Nadchodzące zimowe dni to świetna okazja do spędzania czasu z pasjonującą lekturą:) Polecamy Wam nowości wydawnicze tego sezonu, wśród których znajdziecie nie tylko idealne książki dla siebie i swoich pociech, ale także wiele pomysłów na prezenty dla bliskich. Zapraszamy do czytania!
Oto najciekawsze książki na zimowe wieczory:
Joanna Szczerbaty: Moje życie z narcyzem
Współcześni narcyzi są podobni do tego mitycznego Narcyza w jednej rzeczy – są zakochani w sobie i nikogo, poza sobą nie widzą. Manipulują, ranią i z każdym dniem coraz bardziej uzależniają od siebie innych. Jeśli ich nie podziwiasz i wystarczająco nie uwielbiasz, musisz ponieść karę.
Narcyz – kim jest? Jak go rozpoznać?
Na zewnątrz był czarujący i zabawny, sprawiał wrażenie człowieka sukcesu. W domu przeobrażał się w nie znoszącego sprzeciwu sfrustrowanego potwora.
Upokarzała go niemal każdego dnia, zdradzała, ośmieszała. Równie często zalotnie się do niego uśmiechała i zmysłowo prowokowała. Żądała uwielbienia. I on jej to dawał, coraz bardziej sobą gardząc.
Tuż po urodzeniu dziecka odkryła, że mąż ją zdradza. Usłyszała, że to jej wina, bo przestała dbać o siebie i, co najważniejsze, o niego. Odszedł do kochanki niedługo potem. A po jakimś czasie – kiedy ta zaszła w ciążę – zostawił i ją.
Książkę poleca Wydawnictwo Mando
Anda Rottenberg: Schyłek. Dziennik 2019-2022
Premiera 13 grudnia 2024
Anda Rottenberg, znana przede wszystkim jako historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka oraz wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki „Zachęta”, jest również autorką książek – i tych o sztuce, i tych bardziej osobistych. Od wieku nastoletniego Rottenberg prowadzi dzienniki. Czasem wyciąga fragmenty z wybranych lat i publikuje, jak np. Berlińska depresja. Dziennik czy Lista. Dziennik 2005. Decydując się na wydanie Schyłku, dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami swoimi refleksjami na temat upływającego czasu, starości, ciała, które odmawia posłuszeństwa, kruchości, która ją dominuje, nie pozwalając prowadzić tak aktywnego życia, jakie dotąd lubiła wieść. Schyłek to też zapiski z czasu pandemii, okresu zamknięcia w domu, odcięcia od ludzi i kultury, które są autorce tak potrzebne, jak powietrze. To dziennik, w którym Anda Rottenberg poniekąd rozlicza się z życiem, porządkuje sprawy, książki, pamiątki. Jednak robi to z dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru. No i nadal ma więcej energii, zapału i siły do pracy niż każdy przeciętny człowiek.
„Opowieść inauguruje pożar, który trawi katedrę Notre Dame w Paryżu, jej finał przypada na początek pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W tej dramatycznej klamrze zmieściły się notatki Andy z czasu pandemii, jej reakcje na próby upolitycznienia polskiej kultury, spostrzeżenia, nierzadko gorzkie, na temat rodzimego środowiska artystycznego. Jednak to nie publicystyka jest największą siłą tej książki, ale to, co prywatne, skierowane do środka.
To dziennik szczery, pozbawiony filtra. Anda nikomu nie daje taryfy ulgowej, a przede wszystkim nie oszczędza siebie. Dokładnie tak jak w życiu, które konsekwentnie wypełnia pracą, podróżami, spotkaniami z ludźmi. Na marginesie zabawnych, pełnych anegdot opisów towarzyskich zgęstek, wernisaży, lektur, premier i rautów mówi wprost o samotności, zmęczeniu ciała nękanego chorobami, tęsknocie za bliskimi, których już nie ma, emocjonalnych kryzysach. Co ważne, nie traci w tym lekkości. I zawsze potrafi ubrać smutek w dobrą puentę” – napisała Hanna Rydlewska w rekomendacji na okładkę.
