Mniej nowych mieszkań w Warszawie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Mniej nowych mieszkań w Warszawie

20 maja 2013, dodał: PrestigePR
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

file1369057635

 

Niższe ceny stołecznych mieszkań deweloperskich przyciągają kupujących

Na przekór prognozom gospodarczym, stołeczni deweloperzy wykazują się wciąż dość dużą aktywnością. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wprowadzili na rynek 19 inwestycji. Prawie połowa z nich to kolejne fazy realizowanych już wcześniej projektów.

W tej chwili, według obliczeń Reas, w Warszawie jest do kupienia ok. 19 tys. mieszkań. Generalnie jednak stołeczna oferta zmniejsza się, w ciągu ostatniego kwartału zmalała o ok. 5,5 proc. Pod koniec marca br. w sprzedaży było 5,3 tys. mieszkań w gotowych budynkach (29 proc. podaży). To nieznacznie więcej (4 proc.) niż pod koniec 2012 roku.

Za 1 metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie trzeba dziś średnio zapłacić ok. 6,8 tys. zł/mkw. Jeszcze na początku 2012 roku stołeczne mieszkania deweloperskie kosztowały przeciętnie 7,9 tys. zł/mkw., wynika z danych serwisu RynekPierwotny.com.  

Chętni na warszawskie lokum z drugiej ręki muszą wydać jednak znacznie więcej, bo średnio 8,3 tys. zł/mkw. Właściciele nieruchomości niechętnie bowiem schodzą z cen. Według wyliczeń portalu Domy.pl, w ciągu ostatniego roku stawki na rynku wtórnym w Warszawie spadły zaledwie o ok. 400 zł/mkw.

Taniej w Wilanowie, na Mokotowie i Ochocie

Na rynku deweloperskim w Warszawie w ciągu ostatniego roku mieszkania staniały najbardziej w Wilanowie, na Mokotowie i Ochocie. W latach ubiegłych najwyższe obniżki dotyczyły mniej prestiżowych lokalizacji, a w ostatnim czasie stawki także w tych atrakcyjnych dla nabywców dzielnicach ceny także poszły w dół.   

Do najmniejszych zmian cen mieszkań na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku doszło na Bemowie, Bielanach, Pradze-Północ, Targówku, Woli i Żoliborzu . Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy stawki deweloperskie praktycznie nie uległy zmianie również w najdroższym w Warszawie Śródmieściu. Obserwatorzy rynku zwracają uwagę, że symboliczne spadki cen przynajmniej w 1/3 z warszawskich dzielnic wskazują na to, że potencjał dalszych obniżek jest już niewielki.

Na rynku nowych mieszkań pojawiają się promocje, które nie zawsze wiążą się z obniżkami cen za metr kwadratowy. Deweloperzy często proponują klientom inne atrakcyjne bonusowe rozwiązania. W naszych inwestycjach wprowadziliśmy właśnie autorski program Rodzina na gotowym, w którym w cenie mieszkania oferujemy wykończenie pod klucz. W tej chwili na osiedlu Alpha w stołecznych Skoroszach można kupić wykończony lokal już za 6490 zł/mkw. – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.          

Są chętni na nowe mieszkania

W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku w sześciu głównych miastach sprzedało się ponad 7,4 tys. mieszkań, podaje Reas. To o ponad 11 proc. mniej niż w ostatnim kwartałe 2012 roku. Analitycy oceniają jednak, że to i tak dobry wynik, bo w drugiej połowie 2012 roku sprzedaż była mocno wsparta przez rządowy program dopłat Rodzina na swoim. W 2012 roku w głównych aglomeracjach deweloperzy sprzedali ponad 30,5 tys. lokali.

To w jakim stopniu program RnS miał wpływ na rynek w poszczególnych miastach wyraźnie widać po wynikach sprzedaży nowych lokali po I kwartale 2013 roku. W tych aglomeracjach, gdzie dostępne były nowe mieszkania z dopłatą, na początku tego roku w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku spadła. W Warszawie – o 13 proc., w Trójmieście – o 16 proc., a we Wrocławiu – o ponad 22 proc. Tymczasem w Krakowie, gdzie limity cen w Rodzinie na swoim były tak niskie, że z dopłat nie można było skorzystać, sprzedaż mieszkań w I kwartale tego roku wzrosła o 19 proc. w trzema ostatnimi miesiącami 2012 roku.

Autor: RED Real Estate Development

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz