Mikser, blender, maszynka do mielenia mięsa, tarka, ubijaki – to narzędzia niezbędne dla każdego kucharza, nie tylko profesjonalisty. Jak zmieścić je wszystkie w jednej kuchni? Jak rozplanować pracę przed zbliżającą się kolejną imprezą rodzinną? ? W jakiej kolejności? Wszystkie te pytania i wiele innych błąka się po głowie niejednej gospodyni domowej.
Wyśmienitą pomocą niemal jak dodatkowa para rąk do pomocy w kuchni są pomocniki kuchenne. Pozwalają one zaoszczędzić cenną przestrzeń w kuchennych szafkach, a ponadto nasz czas i naszą pracę. Wieloczynnościowe roboty kuchenne inaczej multipleksy, spełniają wiele funkcji i są bardzo pomocne w każdym gospodarstwie domowym. Mają wiele zalet, ale najważniejsze z nich to liczba funkcji i niewielkie rozmiary.
Wyśmienitą pomocą niemal jak dodatkowa para rąk do pomocy w kuchni są pomocniki kuchenne. Pozwalają one zaoszczędzić cenną przestrzeń w kuchennych szafkach, a ponadto nasz czas i naszą pracę. Wieloczynnościowe roboty kuchenne inaczej multipleksy, spełniają wiele funkcji i są bardzo pomocne w każdym gospodarstwie domowym. Mają wiele zalet, ale najważniejsze z nich to liczba funkcji i niewielkie rozmiary.
Podstawowa idea robota kuchennego polega na zastąpieniu jednym urządzeniem wielu innych, poczynając od tak prostych, jak nóż lub trzepaczka, przez mikser i blender, a kończąc na sokowirówce, kruszarce do lodu czy wadze elektronicznej. Roboty pozwalają na pełną automatyzację procesów przetwarzania żywności, a produkty wkładane do urządzenia nie wymagają wstępnej obróbki. Robot kuchenny powinien być kompaktowy – jego cechą charakterystyczną jest zamknięcie w jak najmniejszej, pod względem wielkości formie, jak największej funkcjonalności. Czas to w dzisiejszych czasach dobro najtrudniej dostępne. A nieocenioną korzyścią z posiadania robota kuchennego jest niewątpliwie jego oszczędność, która nie dotyczy tylko samego przygotowania potrawy, ale także czyszczenia urządzenia.
Wszystkie modele mieszają i wyrabiają ciasta, a także tną oraz ścierają warzywa i owoce. Z reguły nawet w prostszych typach robotów jest nakładka do ubijania białek i śmietanki. Urządzenia bardziej złożone mają w wyposażeniu podstawowym wyciskarkę do cytrusów oraz blender służący do przyrządzania koktajli i miksowania zup. Jest to rodzaj dzbanka z umieszczoną na obudowie podziałką, ułatwiającą dobieranie składników we właściwych proporcjach, i z ruchomymi nożykami wewnątrz. Najwymyślniejsze roboty współpracują z maszynką do robienia lodów, przystawką do mielenia ziarna na mąkę, nakładką do napełniania kiełbas, do obierania ziemniaków itp. Jednakże większości tych końcówek i przystawek nie ma w wyposażeniu podstawowym i trzeba je dokupić. Wybór modeli jest tak duży, że nie ma praktycznie możliwości dokonania ich rzetelnego przeglądu. Każdy ma funkcje podstawowe i dodatkowe, które można dopasowywać wedle uznania i potrzeb.
Duża rodzina robotów kuchennych dzieli się na 2 główne kategorie. Pierwsza to miksery planetarne, czyli urządzenia, przed którymi stawia się najcięższe zadania w kuchni. Miksery planetarne zbudowane są na bazie ruchomej głowicy oraz misy, do której wkłada się produkty do przetworzenia. Głowica wyposażona jest w 3 lub 4 gniazda obrotów silnika, do których przyłączane są dodatkowe urządzenia, np. malakser, blender, młynek, sokowirówka itp. Wystarczy dodać do misy składniki na dowolne ciasto: drożdżową babkę, piernik, keks i wybrać odpowiednie mieszadło. Końcówka mieszająca, w charakterystycznym kształcie litery K, dokładnie wymiesza wszystkie składniki, przygotowując jednolitą masę do wyrobu ciasta. Wyrobienie pulchnego ciasta powierzamy już innej końcówce robota (specjalnemu hakowi) – a sami możemy zająć się innymi zadaniami. Cechą wyróżniającą te produkty jest ich ogromna wszechstronność i możliwość rozbudowy – w każdej chwili można dokupić końcówkę lub przystawkę np.: do wyrobu makaronu, mielenia mięsa czy wałkowania ciasta. Mikser planetarny to możliwość podłączenia ponad 30 różnych przystawek i akcesoriów, dzięki którym można wykonać wszystkie dania, jakie tylko przyjdą do głowy. Farsz do jajek, sałatki, sosy, a nawet majonez i chrzan – prosto i szybko. Dzięki dołączonej maszynce do mięsa można zrobić nie tylko pasztet, ale przemielić ser na sernik oraz rozwałkować ciasto na mazurka lub makaron.