Książkę poleca Wydawnictwo Osnova
Artur Ziontek: Stałem nago na progu domu. Opowiadania
Świat opowiadań Ziontka to świat kompletny. Rozrzucony hojną ręką autora „między wielkim Bugiem i mało ważną Wisłą” ożywa, nabiera kolorów, smaku, zapachu i pulsuje dźwiękami dnia codziennego, oddziałującymi na nas z taką intensywnością, jak byśmy stanęli nagle na kosowskim rynku u boku fryzjera z ambicjami, towarzyszyli nowo mianowanemu naczelnikowi siedleckiej poczty i razem z nim popijali wodę z saturatora, czy ruszyli w szaloną podróż do wsi, w której czas staje się pojęciem względnym, a duch Józefa Górskiego, dawnego właściciela pałacu, jest tak samo rzeczywisty, jak ci, którzy żywi się wydają. Bo kto jest tu żywy, a kto nie – tego nie możemy być nigdy pewni. Wszystkie postaci są wyraziste i natychmiast przejmują władzę nad nami.
Dla Artura Ziontka pisarskim tworzywem jest wszystko – to, co się wydarzyło, co się wydarza i co się wydarzy w miejscu, które stało się jego domem i pasją. Niewielkie miejscowości nadbużańskie, trochę większe miasta pogranicza podlasko-mazowieckiego są dla niego jak stół obficie zastawiony potrawami: autor żywi się każdym szczegółem współczesności i pełnymi garściami czerpie ze źródeł historycznych, które od lat bada i które zna jak mało kto.
„Tryptyk Stałem nago na progu domu to czułe studium współczesności utkanej z lokalnych opowieści, które wyrastają z podglebia historii ludzi zwyczajnych,”osiadłych na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Fryzjer, naczelnik poczty, babcia Helcia – to bohaterowie, którzy konfrontują się z rzeczywistością społeczną, a następnie próbują ją zrozumieć oraz nadać jej jakiś sens i kształt. Postaci w tej prozie nie są dobrane przypadkowo, wpisując się w dzieje miast, miasteczek i wsi, odsłaniając niepowtarzalny sposób myślenia o sobie i swej profesji, związki i zależności międzyludzkie, ale przede wszystkim stają się one niemal figurami filozoficznymi”.
Dr hab. Andrzej Borkowski, prof. UwS
Książkę poleca Wydawnictwo Paśny Buriat
Dorota Filipiak: Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia
Są na świecie rzeki większe i miejsca ciekawsze. Jednak to nad tą rzeką jest coś, co sprawia, że chce się tu być i żyć.
Ta rzeka to Bug – niezwykła, dzika, prawdziwa – a miejsce to Podlasie nadbużańskie. Tam, gdzie jest Bug wszystko staje się niezwykłe, nawet mała cicha wieś, do której dobrze się wraca z najdalszych podróży.
Na nadbużańskim Podlasiu Bug nas prowadzi. Jak przed wiekami prowadził osadników z Mazowsza, Litwy i Rusi. Bug zawsze był. I gdy w okolicznych wsiach unici modlili się w swoich ubogich cerkiewkach, w miasteczkach Żydzi prowadzili niewielkie interesy, a arystokracja budowała pałace i folwarki. Bug trwał – w czasie pokoju i w czasie wojen. Niejedno widział, niejedno wie, niejedno pamięta. A gdy przysiąść na brzegu, to opowie.
