Przed rozpoczęciem diety odchudzającej często pojawia się wiele wątpliwości, mających wpływ na ostateczną decyzje zmiany sposobu odżywiania.
Oto kilka z nich:
* Czy dam radę pogodzić dietę z codziennymi obowiązkami?
* Czy dam radę pogodzić dietę z treningiem, który właśnie rozpoczynam? Może będę stale głodna?
* Czy dieta odchudzająca jest w stanie zapewnić mi niezbędne składniki odżywcze w wystarczającej ilości?
* … i czy głód podczas diety pozwoli mi żyć na pełnych obrotach?
Jeśli jesteś na etapie rozważań, przekonaj się, że dieta odchudzająca nie musi być dietą głodową, osłabiającą organizm. Wręcz przeciwnie – im więcej uwagi poświęcasz jakości spożywanych posiłków, tym mniej zbędnych składników diety dostaje się do Twojego organizmu – głównie tłuszczu i węglowodanów. A te w nadmiarze są wrogiem Twojego zdrowia i kondycji. Prawidłowo zbilansowana dieta odchudzająca jest skondensowanym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Ich źródłem są zwykle chude mięso, nabiał, ryby, warzywa i owoce oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Warzywa spożywane w dużej ilości (prawie wszystkie mają niewiele kalorii!) zapewniają wysoki poziom nasycenia po posiłku, dzięki czemu nie czujesz głodu. Zawierają bowiem duże ilości błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym sprawia, że czujesz się pozytywnie „pełna”!
Jeśli już podjęłaś decyzję i właśnie się odchudzasz, ten artykuł to wskazówka jak dobrze to zrobić.
Oto kilka podstawowych zasad komponowania właściwie zbilansowanej sycącej diety odchudzającej:
Zaplanuj pięć, a jeśli intensywnie trenujesz nawet sześć niewielkich posiłków w ciągu dnia, codziennie spożywanych o tej samej porze w odstępach co trzy godziny. Regularność jedzenia to podstawa właściwej regulacji uczucia głodu i sytości. Częste spożywanie odpowiedniej porcji posiłku gwarantuje stały dopływ energii i składników odżywczych do komórek pracującego organizmu.
Pamiętaj, że głównym źródłem energii dostępnej dla wszystkich komórek organizmu jest glukoza. Powinna ona pochodzić przede wszystkim z węglowodanów złożonych, których najlepszym źródłem jest pełnoziarniste pieczywo i makaron, brązowy i dziki ryż, grube kasze, np. gryczana. Z udziałem tych produktów komponuj swoje główne posiłki – śniadanie i obiad oraz kolację, ale pamiętaj, aby posiłek przed snem zajmował najmniej miejsca na Twoim talerzu. Wymienione produkty zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który opóźnia trawienie i wchłaniane cukru do krwi i komórek. Po spożyciu identycznych pod względem kaloryczności produktów – bogatego i ubogiego w błonnik, będziesz bardziej i dłużej nasycona w pierwszym przypadku (np. żytnia bułka pełnoziarnista kontra bułka kajzerka). Bogactwo błonnika pokarmowego to także wspomniane już warzywa oraz owoce. Jakkolwiek nie przesadzaj z jedzeniem owoców, gdyż zawierają one duże ilości fruktozy – cukru, który łatwo i szybko się wchłania. Jeśli szukasz w ciągu dnia lekkiego posiłku, sięgnij po koktajl SlimFigura Dieta o smaku bananowym. Jedna porcja dostarczy Ci zaledwie 110 kcal i prawie 1 gram błonnika oraz mnóstwo witamin i składników mineralnych.
Gdybyś zamieniła koktajl SlimFigura Dieta na małego banana zjadłabyś podobną ilość kalorii i błonnika, ale dwa razy więcej węglowodanów i aż dziesięć razy mniej wartościowego białka, piętnaście razy mniej witaminy A, sześć razy mniej witaminy E oraz kilkakrotnie razy mniej witamin z grupy B! Uzupełniając codzienne posiłki koktajlem SlimFigura Dieta, zwiększysz wydajność swojego organizmu, jednocześnie stosując niskotłuszczową dietę odchudzającą.
Bardzo ważnym elementem diety odchudzającej jest białko. Jego źródłem w diecie powinny być chude mięso, ryby, chudy nabiał, sporadycznie jaja, a także produkty roślinne, których białko ma wysoką wartość biologiczną. Wysoka jakość białka umożliwia budowanie własnych struktur białkowych, w tym hormonów i enzymów regulujących przemianę materii. Świetnym przykładem takiego białka jest białko sojowe. Możesz je spożywać w formie przetworzonych izolatów, które znajdziesz w owocowych koktajlach SlimFigura Dieta.
Uważaj na tłuszcz w diecie. Nie może być go za dużo, ale nie możesz też zupełnie z niego zrezygnować. Warunkuje bowiem wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K oraz stanowi ważny składnik błon wszystkich komórek ciała. Dzięki niemu możliwa jest wymiana składników odżywczych oraz tych zbędnych (np. tłuszcz!, toksyny) między komórkami a płynami organizmu (krwią czy limfą). Tłuszcz jest ponadto najlepszym nośnikiem energii – dostarcza ponad dwa razy więcej kalorii – umiarkowana ilość tłuszczu w diecie zapobiega więc odczuwaniu głodu.
Co powinno być źródłem tłuszczu w diecie odchudzającej? Tłuste ryby raz do dwóch razy w tygodniu, oliwa z oliwek i inne oleje roślinne spożywane na surowo – np. jako dodatek do warzyw w ilości maksymalnie dwóch łyżek dziennie, jaja w ilości nie więcej niż trzy-cztery tygodniowo, nasiona roślin oleistych, np. słonecznika, sezamu lub dyni (wystarczy łyżeczka dziennie) oraz maksymalnie kilka orzechów raz na kilka dni.
Unikaj tłuszczu ukrytego w wieprzowinie, skórze drobiu, pełnotłustych twarogach, mleku i mlecznych napojach fermentowanych oraz serach dojrzewających. Pamiętaj, że tłuszcz obniża wartość odżywczą tych produktów. Na przykład, wapń wchłania się łatwiej z niskotłuszczowych jogurtów czy mleka, więcej żelaza znajdziesz w chudej wołowinie, a łatwostrawne białko – w chudym indyku czy kurczaku.
Uzbrajając swój organizm w pełnowartościowe produkty, zmniejszasz odczuwanie głodu. Bo warto wiedzieć, że głód to nie tylko pusty żołądek. Jeśli jesteś niedożywiona, brakuje Ci witamin i składników mineralnych szybciej odczuwasz zmęczenie i brak energii. Nawet jeśli posiłki zawierają więcej, ale „pustych” kalorii.
Aby zapobiec niedoborom wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych podczas stosowania diety odchudzającej przygotuj między głównymi posiłkami smaczną i wartościową ciepłą przekąskę w postaci koktajlu SlimFigura Dieta o wybranym przez Ciebie smaku owocu.
Powodzenia!
Artykuł opracowany przez dietetyków
Poradni Żywieniowej FOOD LINE
i portalu www.TwojaDieta.pl