Najdroższe obiekty stworzone przez człowieka – ranking

27 sierpnia 2018, dodał: beautymarisa

Człowiek od wieków lubował się w tworzeniu monumentalnych budowli, które świadczyły o jego wszechmocy i wielkości. Przygotowałam dla Was zestawienie pięciu najbardziej kosztownych obiektów, które zostały wybudowane współcześnie i nadal funkcjonują.

1. Zestawienie rozpoczynam portem lotniczym Hongkong, którego koszt budowy wyniósł 20 mld dolarów. Dla zrealizowania projektu trzeba było zniszczyć dwie wyspy i zasypać kanał między nimi. Lotnisko zostało otwarte w 1998 roku i może pochwalić się dwoma pasami i jednym z największych terminali. Obecnie planowana jest dalsza rozbudowa.

Podobny obraz

2. Projekt Gorgon – koszt budowy to 28 mld dolarów. Terminal został ukończony w ubiegłym roku i służy do załadunku skroplonego gazu wydobywanego z kilkunastu okolicznych złóż. Po ukończeniu innych terminali Australia chce stać się największym na świecie eksporterem LNG, konkurując z Katarem i USA.

3. Zapora Trzech Przełomów – koszt budowy wyniósł 31 mld dolarów. To największa na świecie elektrownia wodna produkująca rocznie 84,7 Twh energii. Ma chronić przed powodziami oraz umożliwiać żeglugę statków z oceanu w głąb lądu.

Znalezione obrazy dla zapytania zapora trzech przełomów

4. Rozbudowa Al-Masdżid al-Haram – koszt – około 20 mld dolarów. Muzułmanie z całego świata kierują tutaj modlitwy, a przynajmniej raz w życiu muszą odbyć pielgrzymkę do tego miejsca. Żeby pomieścić miliony wiernych konieczna była przebudowa. Koszty nowych konstrukcji już zostały przewyższone przez szacowane 100 mld dolarów rekompensat. Właściciele okolicznych biur, hoteli i innych budynków mogli liczyć nawet na ponad 100 tys. dolarów za metr kwadratowy.

Znalezione obrazy dla zapytania Rozbudowa Al-Masdżid al-Haram

5. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS – Szacunkowy koszt to około 100-160 mld dolarów. Krytycy twierdzą, że nawet rozwój nauki dokonany przez ISS może nigdy nie zrekompensować poniesionych kosztów.

Podobny obraz

Zobacz również:

    1. 10 najdziwniejszych pasji świata

    2. Kolekcjonerki mężów – ranking

    3. Kobiece rekordzistki świata

    4. Dziewczyna z ogromnymi ustami


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!