Występowanie drobnych urazów w młodym wieku to wydarzenia zwyczajne, stanowiące elementy występujące u niemal każdego dziecka na pewnym etapie rozwoju. Urazy są najczęstszymi przyczynami zgłoszenia się dziecka z rodzicem do SOR-ów (szpitalnych oddziałów ratunkowych) w Polsce oraz Europie. Niektóre urazy wśród dzieci bywają groźne, zazwyczaj jednak codzienne urazy nie wymagają hospitalizacji ani inwazyjnych działań leczniczych.
Skąd biorą się drobne urazy u dzieci?
Drobne urazy lub otarcia u dzieci są relatywnie słabo zbadanym zjawiskiem. Metody analizy statystycznej, aby były wiarygodne, wymagają olbrzymiej ilości danych. Badania na temat przyczyn urazów u dzieci co prawda są wykonywane, jednak należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie z nich są zgłaszane do placówek medycznych, a badań statystycznych jest względnie niewiele. WHO zwraca uwagę, że liczba urazów wśród dzieci wciąż rośnie, a wypracowanie odpowiednich programów prewencyjnych jest ważnym zadaniem na najbliższe lata. Rodzice powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka. Drobne otarcia i upadki prawdopodobnie zawsze będą stanowić część dzieciństwa, należy jednak postarać się o możliwie bezpieczne środowisko nauki i odpoczynku dla swojej pociechy.
Jako najczęstsze przyczyny urazów wymieniane są: wypadki komunikacyjne, przemieszczanie się z dużą prędkością podczas jazdy na rowerze, rolkach czy quadach. Niewątpliwie duży udział wśród urazów występujących latem, szczególnie na wsiach, są urazy związane z pomocą w pracy rolnej. Obecność zwierząt hodowlanych również zwiększa ryzyko urazów wśród dzieci. Zakup kasku rowerowego, ochraniaczy na kolana do jazdy na łyżworolkach czy edukacja dotycząca ruchu na drodze to tylko niektóre działania prewencyjne, jakie należy podjąć w celu pomocy dziecku w zdrowym rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
Jak łagodzić ból u dziecka?
W przypadku poważniejszych urazów np. w obrębie głowy lub przy podejrzeniu uszkodzenia ciała dziecka należy niezwłocznie poszukać fachowej pomocy medycznej. Objawy takie jak wymioty, zamroczenie, utrata przytomności i niepamięć wsteczna mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu.
W kontekście łagodzenia bólu duże znaczenie ma stosunek opiekujących się dorosłych względem dziecięcych, niegroźnych urazów. Okazanie empatii i zrozumienia, jednocześnie nie wyolbrzymiając problemu, może być pomocne w zmniejszaniu subiektywnego uczucia dyskomfortu u dziecka. Prosty dotyk, przytulenie i uśmiech to czasem najlepsze sposoby łagodzące ból. Dodatkowo, żele takie jak Fastum Junior pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną, uprawianiem sportu lub w przypadku zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych.