szkodniki.
Ssaki
Na piątym miejsce w naszym rankingu znalazły się dziwne ssaki. Nie znajdziemy ich w naszych sklepach zbyt wiele, ale i one bywają w Polsce domowymi pupilami. Nie wszystkie z nich jednak nadają się do trzymanie w mieszkaniu. Małpy mogą być urocze, jednak posiadają również ostre zęby, których nie wahają się użyć również w stosunku do swojego opiekuna.
Łotopałanka karłowa
Niby wiewiórka albo większa mysz, lotopałanka karłowata nie ma jednak nic wspólnego ani z wiewiórką ani z myszą. Przede wszystkim jest torbaczem jak kangur lub koala. Ale to jeszcze nie wszystko. Zwierzątka te potrafią szybować w powietrzu! Między łapami mają fałd skórny, który rozpościerają podczas lotu niczym lotnię lub spadochron.
Pigmejka
Pigmejka jest najmniejszym przedstawicielem rzędu naczelnych. Długość ich ciała wynosi niespełna 16 cm bez ogona. Ta urocza małpka jest aktywna w ciągu dnia, a jej ulubionym pożywieniem jest sok i żywica drzew.
Pieski preriowe
Pieski preriowe kojarzą nam się przede wszystkim z rozległymi preriami Ameryki Północnej. Prędzej spodziewamy się je ujrzeć w filmie o dzikim zachodzie niż w sklepie zoologicznym. Jednak gryzonie te są również popularnymi domowymi pupilami.
Jeż pigmejski
Ważący zaledwie pół kilograma jeż pigmejski zyskuje coraz więcej wielbicieli w Polsce. Podobnie jak nasz krajowy dziki jeż jest zwierzęciem mięsożernym, ktorego podstawowym pokarmem są drobne bezkręgowce.
Mysz kolczasta
Myszy kolczaste są niezwykle uroczymi gryzoniami. Wielkości chomika, o dużych, czarnych guzikowatych oczach i dużych uszach. Zamiast jednak zwykłych włosów mają na grzbiecie drobne cienkie kolce! Bardzo odważne i ciekawskie z natury, wypuszczone z klatki, nie uciekają gdzie pieprz rośnie, tylko spokojnie zwiedzają cały pokój. Myszy kolczaste mają jeszcze jedną ciekawą cechę – potrafią odrzucić ogon, dlatego nie wolno ich za niego chwytać.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Konsultacja lek. wet. Piotr Korzeniowski
Zdjęcia: Fotolia.com
EKSPERT KAKADU
Lek. wet. Piotr Korzeniowski
Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt. Jest także pasjonatem akwarystyki.Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach. Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.
Kakadu sp. z o. o.
ul. Annopol 4a, bud E
03-236 Warszawa