Ta książka to historia domu w małej nadbużańskiej wsi, który mnie wybrał i kazał odkryć swoje tajemnice. Te ukryte w ogrodzie, na łąkach i w lesie, a przede wszystkim nad najwspanialszą polską rzeką. Znaleźć tu swój dom, to być wybrańcem fortuny. Ale dom to nie tylko ściany i meble. To najbliższe otoczenie – stary sad, jego mieszkańcy – i dalsza okolica. To sąsiedzi – ludzie, zwierzęta. I cała przyroda, którą również trzeba poznać i zrozumieć. Prawdziwy dom to to, co jest tu i teraz, ale i to co było. Trwały dom stoi na fundamencie przeszłości, a tworzą go ci, którzy byli i żyli tu wcześniej. Wczoraj, przed dekadą, przed wiekami. Ci, których wszyscy pamiętają i ci, o których pamięta już tylko Bug.
DOROTA FILIPIAK
Książkę poleca Wydawnictwo Paśny Buriat
Wojciech Koronkiewicz: Życie seksualne kajakarzy. Zapiski z badań terenowych podczas spływów rzeką Narew, Supraśl, Bug, Biebrza i Czarna Hańcza
Kajak leżał w stodole od zawsze. Pobudzał wyobraźnię. Ileż razy chciałem popłynąć nim przez nieznane lądy. Zostać sławnym piratem lub podróżnikiem. Zawsze coś jednak stało na przeszkodzie. Szkoła, praca, własny dom, potem żona i dzieci. Potem kolejny dom, kolejna praca, kolejne auto. Czas płynął, a kajak wciąż leżał. Pewnego dnia zapytałem żonę (a żona jest wszak najważniejsza), czy nie miałaby nic przeciwko, abym wsiadł do tego kajaka i został odkrywcą nowych kontynentów…
– A płyń, człowieku! – roześmiała się żona.
Tak się zaczyna ta podróż. Podróż w głąb niezwykłych światów. Kajakiem podróżują ludzie wolni. Poszukiwacze marzeń.
WOJCIECH KORONKIEWICZ
FRAGMENT KSIĄŻKI:
„Znajomi chwalą się na profilu społecznościowym, że byli na spływie kajakowym. Jadę zatem do nich.
– Tak, byliśmy trzy dni na spływie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Pokonaliśmy po raz pierwszy kajakiem trzy lub cztery śluzy.
– Nikt z tej grupy nie dobierał się w parki? – pytam. – Naprawdę nic nie było słychać przez ścianki namiotu?
– Nocowaliśmy w domkach kempingowych – odpowiada znajomy. – Przez ściany było słychać chrapanie i pierdzenie. Ale miłosnych westchnień nie było. Może dlatego, że wszyscy w naszym wieku: pięćdziesiąt plus”.
„Słuchałem tych nocnych opowieści i układały się w jeden obraz. To nieważne, czy na kajaku, czy też na spływie. Nieważne, czy w trzcinach, czy na pełnym jeziorze. Nieważne, czy na pieska, czy też na misjonarza. Nieważne kto za co łapie, co ściska i co gdzie wkłada.
Ważne jest coś innego… Aby nocą wśród przyjaciół przy ogniu usiąść. I wskoczyć do wody tak, aby jak najwięcej osób ochlapać”.
„Ojciec mój za młodu wypłynął kajakiem z piękną dziewczyną. Ukryli się w trzcinach. I wszystko było jak w bajce. Tyle że już po wszystkim ojciec nijak do kajaka wsiąść nie potrafił!
Miotał się w tym błocie i trzcinach, coraz większy śmiech pięknej dziewczyny budząc. Dlatego mi zawsze powtarzał: „Synu! Unikaj kajaków! Cóż z tego, że będziesz jak latynoski ogier, gdy przy wsiadaniu w trzcinach ugrzęźniesz!”.
