Nadmiar sztucznego światła może być szkodliwy. Uważaj szczególnie na to

Avatar photo
22 maja 2025,
dodał: Ewelina Szadkowska

W ostatnich latach wiele się mówi o zanieczyszczeniu światłem. Problem ten dotyczy zwłaszcza dużych aglomeracji, w których liczne źródła światła nakładają się na siebie, dając efekt zbyt dużej jasności otoczenia w ciągu nocy. Ostatnie badania wykazały, że nasz organizm reaguje źle na zbyt silne oświetlenie. Problemem jest nie tylko nasz zegar biologiczny, który wymaga regularności w następowaniu etapów snu i czuwania. Okazuje się, że pewnie rodzaj światła może mieć działanie kancerogenne.

Widok nieba pełnego gwiazd jest właściwie niedostępny dla mieszkańców wielkich miast. Wyglądając wieczorem przez okno mamy poczucie, że przestrzeń wciąż tętni życiem i nikt nie myśli o pójściu spać. Nie jest to naturalna sytuacja i nasz mózg reaguje na nią tak, jakby ciągle była pełnia dnia. Znajdująca się w nim szyszynka nie wytwarza melatoniny i w konsekwencji kładziemy się zbyt późno, by dobrze wypocząć.

Sztuczne światło jest szkodliwe

Wynalezienie żarówki było przełomowe dla rozwoju naszej cywilizacji, jednak ostatnie dziesięciolecia korzystają z tej zdobyczy techniki w nadmierny sposób. Jeśli jesteśmy stale narażeni na silne oświetlenie, to pozostajemy w grupie ryzyka groźnych chorób cywilizacyjnych. Należy do niej m.in. cukrzyca, otyłość czy choroby nowotworowe. Organizm wypada ze zdrowego rytmu, regulującego wiele jego funkcji. Dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i procesów metabolicznych. Czujemy się bardziej zmęczeni i u osób badziej wrażliwych na tak niekorzystne warunki zewnętrzne mogą rozwinąć się stany depresyjne.

Aktywność zwierząt jest zaburzona przez oświetlenie

Obserwacja owadów dowiodła, że gatunki, które przyciąga widok światła, tracą orientację, kiedy jest dzień, a kiedy nastaje noc. Wiele motyli podejmuje nienaturalną dla nich nocną aktywność tylko dlatego, że w ich otoczeniu dochodzi do zanieczyszczenia światłem. Wiele z nich wówczas ginie, gdyż nie znajdują pożywienia, natomiast wpadają w miejsca, które okazują się dla nich pułapkami bez wyjścia. Wiele mniejszych i większych ssaków, które wcześniej prowadziły dzienny tryb życia, także zaczyna żerować nocą, co rodzi wiele niebezpieczeństw. Mogą one np. zginąć pod kołami samochodów, gdyż nie zauważą zagrożenia na czas.

Jeśli musimy korzystać nocą z oświetlenia, wybierajmy żarówki lub świetlówki o ciepłej barwie. Są one przyjaźniejsze dla naszych oczu i tym samym korzystniej działają na nasze zdrowie. Warto wybierać oświetlenie o minimalnej akceptowanej przez nas sile, aby nie działało drażniąco na nasz wzrok.



FORUM - bieżące dyskusje

Jaka maść na łuszczycę skóry głowy?…
Od 20 lat choruje na luszczyce, przerobilam juz wszystko chyba. Musisz wzmocnic odpornosc organizmu, zminimalizowac...
Nadwaga i otyłość u dzieci
Tak byłoby dobrze, bo jednak częste sięganie po łakocie wynika głównie z przyzwyczajenia....
Samotne wakacje - jak je spędzić?
Czemu? Podróżowanie w pojedynkę może być naprawdę super. Jedyne, co mi podczas takich wyjazdów...
linia stresu?
A nie masz czasami tak, że przy niektórych czynnościach potrzebujesz mieć pod palcami większe...