Na czym polega walka z roztoczami?

3 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ostatnio coraz więcej osób choruje na alergię. Wiele z nich jest uczulonych na kurz i roztocza, jakie znajdują się w każdym domu. Czym właściwie są roztocza i co robić, by walka z nimi była skuteczna?

Co warto wiedzieć o roztoczach?

Roztocza to malutkie pajęczaki, tak małe, że nie zobaczymy ich bez powiększenia. Jednak ich obecność jest szczególnie nieprzyjemna dla osób cierpiących na alergię. Kichanie, katar czy duszności to codzienność dla osób, jakie na roztocza są uczulone. Najgorzej jest na pewno w sezonie zimowym, gdy ogrzewanie stwarza roztoczom doskonałe warunki rozwoju. Wtedy też rozmnażają się w najlepsze.

castorama-roztocza-2

Jedną z rad, którą warto zastosować na początek, jest na pewno zmniejszenie temperatury w domu tak do nie więcej niż dwudziestu stopni, aby zmniejszyć namnażanie się roztoczy. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej uczulają odchody tych żyjątek, a nie same roztocza. Co oczywiście nie zmienia faktu, że na pewno im mniejsza ilość roztoczy, tym lepiej.

Pozbądźmy się zakurzonych bibelotów

Jeśli temat roztoczy jest nam kompletnie obcy, to warto posprawdzać informacje w internecie, by dowiedzieć się czegoś więcej, na przykład tutaj: www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze/jak-pozbyc-sie-roztoczy.html. Jednak na początek dość logiczne będzie zastanowienie się, co w naszym domu niepotrzebnie stoi i zbiera kurz, który jest idealnym miejscem dla roztoczy.

Może mamy mnóstwo niepotrzebnych bibelotów, jakie kurzą się na półkach. Tradycyjne firany i zasłony w oknach są idealnym miejscem na osiadanie kurzu. Można je na przykład zamienić na rolety. Jeśli natomiast nie chcemy się ich pozbyć, to należy je prać regularnie. Tak samo dywany i wykładziny dywanowe na podłogach gromadzą w sobie ogromne ilości kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto się takich rzeczy pozbyć na dobre.

castorama-roztocza-sprzatannie-mieszkania

Bez sprzątania ani rusz

Częste sprzątanie na pewno jest czymś obowiązkowym. Zalegający kurz to doskonałe siedlisko roztoczy. Pamiętajmy również o usuwaniu go z żyrandola czy innych pomijanych często przy sprzątaniu miejscach. Miłośnicy książek muszą zadbać o to, by zbiory stały najlepiej w zamykanych szafkach. Wtedy kurz nie będzie na nich osiadał. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak doskonałym miejscem dla roztoczy jest łóżko, w którym śpimy. Dlatego ważne jest, by pościel prać przynajmniej raz w tygodniu, ale w temperaturze powyżej 60 stopni, to pozwoli unicestwić te małe pajęczaki. Warto także kołdry i poduszki wystawiać na zewnątrz, na przykład wietrzyć je na balkonie. Najlepiej, gdy panuje bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, wskutek której roztocza giną.

Wietrzyć również trzeba całe mieszkanie. Warto robić to systematycznie. Alergicy na pewno poczują natychmiastową ulgę. Na rynku istnieją też środki chemiczne, jakie pozwalają zwalczać roztocza. Swój stary tradycyjny odkurzacz warto wymienić na taki z filtrem wodnym, który usuwa większą ilość roztoczy i kurzu. Pranie tapicerki na meblach to również wskazana czynność, warto ją jednak zlecić specjalistom.

Walka z roztoczami musi być systematyczna, by przynosiła dobre rezultaty. Nie da się zwalczyć ich do końca ani sprawić, by już więcej nie powracały. Niestety walka z roztoczami jest żmudna, jednak jeśli ją podejmiemy, to poczujemy różnicę. Będzie nam się również przyjemniej mieszkało w tak czystym mieszkaniu.

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...