Książkę poleca Wydawnictwo Paśny Buriat
Michał Skoczek: U Pana Boga przy stole. Suwalszczyzna. Tom 2. Przewodnik po lokalnych przysmakach i smakach
Smakowite opisy 32 lokali serwujących regionalne jadło (w Augustowie, Sejnach, Suwałkach, Wigrach, Stańczykach, Puńsku, Gibach i wielu innych miejscach)
42 przepisy na regionalne przysmaki
Drugi tom przewodnika kulinarnego U Pana Boga przy stole tym razem zabierze Was na Suwalszczyznę i będzie to jedna z najsmaczniejszych podróży, jakich doświadczyliście w swoim życiu. Na razie – czytelnicza, ale jesteśmy pewni, że po lekturze ruszycie w pierwszym wolnym terminie do Sejn, Augustowa, Puńska, Szypliszek, Mikaszówki i innych poleconych przez Michała Skoczka suwalskich miejscówek.
Autor zapukał do drzwi najlepszych gospód, barów, karczm, zajazdów i restauracji; skosztował wszystkich miejscowych specjałów. Teraz kolej na Was! Kto poznał kuchnię Suwalszczyzny, ten wie, że tu się od stołu głodnym nie odchodzi. Tutejsze mistrzynie i mistrzowie gotowania udowadniają, jak nigdzie w Polsce, że gotowanie jest jak miłość. I że – jak pisała Virginia Woolf – „nie można dobrze myśleć, kochać i spać, jeśli nie jadło się dobrze”. Tutaj na pewno zjecie dobrze. Zapraszamy do krainy kołdunów, kartaczy, soczewiaków, kakorów, blinów, kiszek i babek ziemniaczanych, ryb i sękaczy…
Jedzenie na zdjęciach, które zamieszczone są w tej książce, nie jest stylizowane, ale dokładnie takie, jakie autor dostał z kuchni i za każde uczciwie zapłacił, książka ta bowiem nie powstała na bazie recenzji sponsorowanych. Żaden z właścicieli opisywanych tu lokali nie zapłacił nawet złotówki ani wydawnictwu, ani autorowi. Jedynym sponsorem wydania tej książki jesteś Ty, Drogi Czytelniku. Jeśli zdecydujesz się na zakup, będziemy szczęśliwi i mamy nadzieję, żę będzie Ci wszędzie smakowało. Smacznych podróży po Suwalszczyźnie!
Książkę poleca Wydawnictwo Paśny Buriat
Mikołaj Gospodarek, Jak poznać Suwalszczyznę? Subiektywny przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych
Suwalszczyznę poznaję od wielu lat. Wiem, że ten proces nigdy się nie skończy. Ilekroć mijam Suwałki i znikam gdzieś między Ejszeryszkami a Poszeszupiem-Folwarkiem, czuję, jakbym na nowo odkrywał Amerykę. Tym zachwytem chcę zarazić innych i dlatego odważyłem się napisać książkę o tym, jak poznać Suwalszczyznę. Nie podaję na to konkretnego i jasnego przepisu. Nie robię tego, bo on nie istnieje i tak naprawdę każdy odkrywa ten region po swojemu. Książka jest nie tylko przewodnikiem po oczywistych atrakcjach, ale przede wszystkim stanowi zaproszenie do poznania tej krainy w całkiem inny sposób. Mam nadzieję, że roznieci ona ciekawość i chęć poznania tego zakątka Polski. A jestem przekonany, że warto!
Mikołaj Gospodarek
JEŻELI CHCESZ WIEDZIEĆ
w którą stronę płynąć Czarną Hańczą?
w których suwalskich jeziorach są najpiękniejsze pijawki?
czy buzę popija się kartaczem czy kartacza buzą?
ile sęków ma sękacz?
czy w Raczkach zimują raki, co można zobaczyć w Przerośli, a co w Sejnach?
jak z Augustowa trafić do Puszczy Augustowskiej?
gdzie zjeść, a gdzie spać, by widzieć przed zaśnięciem Drogę Mleczną z krowami w tle?
TO Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ TA KSIĄŻKA JEST DLA CIEBIE.
