Mleko i sery – ogrom wartości odżywczych i znakomity smak

3 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mleko jest bardzo uniwersalnym produktem spożywczym. Jest bazą do przygotowywania wielu dań na ciepło i zimno. Mleko wykorzystuje się również do wytwarzania produktów nabiałowych, w tym serów.

JAJKA I MLEKO

Jakie są rodzaje mleka?

Mleko stanowi składnik wielu potraw i napojów. Najchętniej wybierane przez konsumentów jest mleko krowie. Jest bogatym źródłem wapnia, białka, magnezu, potasu, tłuszczu, witaminy D oraz witamin z grupy B. W sklepach można również kupić mleko bez laktozy, które polecane jest osobom uczulonym na cukier mleczny. Coraz bardziej popularne są mleka kozie i owcze o intensywnym smaku i aromacie. Do wyboru jest również szeroki wachlarz napojów roślinnych. Wyróżnia się mleko kokosowe, sojowe, owsiane, ryżowe czy migdałowe. To doskonała propozycja dla wegetarian oraz osób, które lubią urozmaicenia w diecie.

Każdy rodzaj mleka zawiera inne proporcje składników odżywczych oraz charakteryzuje się innym smakiem i aromatem. Jakie mleko warto wybrać? Wszystko zależy od gustu oraz przeznaczenia. Mleko kokosowe świetnie sprawdzi się jako składnik dań azjatyckich, a napoje roślinne doskonale smakują w formie koktajli. Najwięcej możliwości zastosowania ma tradycyjne mleko krowie, które jest składnikiem naleśników, placków, ciast, deserów na zimno, napojów kawowych czy koktajli. Warto pamiętać, że mleka roślinne różnią się od krowiego konsystencją, smakiem czy składem. Z tego względu nie sprawdzą się we wszystkich daniach. Przykładowo, mleko ryżowe posiada rozwodnioną konsystencję i gorzej się pieni, dlatego nie jest polecane do przygotowywania mlecznej kawy.

Sery w codziennym jadłospisie

W sklepach jest coraz większa oferta serów białych i żółtych. Można je zapiekać, grillować, dodawać do kanapek i różnych przekąsek. Sery królują w kuchni włoskiej i francuskiej, dając nieograniczone możliwości przygotowywania znakomitych dań. Na świecie produkuje się aż 4 tys. jego gatunków o różnym smaku, aromacie i właściwościach odżywczych. W Polsce najbardziej popularne są twarogi, sery żółte, twarde, pleśniowe, mozzarella, typu feta, serki wiejskie, topione, kanapkowe, kozie i owcze. Każdy rodzaj ma swoje przeznaczenie – sery żółte idealnie nadają się do zapiekania, twarogi świetnie komponują się z pieczywem i naleśnikami, a feta i mozzarella to doskonały dodatek do różnorodnych sałatek. A co z wartościami odżywczymi? Sery zawierają dużą ilość pełnowartościowego białka, wapnia, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Kaloryczność jest uzależniona od jego rodzaju – najmniej kaloryczne są sery białe, dlatego polecane są osobom na diecie redukcyjnej, jednak zawierają mniej wapnia niż sery żółte. W celu odpowiedniego zbilansowania jadłospisu najważniejsza jest więc różnorodność produktów spożywanych na co dzień, zarówno serów, jak i innych artykułów spożywczych.