Naczynia z otrąb pszennych – co warto o nich wiedzieć?
Piknik, grill, inne imprezy w plenerze, czy choćby gastronomia oferująca dania na wynos kojarzą nam się z jednorazową zastawą. Powszechnie wiadomo, że wszędobylski plastik nie jest zbyt ekologicznym wyborem. Na szczęście wraz z rozwojem nauki mamy coraz więcej alternatyw. Jedną z nich są biodegradowalne naczynia z otrąb pszennych. Przyjrzyjmy się bliżej tym nietypowym, ekologicznym produktom.
Czym są naczynia z otrąb pszennych i jak powstają?
Naczynia otrębowe są wykonane z naturalnego surowca, jakim są spożywcze otręby pszeniczne. Wytworzone zostają bez użycia szkodliwych, chemicznych substancji i spełniają wszystkie wytyczne, wymagane dla wyrobów, które mają mieć kontakt z żywnością. Powstają poprzez sprasowanie otrąb pszennych, będących pozostałością w procesie mielenia zbóż, co oznacza, że są właściwie produktem ubocznym. Nie zostają powleczone dodatkowymi warstwami, za to okazują się znacznie sztywniejsze niż inne jednorazowe naczynia. Zdecydowanie wpływa to na wygodę użytkowania i daje poczucie spożywania posiłku na standardowym talerzu. Grubość naczynia chroni także przed poparzeniem, kiedy jemy gorące potrawy. Powierzchnia takich naczyń jest matowa, co pozwala uniknąć niepożądanego przesuwania się ich po stole.
Jak można utylizować naczynia z otrąb pszennych?
Spożywcze otręby pszeniczne są w pełni zero waste. Naczynia są jadalne, dzięki czemu po zjedzeniu posiłku na talerzach z nich wykonanych, mamy kilka możliwości ekologicznej ich utylizacji. Jedna z nich to zjedzenie talerzyka – a to bardzo zdrowe, ponieważ otręby zawierają bardzo dużo błonnika, czyli składnika potrzebnego do codziennego funkcjonowania człowieka. Błonnik pobudza jelita do pracy – posiłek, który jest w niego wzbogacony, znacznie sprawniej przechodzi przez nasz układ pokarmowy, pobudzając apetyt na kolejne dania.
Inne rozwiązanie utylizacji to dołożenie talerza do kompostu. W przeciwieństwie do plastikowych naczyń rozkładających się przez wiele lat, naczynia z otrąb pszennych można kompostować. Mają one nawet przewagę nad dotychczas bardziej popularnymi naczyniami papierowymi, które rozkładają się około 6 miesięcy. Czas rozkładu otrębowych naczyń wynosi jedynie 30 dni! Dodatkowo w ten sposób zmniejszamy liczbę śmieci i przyczyniamy się do obniżenia śladu węglowego tego jednorazowego produktu. Jeśli nie mamy kompostownika ani ochoty na zjedzenie naczynia z otrąb, możemy go dorzucić do odpadów komunalnych. Trafiając na wysypisko, takie naczynia również rozłożą się w krótkim czasie.
Naczynia z otrąb pszennych – jakie mogą mieć zastosowanie?
Naczynia z otrąb pszennych (na przykład te: https://unipack.pl/sklep/otreby/) dostępne są zazwyczaj w dwóch rozmiarach. Do dyspozycji mamy talerze o średnicy 20 cm i 24 cm. Można ich używać prowadząc restauracje, ogródki piwne czy foodtrucki oraz inne lokale gastronomiczne – szczególnie jeśli zależy nam na proekologicznym wizerunku. Świetnie sprawdzą się również podczas plenerowych przyjęć, eliminując konieczność zmywania i minimalizując generowania śmieci. Naczynia z otrąb są odporne na wysokie temperatury, więc mogą być używane zarówno do gorących jak i do zimnych potraw. Można je również bezpiecznie wykorzystać do podgrzania dania w mikrofalówce bądź piekarniku. Choć rozkładają się szybko, nie rozpadają się w trakcie jedzenia na nich posiłku, nie rozmiękają się nawet pod wpływem tłuszczu. Podawane dań wytrawnych, czy deserów na jadalnym naczyniu, może stanowić uzupełnienie i urozmaicenie posiłku. Możliwość zjedzenia talerza może wywołać tzw. efekt wow i bardzo zaskoczyć gości, szczególnie tych świadomych zmian ekologicznych.