Octan uliprystalu jest pierwszym lekiem doustnym z klasy selektywnych modulatorów receptora progesteronowego, dopuszczonym do stosowania w przedoperacyjnym leczeniu umiarkowanych lub ciężkich objawów mięśniaków macicy u dorosłych kobiet w wieku rozrodczym.
Badania PEARL I, II, III i IV to cztery badania kliniczne III fazy przeprowadzone głównie na terenie Europy. We wszystkich czterech badaniach uczestniczyły kobiety w wieku przedmenopauzalnym, z objawowymi mięśniakami macicy powodującymi obfite krwawienia miesiączkowe. Chociaż badanie PEARL IV nadal trwa, wyniki badania PEARL III zostały już opublikowane. Wyniki badań PEARL
I i PEARL II zostały opublikowane 2 lutego 2012 r. w New England Journal of Medicine1,
a wyniki badania PEARL III Extention zostały opublikowane 13.03.2014 w internetowym wydaniu Fertility & Sterility2.
Wyniki tych badań wykazały, że:
Octan uliprystalu pozwolił uzyskać kontrolę krwawienia u ponad 90% pacjentek.
Opanowanie nadmiernego krwawienia nastąpiło istotnie szybciej po podaniu octanu uliprystalu niż octanu leuprolidu.
Octan uliprystalu istotnie zmniejszał wielkość mięśniaków, a u pacjentek, które nie planowały leczenia chirurgicznego, zmniejszenie objętości mięśniaków utrzymywało się przez okres do 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
BADANIE PEARL III EXTENSION
Badanie PEARL III to długoterminowe, otwarte badania III fazy z octanem uliprystalu podawanym w dawce 10 mg, które po rozpoczęciu podawania progestyny pod koniec każdej kuracji octanem uliprystalu były następnie prowadzone metodą podwójnie ślepej próby i kontrolowane placebo.
Do badania PEARL III włączono 209 pacjentek, a badanie ukończono w 2012 r.
W badaniu oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania pojedynczej 3 –miesięcznej niezaślepionej kuracji octanem uliprystalu w dawce 10 mg, po której następował randomizowany, podwójnie ślepy, 10-dniowy okres badania kontrolowany placebo z leczeniem progestyną, octanem noretysteronu, u pacjentek z mięśniakami macicy i obfitymi krwawieniami.
Pod koniec badania PEARL III pacjentki miały możliwość kontynuowania leczenia octanem uliprystalu w dawce 10 mg w ramach przedłużenia badania PEARL III. W tej fazie stosowano trzy dodatkowe, niezaślepione, 3-miesięczne kuracje octanem uliprystalu w dawce 10 mg, a po każdej z nich następował 10-dniowy podwójnie ślepy okres leczenia octanem noretysteronu lub placebo oraz okres bez żadnego leczenia poprzedzający kolejną kurację. Na kontynuację leczenia w ramach przedłużenia badania zdecydowały się ogółem 132 pacjentki. W przedłużonym badaniu Pearl III oceniano skuteczność i bezpieczeństwo wielokrotnych kuracji octanem uliprystalu w dawce 10 mg oraz ich wpływ na krwawienie maciczne, wielkość mięśniaków, nasilenie bólu i jakość życia pacjentek. To badanie zostało ukończone w 2013 r.
Badanie wykazało, że:
U większości pacjentek (około 80%) uzyskano brak miesiączkowania, a efekt ten nastąpił podczas pierwszej kuracji.
Kontrolę krwawienia uzyskano po medianie 2,0 dni od rozpoczęcia 2. kuracji UPA.
Po 2. kuracji UPA u 80% pacjentek doszło do klinicznie istotnego zmniejszenia objętości mięśniaków. Objętość 3 największych mięśniaków zmniejszyła się
o 63%.
Po 1, 2 oraz 4 kuracji UPA objętość 3 największych mięśniaków zmniejszyła się odpowiednio o 50%, 63% i 72%
Wyniki tego badania wskazują, że zastosowanie więcej niż jednej kuracji pozwala maksymalnie zwiększyć korzyści z leczenia octanem uliprystalu. Wymaga to potwierdzenia innymi danymi klinicznymi po wielokrotnych kuracjach tym lekiem (trwa badanie).
Obecnie zatwierdzony czas trwania leczenia to maksymalnie dwie 3-miesięczne kuracje.
Wielokrotne kuracje UPA nie spowodowały wzrostu częstości występowania zmian PAEC.
Występowanie zgrubienia endometrium zmniejszyło się po zastosowaniu wielokrotnych kuracji UPA.
Zmiany PAEC są odwracalne po przerwaniu leczenia, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami z badań PEARL I i PEARL II.
Dodanie NETA nie ma wpływu na częstość występowania zmian PAEC i grubość endometrium.
„Obecnie zatwierdzone leczenie polega na zastosowaniu 2 kursów terapii trwających po 3 miesiące. Jest to kluczowa informacja dla pacjentek, u których octan uliprystalu daje efekty, czyli zmniejsza mięśniaki macicy, a przede wszystkim eliminuje objawy choroby” – komentuje prof. Philippe Bouchard, Profesor Medycyny i Szef Endokrynologii, Szpital Saint-Antoine, Paryż, Francja
Badanie PEARL IV
To nadal trwające wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie ślepe, długoterminowe badanie III fazy kontrolowane placebo, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania octanu uliprystalu w dawkach 5 mg i 10 mg w leczeniu mięśniaków macicy. Głównym celem badania jest ocena trwałości efektu i bezpieczeństwa długotrwałego leczenia octanem uliprystalu w dawce 5 mg lub 10 mg, na przemian przerywanego i wznawianego, z uwzględnieniem krwawienia macicznego, wielkości mięśniaków, nasilenia bólu i jakości życia pacjentek.