Z przewodnika Mikołaja Gospodarka dowiesz się takich rzeczy o Suwalszczyźnie, których nie wie o sobie nawet sama Suwalszczyzna. Zajrzyj, poczytaj i… ruszaj w drogę! Po własną opowieść o Suwalszczyźnie.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
„Stawiając kropkę na końcu tej książki, byłem już spakowany. Kilka godzin po tym, jak skończyłem ubierać moje myśli w słowa, kolejny raz w ciągu krótkiego czasu ruszyłem na Suwalszczyznę. Każda okazja jest dobra, a napisanie książki to naprawdę solidny pretekst. Pojechałem, nie bacząc na pogodę. Chciałem jeszcze raz skonfrontować to, co napisałem, z rzeczywistością. Planowałem sprawdzić, czy się nie pomyliłem.
Odpowiedzi na moje rozterki i pytania przyniósł wiatr. Ogromny spokój ogarnął mnie na widok bezkresnych pól, nad którymi tego wiosennego dnia wisiały ciężkie chmury. W ciągu zaledwie półgodziny przeżyłem wszystkie cztery pory roku. Z czarnej niczym smoła chmury najpierw lunął deszcz, a po chwili sypnął śnieg. To wszystko przyprawił wiatr, a na deser wyszło słońce. O czym szumiał wiatr w mojej głowie?
Stojąc pośrodku suwalskich pól, poczułem się całkowicie bezradny i jednocześnie wolny. Przepełniało mnie szczęście, bo wiedziałem, że zgodnie z założeniem udało mi się napisać książkę prosto z serca”.
Książkę poleca Wydawnictwo Paśny Buriat
Agnieszka Lis: Salon spełnionych marzeń
Wigilia. Salon kosmetyczny w centrum handlowym. Tego dnia otwarty jest dłużej ze względu na zatrzęsienie klientów. Każda kobieta chce dopieścić fryzurę i paznokcie. Nagle w wejściu zakładu opada ciężka krata, a wszyscy będący w środku zostają uwięzieni. Telefony nie działają, centrum handlowe jest zamknięte, a ochrona najwyraźniej już zaczęła świętować, bo nikt nie odpowiada na wołania o pomoc. Atmosfera gęstnieje, a z czasem staje się trudna do zniesienia, bo wychodzi na jaw, że poszczególne osoby coś jednak o sobie wiedzą, a wszystkich uwięzionych, bez wyjątku, zna jedna z klientek salonu ‒ Melania. Przypadek? Wątpliwe, ponieważ okazuje się, że do każdego z obecnych ma o coś pretensje. W szafie na zapleczu natomiast – jakżeby inaczej – zostaje znaleziony trup.
Czy magia świąt Bożego Narodzenia zadziała? Przecież wszyscy tak na nią zawsze czekają…
Książkę poleca Wydawnictwo Harde
Krystyna Mirek: Światło w cichą noc
Pierwszy tom serii Willa pod kasztanem – powieści opisujących losy dwóch sąsiadujących ze sobą w podkrakowskiej miejscowości rodzin.
Kraków rozbłysnął tysiącem świateł. Mieszkańcy przygotowują się do świąt. Lecz nie wszystkich przepełnia radość. Antek Milewski wraca do domu po latach, by zacząć wszystko od nowa i zapomnieć o życiowej porażce. W starej willi babci wracają wspomnienia z dzieciństwa, a jedno pytanie wciąż nie daje spokoju: z jakiego powodu jego kochający ojciec nagle porzucił sześcioletniego synka i żonę? Dlaczego nigdy nie próbował naprawić błędu? Czy chłopak będzie na tyle zdeterminowany, by znaleźć odpowiedzi?
