Może boleć i ograniczać ruchy. Czym jest kręgozmyk? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Może boleć i ograniczać ruchy. Czym jest kręgozmyk?

21 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kręgozmyk to dość bolesne schorzenie o nieco tajemniczo brzmiącej nazwie. Może wystąpić w szyjnym, piersiowym lub lędźwiowo-krzyżowym odcinku naszego kręgosłupa. Na czym dokładnie polega, jak się objawia i w jaki sposób można je leczyć?

Ludzki kręgosłup zbudowany jest z 34 (u niektórych osób 33) kręgów.Te małe kości o charakterystycznych kształtach mogą na pierwszy rzut oka wydawać się całkiem niepozorne, jednak ich rola w naszym organizmie jest nieoceniona. Ochraniają rdzeń kręgowy, dzięki któremu możliwa jest m.in.: komunikacja mózgu z resztą ciała.Ponadto pozwalająnam utrzymywać prawidłową postawę i biorą udział w prawie każdym ruchu, jaki wykonujemy. Ostatnie 10 kręgów (licząc od góry) jest ze sobą zrośniętych (po 5), tym samym tworząc dwie kości – krzyżową i guziczną.

Na czym polega kręgozmyk?


Kręgozmyk (inaczej zwany niestabilnością zwyrodnieniową kręgosłupa) to schorzenie, które dotyczy pozostałych, „wolnych” kręgów. Polega na przesunięciu się trzonów kilku z nich do przodu – względem kręgów leżących poniżej. Najczęściej występuje w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Co może go powodować? Wśród przyczyn zazwyczaj wymienia się m.in.: zwyrodnienie kręgów lub utratę sprężystości więzadeł i dysków. Kręgozmyk nie jest jednak schorzeniem tylko seniorów – na skutek np. urazu może pojawić się również u osób młodych.


Kręgozmyk może być bolesny


Najczęstszym objawem kręgozmyku jest ostry ból okolicy, w której wystąpiło przesunięcie kręgów. Należy pamiętać, że znaczne ich przemieszczenie może również powodować ucisk na rdzeń kręgowy i nerwy – w takiej sytuacji obecne będą też zaburzenia neurologiczne (np. upośledzenie czucia w obrębie nóg), trudności z płynnym poruszaniem się, ograniczenie ruchomości czy też zaburzenie prawidłowej postawy ciała. Warto wiedzieć, że kręgozmyk często rozwija się powoli. Początkowo objawy mogą być zupełnie niezauważalne, jednak w miarę postępu schorzenia coraz bardziej się nasilają.


Jak leczyć kręgozmyk?

Jeśli schorzenie nie jest jeszcze bardzo nasilone, dobrym rozwiązaniem może okazać się rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie operacji neurochirurgicznej, której celem będzie cofnięcie zmian (na ile to możliwe) i ustabilizowanie kręgosłupa – tak, aby pacjent mógł odzyskać komfort ruchów, pozbyć się bólu, a nawet powrócić do uprawiania sportu. Leczeniem kręgozmyku zajmuje się wiele różnych ośrodków, w tym Form Grupa Lekarska – klinika ortopedii i neurochirurgii w Warszawie https://formgl.pl/. Jednym z lekarzy zajmujących się tego typu schorzeniami jest neurochirurg Paweł Lis.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...