Moda na squasha – najzdrowszy sport świata?

30 kwietnia 2018, dodał: pinkmause
Squash podbija polskie miasta. Coraz więcej osób zaczyna uprawiać ten elitarny sport. Liczba nowych kortów rośnie w tempie nawet 200% rocznie. Squash został uznany za najzdrowszy sport przez redakcję magazynu Forbes. Wygrał rywalizację między innymi z wiosłowaniem, pływaniem, wspinaczką i jazdą na rowerze.

Wzrastająca liczba kortów, których teraz jest ok. 170, sprzyja powiększaniu się grupy sympatyków gry. Choć w Polsce squash pojawił się dopiero w 1997 roku, to dyscyplina szybko zyskuje zwolenników. Polska Federacja Squasha ocenia liczbę osób uprawiających ten sport na ok. 20.000. W oficjalnych rankingach notowanych jest już 870 zawodników. Dla porównania na świecie jest już ponad 20 mln graczy, ale Polska szybko nadrabia zaległości – Polska Federacja Squasha w dniach 1- 3 października organizuje w Poznaniu drużynowe Mistrzostwa Europy European Nations Challenge Cup. Liczba sympatyków stale rośnie tym bardziej, że na korty przyciąga ich nie tylko możliwość zrelaksowania się, ale chęć poznania ciekawych ludzi, a często omówienia z nimi spraw biznesowych.
Squash uprawiany jest głownie przez osoby w wieku 25-45 lat, które cieszą się najczęściej ponad przeciętnymi zarobkami. Koszty treningu squashowego porównywalne są bowiem do kosztów gry w golfa. Poza zasobnym portfelem typowy gracz musi posiadać też nie lada kondycję. Średnia długość meczu ok. 40 minut, z czego 80% zawodnicy spędzają na najwyższych obrotach. To czyni ze squasha wymagającą dyscyplinę sportową, która przyciąga rzesze nowych zwolenników.
Squash (ang. zgniatać, miażdżyć) to gra dla 2 lub 4 osób. Polega na przemiennym odbijaniu rakietą piłki od ścian, w sposób utrudniający przeciwnikowi jej prawidłowy odbiór. Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do 11 punktów (wcześniej do 9 lub 15). Punkty zdobywa się w każdej wymianie (system PARS (skrót od point-a-rally scoring). Przy stanie 10:10 aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np. 15:13). Wcześniejszy, brytyjski system punktowania zakładał, że punkty są zdobywane tylko przez serwującego. Gdy odbierający wygrywał wymianę, zdobywał jedynie prawo do serwisu. Gra w tym systemie toczyła się aż do zdobycia przez jednego z zawodników 9 punktów. Wymiary kortu pozostają niezmienne od 1920 roku i wynoszą: długość: 9750 mm, szerokość: 6400 mm. Kort zamknięty musi być ścianami ze wszystkich czterech stron. Wszystkie ściany w squashu biorą udział w grze w powierzchni zamkniętej odpowiednimi liniami. Podłogę najczęściej stanowi parkiet, a ścianę tylną w większości przypadków ściana szklana.
Gracz poddany jest intensywnemu wysiłkowi interwałowemu, co oznacza, że okresy szybkiego ruchu następują na przemian z momentami wolniejszymi. Ciągłe zmiany tempa gry powodują, że przez niemal 80% czasu serce gracza pracuje na najwyższych obrotach. To właśnie dlatego osoby uprawiające squasha mogą pochwalić się świetną kondycją i nie mają problemów z sercem. Poza kondycją, siłą i gracją wymaga również błyskotliwości i inteligencji. Wielość technik oraz rodzajów zagrywek taktycznych potrafi przyprawić o zawrót głowy i sprawia że gra jest nie tylko niezwykle szybka, ale również interesująca. Rosnąca popularność tej dyscypliny spowodowana jest, faktem że to hobby bardzo szybko zmienia się w prawdziwą pasję, która nie tylko dostarcza wrażeń, ale pomaga dbać o formę.
Sport ten może być także znakomitą formą rekreacji, angażującą te partie mięśniowe, na których paniom najbardziej zależy, czyli: głównie pośladki, uda, łydki. Podczas gry w squasha pracują również mięśnie ramion, pleców, a także brzucha. Jest to dyscyplina ogólnorozwojowa, której uprawianie fantastycznie wpływa na kobiecą sylwetkę. Squash pomaga także odreagować stresy związane z pracą i codziennym życiem, poprawia rozwój fizyczny i kondycję, bo w tej grze liczy się silne i precyzyjne uderzenie piłeczki, ale również umiejętność poruszania się po korcie i wytrzymałość. Squash to przede wszystkim dużo dobrej zabawy i możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, bo squash jest również powszechną formą spędzania wolnego czasu. W krajach, w których squash jest popularnym sportem, uprawianym nawet przez dzieci na zajęciach sportowych w szkołach, jest bardzo wiele kobiet grających w squasha, ale również w Polsce grono amatorek oraz profesjonalistek stale się powiększa.
Powstaje coraz więcej klubów, organizowanych jest coraz więcej turniejów, które czasami możemy obejrzeć w mediach, jest to więc dyscyplina cały czas się rozwijająca i przyszłościowa. Argumentem, który często przekonuje panie do squasha jest również fakt, że rakietka do gry jest lżejsza od rakiety tenisowej, więc potrzeba mniej siły, żeby uderzać w piłkę, która również jest lżejsza od tenisowej i mniejsza. Żeby gra w squasha zaczęła sprawiać przyjemność i aby była możliwa wymiana kilku piłek ze sparingpartnerem, wystarczy dosłownie kilka lekcji z instruktorem na korcie, bo squash jest łatwiejszy do nauczenia niż na przykład bardziej popularny tenis.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Moda na squasha – najzdrowszy sport świata?

  1. avatar monidecor napisał(a):

    Jakiś czas temu wybrałam się 1 raz na squasha i pokochałam ten sport! Polecam wszystkim.

  2. avatar Tonio napisał(a):

    squash rzeczywiście jest świetny i uzależnia, ale niestety dostęp do kortów jest ciągle możliwy tylko w większych miastach, a koszt wynajęcia kortu na godzinę jak dla przeciętnego obywatela jest bardzo wysoki.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Figi korygujące efekt brazylijski
Efekt PUSH - UP - HIT!
Cena:
33 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Wyciskarka Sana
Sklep Eujuicers.pl
Cena:
1670 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com

FORUM - bieżące dyskusje

Wakacje z dziećmi
Jeżeli wybieracie się w wakacyjną podróż z dzieckiem to zachęcam zaglądnąć na https://www.globtroterek.com/...
Herbaty pomagające w diecie
a w ogóle są takie niby skuteczne?
Herbaty pomagające w diecie
Ja nigdy nie piłam herbatek, które miałyby w jakiś sposób wspomagać odchudzanie, natomiast zastanawiam...
Woda z cytryną na oczyszczenie orga…
Nie schudłam a wodę z cytryną piję już kawał czasu, miała pomagać też...