Każdy z nas jest pod wpływem działania pól elektrycznych i magnetycznych, bez których życie w ogóle nie byłoby możliwe. To dzięki nim organizm pracuje prawidłowo, a do komórek przedostają się molekuły potrzebnych substancji. Niestety, jak alarmują naukowcy – natężenie pola magnetycznego ziemi maleje.
Na czym polega magnetoterapia? Badania NASA
Najdobitniejszym testem wpływu ziemskiego pola magnetycznego na życie człowieka, były pierwsze loty kosmiczne organizowane przez NASA. Szukano wtedy przyczyn złego samopoczucia kosmonautów. Jak okazało się, był to brak pola magnetycznego ziemi wewnątrz statku kosmicznego. Dlatego dziś, w każdym tego typu pojeździe, znajduje się generator sztucznego pola magnetycznego. Dzięki temu „choroba kosmiczna” zniknęła.
Malejące pole magnetyczne
Obecnie wartość magnetyzmu ziemskiego wynosi ok. 0,047 Mt (militesla) i, jak alarmują naukowcy, systematycznie spada. – W ciągu ostatnich 500 lat natężenie pola magnetycznego ziemi obniżyło się o 50 proc. Jego wartość nadal maleje, co może powodować choroby zwane „zespołem chorobowym z braku pola magnetycznego” – mówi Violetta Grzesiak-Stolanowska, współpracujący z Miasto Kobiet diagnosta specjalizujący się w leczeniu chorób cywilizacyjnych przy wykorzystaniu m.in. magnetoterapii.
Dlaczego musimy być przygotowani na taki scenariusz? Ponieważ wzrost i funkcje w komórkach organizmu są sterowane przy pomocy drgań elektromagnetycznych. W momencie, gdy wartość pola magnetycznego jest poniżej normy, dochodzi do uszkodzeń, a w efekcie – powstania choroby. Dlatego ważne jest przywracanie odpowiedniego poziomu drgań, czego można dokonać przy pomocy pola magnetycznego. To bowiem metoda, która prowadzi do poprawy uszkodzonego systemu komórek.
Tak działa magnetoterapia
Magnetoterapia to metoda fizykalna polegająca na generowaniu sztucznego pola magnetycznego o określonych parametrach. W efekcie wytwarzane jest pulsujące pole o niskiej częstotliwości o właściwościach regeneracyjnych, leczniczych i przeciwbólowych. Magnetoterapia wpływa także na biochemiczne i biofizyczne reakcje w komórkach, dzięki czemu są lepiej zasilane w tlen.
Pulsujące sygnały magnetyczne pozytywnie wpływają na odnowienie naruszonego pola elektromagnetycznego, dzięki czemu pobudza się naturalna regeneracja uszkodzonych części. Prawidłowo stosowana magnetoterapia prowadzi do autoregulacji i autoreperacji organizmu. Obok miejscowego działania na chorą tkankę, pole magnetyczne uaktywnia mechanizmy obronne i ochronne organizmu. Zmniejsza także prawdopodobieństwo powstania chorób cywilizacyjnych. To metoda coraz częściej określana jako metoda lecznicza XXI wieku.
Obecnie magnetoterapię wykorzystuje się w medycynie, lecznictwie uzdrowiskowym oraz rehabilitacji w warunkach domowych.