Przepis na tani płyn do mycia okien to woda z octem lub denaturatem.
Bardzo brudne szyby można natrzeć olejem lnianym i pozostawić na godzinę. Potem olej zetrzeć i normalnie umyć. Dobrym sposobem jest też umycie okien wodą z dodatkiem Ludwika, a następnie wodą z octem.
Innym ciekawym sposobem mycia okien jest dolanie do miski lub wiaderka z ciepłą wodą zakrętki płynu do zmiękczania tkanin. Umycie szyb tak otrzymaną mieszanką sprawi, że będą bez smug, przyjemnie i delikatnie pachnące, a dodatkowo odrobina płynu do zmiękczania tkanin sprawi, że na szybach zostanie delikatna (niewidoczna) powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu. Taki sam rezultat jak dodanie płynu do tkanin otrzymamy do dodaniu do wody paru kropel gliceryny, jednak w tym przypadku szyby nie będą pięknie pachnieć.
Polerowanie: Smugi widoczne po myciu najłatwiej usunąć zmiętą gazetą albo rajstopami. Farba drukarska posiada właściwości zapobiegania smugom i nieestetycznym zaciekom, a także nadaje szybom piękny połysk.
Kto nie lubi myć szyb na mokro może zastosować papkę z magnezji i octu. Suchym gałgankiem przeciera się następnie szybę kolistymi ruchami, podkładając pod okno sporo gazet, aby spadający biały proszek nie zabrudził podłogi.
Tłuste plamy, np. po świeżym kicie, ściągnie przekrajana na pół cebula, a plamy z przylepca usunie zmywacz do paznokci.
Matowe szyby w drzwiach wewnątrz mieszkania najlepiej myć gorącą wodą z octem w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody niż octu). W tym roztworze macza się miękką szmatkę i przeciera szyby. Należy natychmiast spłukiwać i osuszać.
Okna należy myć od góry szyby do dołu, a osusza się w odwrotnym kierunku czyli z dołu do góry.