Magda Łaniewska i jej dwaj bracia zawsze wyjeżdżają na święta do ciepłych krajów, ponieważ ten czas przypomina im śmiertelny wypadek rodziców. Tym razem jednak zostają, a chłopcy postanawiają pomóc siostrze w zorganizowaniu prawdziwej Wigilii, na której pragnie ugościć swojego chłopaka tradycjonalistę. Przed rodzeństwem pojawia się spore wyzwanie, tylko czy wybranek Magdy jest tego wart? W tę magiczną noc światła zapalą się nie tylko w domach, ale też w sercach mieszkańców Krakowa.
Ciepła, zabawna historia, opowiadająca o prawdziwym życiu zwykłych ludzi, którzy zmagają się z codziennymi kłopotami, niezmiennie szukając szczęścia. Rozpali wyobraźnię i ogrzeje serca w jesienne i zimowe wieczory.
Książkę poleca Wydawnictwo Lekkie
Jean Hanff Korelitz: Intryga
Intryga. Niektóre pomysły są zbyt dobre, by ich nie ukraść. Autorka bestsellera „Od nowa” powraca w świetnej formie i serwuje nam zaskakujący thriller godny mistrzów tego gatunku.
Intryga to jedna z najlepszych powieści o pisarzach i pisaniu, jaką kiedykolwiek czytałem. Jest także obłędnie wciągająca, a natężenie suspensu sięga w niej zenitu. Znakomita. [Stephen King]
Jake Finch Bonner jest pisarzem bez większych sukcesów i wykładowcą twórczego pisania na podrzędnej uczelni. Kiedy jeden z jego byłych studentów umiera przed ukończeniem swojej pierwszej powieści, Jake postanawia przejąć jego pomysł na fabułę. Bo ta intryga to miał być absolutny pewniak.
Powieść osiąga niebywały sukces. Jake spełnia marzenia, jest sławny, bogaty i czytany na całym świecie. Ale co będzie, jeśli jednak ktoś dowie się, co tak naprawdę zrobił?
Bestseller „New York Timesa”. Niepokojący i wciągający thriller dla fanów powieści Donny Tartt i JoëlaDickera.
Na podstawie powieści powstaje miniserial z Mahershalą Alim w roli głównej. Wcześniej zekranizowano inne powieści autorki: Admission w filmie Czas na miłość z Tiną Fey oraz You Should Have Known w miniserialu HBO Od nowa, z Nicole Kidman, Hugh Grantem i Donaldem Sutherlandem.
Fragment książki:
(…) – Piszesz opowiadania? Czy planujesz powieść?
– Powieść – odparł krótko, jak gdyby Jake w jakiś sposób podawał to w wątpliwość. Co też, mówiąc szczerze, zdecydowanie czynił.
– To duże wyzwanie.
– Zdaję sobie z tego sprawę – odparł sucho Evan Parker / ParkerEvan.
– Cóż, możesz nam trochę opowiedzieć, o czym jest powieść, którą zamierzasz napisać?
Na twarzy tamtego natychmiast pojawiła się nieufność.
– Jakie „trochę”ma pan na myśli?
–Na przykład, gdzie jest osadzona? Jakie są główne postacie?
Czy może ogólny zarys intrygi, o ile zależy ci na jakiejśintrydze.
– Zależy – odparł Parker, tym razem niej kryjąc już wrogości. – Ale wolałbym o tym nie mówić. – Rozejrzał się wokół. – W tym miejscu.
Jean Hanff Korelitz to amerykańska powieściopisarka, producentka teatralna, poetka i eseistka, współpracująca między innymi z takimi czasopismami, jak: „New York Times”, „Vogue” czy „Newsweek”. Urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, gdzie nadalmieszka z mężem Paulem Muldoonem, irlandzkim poetą i profesorem kreatywnego pisania.
Do najpopularniejszych jej powieści należą Admission(zekranizowana jako Czas na miłość), bestsellerowa Od nowa oraz Intryga, której kontynuacja pt. The Sequel ukazała się w październiku 2024r.
