Morfologia krwi obwodowej – ważne badanie profilaktyczne

1 grudnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Mówiąc o zdrowym trybie życia, większość osób ma na myśli przede wszystkim zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Tymczasem powinien znaleźć się tu jeszcze jeden ważny element, a mianowicie badania profilaktyczne. Na szczęście wśród Polaków świadomość konieczności regularnego badania się wzrasta. Jeśli Ty również w trosce o swoje zdrowie chcesz zacząć się badać, zacznij od morfologii krwi – jednego z podstawowych badań profilaktycznych, które dostarcza wielu informacji na temat stanu zdrowia.

Morfologia krwi obwodowej

Czym jest morfologia i na czym polega?

Morfologia jest badaniem laboratoryjnym, które polega na analizie próbki krwi, pobranej z żyły pacjenta. Morfologia krwi obwodowej to bardzo cenne dla pacjenta badanie, ponieważ jej wyniki, uzupełnione wywiadem medycznym, pozwalają lekarzowi dokonać wstępnej oceny stanu zdrowia, a w razie nieprawidłowości skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. Parametry, które są analizowane w laboratorium to m.in.:

 • liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i  płytek krwi (trombocytów);
 • cechy krwinek czerwonych: średnia objętość krwinki czerwonej (MCV), średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH), średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC). Ich wartość to pochodna 3 głównych parametrów, czyli liczby krwinek czerwonych (RBC), stężenia hemoglobiny (HGB) i wartości hematokrytu (HCT).
 • liczba i procentowy udział leukocytów różnego typu (WBC).

Dlaczego morfologia jest tak ważna w profilaktyce zdrowia?

Choć morfologia należy do podstawowych badań, to jej znaczenie w profilaktyce zdrowia jest naprawdę duże. Nieprawidłowości w wynikach mogą niekiedy świadczyć o istnieniu różnych schorzeń, nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnych niepokojących objawów.  Odchylenia od normy w wynikach morfologii mogą wskazywać na rozwój:

 • chorób serca i układu krążenia;
 • infekcji bakteryjnych, stanów zapalnych i zakażeń wirusowych;
 • niedokrwistości bądź nadkrwistości;
 • niedoboru witamin i minerałów;
 • zaburzeń krzepliwości;
 • nowotworów.

Należy mieć na uwadze, że interpretacji wyników powinien dokonywać lekarz, który dodatkowo przeprowadzi wywiad medyczny z pacjentem. 

Morfologia krwi – przygotowanie do badania

Uzyskanie wiarygodnych wyników morfologii zależy od tego, czy pacjent odpowiednio przygotuje się na badanie krwi – ja się do niego przygotować?

 • Pobranie krwi powinno odbyć się w godzinach porannych, najlepiej między 7 a 9.
 • Pacjent powinien być na czczo, przed pobraniem krwi dopuszcza się wypicie szklanki wody niegazowanej.
 • Pacjent powinien wykonać badanie przed przyjęciem  porannej porcji leków, chyba że zalecenia lekarza są inne.
 • Na 2–3 dni przed badaniem pacjent nie powinien spożywać alkoholu ani przyjmować innych używek. Zaleca się także ograniczenia kawy.
 • Na 15 minut przed badaniem pacjent powinien zrelaksować się w pozycji siedzącej.

W przypadku osób chorych, które przyjmują leki, lekarz może mieć także inne zalecenia przed pobraniem krwi.

Kiedy wykonać morfologię i gdzie możesz to zrobić?

Morfologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które osoby zdrowe powinny wykonywać raz w roku. W przypadku monitorowania leczenia chorób częstotliwość może być większa i powinna być określona przez lekarza. Morfologię krwi możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria, które znajdują się w wielu dogodnych lokalizacjach na terenie niemal całej Polski. Na badanie zapiszesz się wygodnie przez internet, a wyniki również możesz odebrać online.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz