Nadciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za choroby układu sercowo-naczyniowego i występuje u około 30% Polaków. Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie sodu to główny czynnik powodujący wysokie ciśnienie tętnicze krwi i co za tym idzie choroby
Nadmierne spożywanie sodu to ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz zgonu.
Obniżenie spożywania soli prowadzi do obniżenia skurczowego ciśnienia tętniczego o prawie 5 mmHg, a ciśnienia rozkurczowego o blisko 3 mmHg – jak wykazały badania naukowe w pewnym kraju europejskim.
W Polsce dzienne spożycie soli kuchennej sięga 15 gramów na dobę zaś – według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego – nie powinno przekraczać 5 gramów. Największym źródłem soli są przede wszystkim wszelkiego rodzaju produkty przetworzone: konserwy, dania gotowe itp, tak chętnie spożywane zwłaszcza w pracy czy na piknikach i wyjazdach plenerowych. Szybkie tempo życia sprzyja więc zachorowalności na nadciśnienie: jemy szybko i byle jak i co za tym idzie po prostu niezdrowo.
Kolejną pułapkę zastawiają na nas właściciele punktów gastronomicznych, którzy poprzez zbyt duże solenie potraw zapewniają sobie wysoki zbyt napojów.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc samodzielne przygotowywanie potraw (wiele smacznych i zdrowych przepisów można znaleźć w naszym serwisie).