Druga kategoria to popularne roboty wielofunkcyjne. Składają się one z podstawy, w której umieszczony jest napęd i jedno gniazdo obrotów. Podstawowym wyposażeniem tych robotów jest malakser i blender wraz z różnymi narzędziami i tarczami do krojenia, szatkowania czy tarcia. Roboty wielofunkcyjne projektowane są do wykonywania różnych zadań kuchennych na miarę zaspokajania potrzeb każdej rodziny. Robot to urządzenie, które sprawnie pomaga w przygotowaniu każdej potrawy. Znajdziemy w nim mikser, tarkę, ubijaczki, blender oraz maszynkę do mielenia mięsa. A to za sprawą niedużych nasadek, które w zależności od potrzeb nakładamy na bazę. W wersji podstawowej wymiesza wszelkie sosy, ciasto naleśnikowe, ubije pianę z białek, sprawdzi się nawet przy wyrabianiu ciężkiego ciasta drożdżowego. Przygotują pyszny pieczarkowy czy tatarski sos, wymieszają składniki na pasztet czy makowiec, idealnie połączą składniki na farsz do jajek. Szatkownica przygotuje mieszankę świeżych warzyw, które można przyprawić zrobionym w blenderze majonezem i posiekaną w młynku mieszanką ziół, koperkiem lub pietruszką.
Robot pomoże w pokrojeniu suszonych owoców na świąteczny kompot, poszatkuje bakalie do keksu i rozdrobni orzechy oraz migdały do świątecznego piernika. Wymiesza przyprawy potrzebne do świątecznego barszczu, idealnie połączy składniki na farsz do uszek lub pierogów. Przystawka do krojenia przygotuje warzywa na sałatkę, do zupy, do dekoracji potraw. Pomocniki są uniwersalne, więc doskonale nadają się do przygotowywania zup-kremów, które coraz częściej jedzą ze smakiem nie tylko dzieci. Robot wielofunkcyjny posiada w zestawie także wyciskarkę, która ostatnią kroplę soku wyciśnie z każdego cytrusa, a także rozdrobni lub poszatkuje czosnek albo imbir. Roboty uruchamia się przyciskiem lub pokrętłem. Zależnie od firmy i modelu mają kilka stopni prędkości pracy. Urządzenia sterowane elektronicznie (przez dotyk) same dobierają odpowiednią prędkość, w innych typach trzeba ją ustawiać. Niemal każdy robot ma tryb pulsacyjny – przydatny, gdy chcemy coś lekko rozdrobnić lub delikatnie wymieszać, pozwalający kontrolować pracę (działa, gdy trzymamy przycisk) oraz turbo – potrzebny przy cięższych pracach i twardych produktach (bardzo szybkie obroty). Roboty kuchenne sa produkowane m.in. AEG, Ariete, Bosch, Braun, Kenwood, Moulinex, Siemens, Philips czy Tefal.
Szczypta wyobraźni i odwagi jest niezbędna do eksperymentowania z tradycyjnymi przepisami, by na nowo odkryć radość z jedzenia tradycyjnych czy świątecznych potraw. Gotowanie może sprawiać jeszcze większą radość, gdy mamy dodatkową pomoc w przygotowywaniu. Warto korzystać z nowoczesnych urządzeń jakimi bez wątpienia są roboty kuchenne i miksery planetarne, by szybciej i prościej wykonać codzienne, kuchenne czynności. A kto wie, co czeka nas w przyszłości, wyobraźnia i technologia podpowiada bardzo kuszące scenariusze…
Dodała: Marta