Wakacje to czas samych przyjemności. Smaczne lody, kolorowe lemoniady i beztroskie chwile spędzane na słońcu, odpoczynek… Jednak te letnie dni to również próba dla zdrowia zębów. To właśnie wtedy może ujawnić się ich nadwrażliwość. Ten nieprzyjemny, przeszywający ból powoduje ogromny dyskomfort, który sprawia, że wakacje mogą już nie być takie radosne. Jak rozpoznać wrażliwość zębów i co może pomóc w walce z tym dyskomfortem?
Nadwrażliwość zębów jest dość powszechnym problemem, który dotyka wiele osób. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest reakcją na różne czynniki – gorące, zimne, kwaśne lub słodkie pokarmy i napoje. Ból może pojawić się również podczas szczotkowania zębów albo wtedy, gdy oddychamy przez usta. Powodów takiego stanu jest kilka: nadwrażliwość zębiny, uszkodzone szkliwo, próchnica czy odsłonięte szyjki zębowe.
Zdarza się jednak, że źródła pojawiającego się bólu nie są oczywiste, ponieważ jest on krótkotrwały i nie przykuwa uwagi. Nie zawsze winne są rozwijające się stany chorobowe. Niektóre z czynników wywołujących nadwrażliwość to złe nawyki. Wśród najpowszechniejszych są zbyt mocne szczotkowanie, źle dobrane produkty do higieny jamy ustnej oraz częste picie słodkich, gazowanych napojów.
„Zęby wystawione na czynniki zewnętrze reagują, a my po prostu odczuwamy ból. Jesteśmy w stanie je sobie uwrażliwić podczas codziennego stosowania nieprawidłowych produktów do higieny jamy ustnej. Używanie na przykład zbyt twardej szczoteczki czy stosowanie silnie ścierającej pasty (…) wpływa na to, że zęby stają się bardziej wrażliwe.” – mówi dyplomowana higienistka stomatologiczna, Magdalena Michałowska.
Dlatego, jeśli pojawia się nieprzyjemny, nawet chwilowy ból w jamie ustnej, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest technika szczotkowania zębów oraz rodzaj włosia szczoteczki. Może się wydawać, że mocne szczotkowanie pomoże w lepszym wyczyszczeniu, ale nic bardziej mylnego. Taka technika zwiększa jedynie prawdopodobieństwo uszkodzenia szkliwa. Warto również sprawdzić rodzaj włosia w stosowanej do czyszczenia szczoteczce. Najlepszy będzie model szczoteczki z miękkim włosiem, taki jak ELGYDIUM Clinic 15/100. Nie tylko dokładnie czyści ona zęby, ale dzięki zaokrąglonym końcówkom włosie nie powoduje również urazów dziąseł.
Kolejnym ważnym aspektem higieny jamy ustnej jest rodzaj stosowanych produktów. Niektóre pasty, na przykład stosowane do wybielania zębów, mogą mieć właściwości silnie ścierające, co osłabia szkliwo i przyczynia się do powstania nadwrażliwości.
Jeśli już pojawiła się nadwrażliwość, to zaleca się wprowadzić do rutyny pastę o żelowej konsystencji – np. ELGYDIUM BIO Sensitive. Ma delikatną, mało ścierną formułę, co pomaga w złagodzeniu dyskomfortu i ochronie wrażliwych zębów. Dodatkowo, wskazane jest stosowanie również płynu łagodzącego nadwrażliwość. Płyn do płukania jamy ustnej Eludril SENSITIVE zawiera azotan potasu, czyli składnik pomagający w zniejszeniu dyskomfortu. Wspiera remineralizację szkliwa i tworzy na zębach warstwę ochronną wzmacniającą zęby i wspomagającą redukcję dolegliwości bólowych wrażliwych zębów.
Ostatnią, ale również bardzo ważną kwestią, jest dieta. Częste picie słodzonych, gazowanych napojów wpływa na osłabienie szkliwa, a to z kolei prowadzi do jego kwasowej erozji. Gazowane napoje oraz „energetyki” zawierają kwasy, które obniżają pH w jamie ustnej. Taki stan najczęściej prowadzi do demineralizacji szkliwa. A częste spożywanie produktów tego typu znacznie zmniejsza szansę na naturalną remineralizację.
W przypadku, kiedy odczuwamy skutki nadwrażliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem dentystą. Podczas wizyty stomatolog zbada i zdiagnozuje przyczynę nadwrażliwości oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Profesjonalne produkty Elgydium i Eludril dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.