Od pierwszej strony Intryga wciąga czytelnika w labirynt fabuły o próżności, podstępie i oszustwie w świecie literatury. Psychologicznie przenikliwa i trzymająca w napięciu. [Megan Abbott]
Nie dość, że jest doskonale opowiedzianą zagadką kryminalną, okazuje się także niezwykle zręczną satyrą na świat pisarzy i literatury. [Malcolm Gladwell]
Jeśli lubisz książki, w których jedna zła decyzja wywołuje niekontrolowany efekt kuli śnieżnej, to właśnie jest taka książka. Cóż za spektakularna lawina. [New York Times]
Inteligentna, zaskakująca i budząca niepokój. [The Times]
Intryga jest dziko zabawna i przerażająco ponura… zasługuje na to, aby zdobyć wszystkie nagrody. [Wall Street Journal]
Intryga powieści Intryga jest za dobra, żeby ją zdradzić. [Washington Post]
Książkę poleca Wydawnictwo Poradnia K
Bekka Fitzpatrick: Finale
„Finale” już w księgarniach! Czy miłość może pokonać mrok?
Wielki finał kultowej sagi Bekki Fitzpatrick „Szeptem”, w której bój o zakazaną miłość osiągnie punkt kulminacyjny! Czy wygnaniec z nieba i jego ziemska wybranka wywalczą sobie szczęście? Koniec tej historii nie jest z tego świata…
Uczucie Nory i Patcha, upadłego anioła, nigdy nie było łatwe. Razem przeszli bardzo wiele, a dziewczyna musiała pożegnać się ze swoim dotychczasowym życiem. Jednak teraz czeka ich najtrudniejsza próba. Przed Norą wybór, który może zmienić wszystko. Czy przejmie dowództwo nad armią Nefilów, największych wrogów Patcha? Czy, by ocalić miłość, odmówi walki i tym samym skaże swoich najbliższych na śmierć?
W obliczu wojny zdesperowana dziewczyna z całych sił stara się uniknąć rozlewu krwi. Nadchodzi czas ostatecznych rozstrzygnięć, gdy każdy ruch może zaważyć na losach nie tylko Nory i Patcha, ale nieba i ziemi… Czy miłość wszystko zwycięży?
Becca Fitzpatrick jest autorką jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii powieściowych YA. Fantastyczno-romansowa saga Szeptem (Hush, Hush), w której skład weszły tytuły: Szeptem, Crescendo, Cisza i Finale, została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i przyniosła pisarce niebywałą popularność w USA i na świecie. Inne powieści jej autorstwa to Black Ice i Niebezpieczne kłamstwa. Becca Fitzpatrick mieszka z rodziną w Kolorado.
Fragment książki:
Nazywam się Nora Grey i chociaż do niedawna byłam przeciętną nastolatką, która kupowała ciuchy w sieciówkach i wydawała tygodniówkę na piosenki z i Tunesa, ostatnio moje życie zaczęło odbiegać od normy. Niemal już zapomniałam, czym jest zwyczajność.
Normalność skończyła się wraz z chwilą, kiedy w moje życie wkroczył Patch. Mój chłopak jest ode mnie wyższy o głowę, ma analityczny umysł, jest zwinny jak kot i mieszka sam w supertajnym szpanerskim apartamencie pod parkiem rozrywki w Delphic. Jego głęboki głos sprawia, że miękną mi kolana. Co więcej, Patch jest upadłym aniołem. Wyrzucili go z nieba, ponieważ zbyt swobodnie podchodził do panujących tam zasad. Jestem przekonana, że kiedy Patch pojawił się w moim życiu, normalność po prostu przestraszyła się i zwiała.
Finale to zdecydowanie mój ulubiony tom w całej serii, fantastyczne połączenie wszystkich wątków w przejmującym zakończeniu [Book Angel Booktopia]
Najczystszy zachwyt! W Finale Becca Fitzpatrick prześcignęła samą siebie. Ta książka jest wspaniała [Book Passion for Life]
Fitzpatrick jest cudowną autorką, jej sposób pisania sprawia, że lektura staje się prawdziwą obsesją [Once Upon a Bookcase]
Wciągające zakończenie historii Nory i Patcha [Daisy Chain Books]
Książkę poleca Wydawnictwo Poradnia K
Monika Wawrzyńska: W proch się przewrócisz
Relacja matki i córki rzadko bywa łatwa i najwyraźniej w niektórych przypadkach nawet śmierć niewiele pomaga.
Matka Michaliny, spokojnej pracownicy biura rachunkowego Kwity i Pity, potrafi wywrócić jej życie do góry nogami nawet zza grobu. Najwyraźniej usatysfakcjonowanie Stefanii Poręby było tak samo niemożliwe za jej życia, jak i po śmierci. Aby wypełnić ostatnią wolę matki, Michalina wyrusza w szaloną eskapadę po cmentarzach w celu wybrania najlepszego miejsca pochówku. Podróż z urną na tylnym siedzeniu samochodu obfituje w liczne niespodzianki, a Michalina, gdyby tylko wiedziała, co ją czeka, od razu wysypałaby prochy rodzicielki do kanału Żerańskiego. W życiu jednak naprawdę pewne są tylko śmierć i podatki.
Książkę poleca Wydawnictwo Harde
Magdalena Ciechanowska: Księżycowa zagadka. Tajemne przejścia
„Jesienne noce sprzyjają cieniom, zjawom i zuchwałym występkom, zwłaszcza w takim mieście jak Kraków”.
Dariusz Karski, policjant szorstki, nieufny i niepopularny, trafia pewnego jesiennego dnia na legendarną złodziejkę Aurorę, a spotkanie owocuje skomplikowanym sojuszem, stopniowo rodzącym coraz większą obustronną fascynację. Relacja między dwojgiem ludzi żyjących na obrzeżach życia społecznego rozwija się na tle sprawy kryminalnej, która też gmatwa się z każdą chwilą. Czy Karski stanie się ofiarą rozpoczętej rozgrywki, czy też uda mu się odkryć tajemnicę, która wszystkich przeraża? Zanim pozna odpowiedź, musi podążyć tropem niedopowiedzeń, rodzinnych sekretów, narkotyków i neopogańskich wierzeń. A przede wszystkim wyruszyć w głąb siebie.
Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym osadzona w plenerach Krakowa. Nieoczywista relacja i skomplikowane śledztwo stają się pretekstem do konfrontacji bohatera z obrazem samego siebie, wymuszając przyznanie się do licznych słabości.
Czy zbliży się do prawdy? Czy pozwoli zbliżyć się do siebie?
Książkę poleca Wydawnictwo Harde
Magdalena Kordel: Czas nadziei. Wilczy Dwór. Tom 3
Dla ludzi, których się kocha, warto zrobić wszystko
Po burzliwym rozstaniu z Janem Konstancja wraz z Tosią ruszają w podróż do Wilczego Dworu. Droga do domu jest niespodziewanie trudna i najeżona niebezpieczeństwami. Kiedy wreszcie docierają do celu, okazuje się, że podczas ich nieobecności majątek nawiedziła fala nieszczęść. Tymczasem zbliża się Boże Narodzenie. Konstancja pragnie, by święta w tym roku były takie, o jakich zawsze marzyła Tosia. Pachnące choinką i piernikami, wypełnione nadzieją. Czy zanim wszyscy mieszkańcy Wilczego Dworu zasiądą przy wigilijnym stole, sprawiedliwości stanie się zadość, a najgłębiej strzeżone sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne?
Czas nadziei to emocjonująca opowieść o przyjaźni, lojalności i sile rodzinnych więzi, niosąca wiarę w to, że po największych burzach musi nadejść spokój.
Polecamy także I i II tom z cyklu „Wilczy Dwór”
Książkę poleca Wydawnictwo Znak