Moda na zumbę – na czym polega jej fenomen?

15 stycznia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Latynoska muzyka i grupa kobiet kręcąca biodrami to kombinacja, która do niedawna nie kojarzyła się z zajęciami fitness. Zmiana nadeszła razem z rosnącą popularnością zumby. Dlaczego szalejemy na jej punkcie?

zajecia-fitness-zumba--26_0

 Trochę egzotyki w fitness klubie

Ponure zimowe dni nie tylko nie zachęcają do intensywnych ćwiczeń na siłowni, ale w ogóle do podejmowania żadnej aktywności. Biegniesz na bieżni, patrzysz przez oszkolną ścianę fitness klubu i widzisz szare niebo, sprawiające, że odechciewa ci się absolutnie wszystkiego. Dla kontrastu, odbywająca się w sali obok zumba przeniesie cię do słonecznej Ameryki Południowej, a kipiący energią instruktor skutecznie wybije z głowy wszelkie czarne myśli. Nic dziwnego, że chętnych na zajęcia stale przybywa, a tygodniowo w zajęciach uczestniczy około 14 milionów osób.

Zabawa połączona z efektywnym treningiem

 

Ale zumba to coś więcej niż impreza w rytmach latino. Jest połączeniem tańca i fitnessu, co sprawia, że podczas wykonywania sprawiających tyle frajdy układów, tracimy mnóstwo kalorii (aż do siedmiuset). Poza tym pracujemy nad kondycją i poprawiamy koordynację ruchową. Jeśli odpowiednio poważnie je potraktujemy, te zajęcia mogą dać nam więcej korzyści niż standardowy aerobic, a jest mniejsza szansa, że szybko się nimi znudzimy. Najlepsi prowadzący regularnie uczestniczą w szkoleniach, aby wprowadzać ciągłe zmiany w warstwie muzycznej i choreograficznej. Co więcej, stale pojawiają się nowe odmiany zumby, takie jak zumba toning (z niewielkim obciążeniem), aquazumba czy zumba dla dzieci.

 Zajęcia dla każdego

Istotna jest także uniwersalność tej formy zajęć fitness. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie i bez trudu przyswoić niezbędne kroki. Zresztą, na ewentualne pomyłki nikt nie zwróci uwagi. To duże ułatwienie względem tradycyjnych zajęć tanecznych, na które można zapisać się jedynie na początku semestru. W dodatku obfitują one w skomplikowane taneczne figury, a ich doskonalenie często okazuje się monotonne i zniechęcające. W przypadku zumby poznajemy elementy salsy, samby czy hip-hopu, ale trening nigdy nie traci na dynamizmie, a perfekcjonizm przy ich wykonywaniu jest wręcz niepożądany.

Początek fenomenu kulturowego

Ale na każdego, kto chce stale doskonalić swoje umiejętności, czeka szereg możliwości. Instruktorzy zumby organizują mnóstwo darmowych pokazów i imprez, zapraszając do wspólnej zabawy publiczność. Najbardziej zapaleni fani zumby mogą też kupić specjalną odzież czy inne gadżety związane z tą formą fitnessu. Są nawet organizowane specjalne wyjazdy wakacyjne. Jeśli chcesz sprawdzić, o co chodzi w tym zbiorowym szaleństwie, wybierz się na próbne zajęcia. Możesz na przykład skorzystać z jednodniowej wejściówki . Niezależnie od lokalizacji, w każdej placówce zumba odbywa się co najmniej dwa razy w tygodniu. Być może dzięki temu niedługo dołączysz do grona miłośników tych wyjątkowo satysfakcjonujących zajęć, tym samym ułatwiając sobie przetrwanie zimy.