Mięczak zakaźny – jak sobie z nim radzić?

11 października 2018, dodał: EKSPERTKA

 

Mięczak zakaźny to groźna nazwa niegroźnej choroby skóry, na którą szczególnie narażone są dzieci, ale czasem dopada także dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

 

Rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do żłobka lub przedszkola muszą być przygotowani, że któregoś dnia u ich pociechy mogą pojawić się liczne, drobne, twarde, perłowe lub żółtawe guzki z charakterystycznym zagłębieniem w środkowej części, wypełnione kaszkowatą masą. To nic innego, jak mięczak zakaźny  – choroba skóry, którą wywołuje wirus z grupy ospy (a konkretnie chodzi o MCV molluscum contagiosum virus).
Warto wiedzieć, że wirus błyskawicznie się rozprzestrzenia. Najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym. Zarazić się można drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą nosiciela wirusa, przez dotykanie tych samych sprzętów, ubrań, zabawek. Na szczęście, w odróżnieniu od ospy, mięczak nie powoduje gorączki, ani swędzenia. Jedynym objawem mięczaka jest wysypka na twarzy, tułowiu, rękach i nogach.

Zmiany mięczaka można czasem pomylić z włókniakami, które występują na szyi, brodawkami lub torbielami.

Leczenie mięczaka zakaźnego

Zmian skórnych nie wolno rozdrapywać, gdyż mogą pozostawić drobne blizny i w ten sposobów można łatwo rozsiać wirusa.
W leczeniu guzków doskonale sprawdza się roztwór 
Solphadermol na bazie wodorotlenku potasu. Wystarczy dwa razy dziennie za pomocą szpatułki dołączonej do opakowania nałożyć niewielką ilość preparatu na zmianę i pozostawić do wyschnięcia. Preparatu należy używać do momentu pojawienia się stanu zapalnego wokół guzka, wskazującego na proces gojenia, nie dłużej jednak niż 14 dni. Solphadermol skraca czas gojenia guzków mięczaka do 4 tygodni. Zadbano również o bezpieczeństwo pacjentów: specjalny wkład ochronny we wnętrzu wlotu butelki zapobiega wylaniu się płynu, a specjalnie wyprofilowana szpatułka pozwala na precyzyjną i bezpieczną aplikację preparatu wyłącznie na powierzchnię guzka. Można go stosować u dzieci od 2 roku życia oraz u kobiet w ciąży i w okresie karmienia.

W trakcie terapii należy pamiętać również o tym, że zarażone dziecko powinno mieć swój osobisty ręcznik, sztućce, osobiste rzeczy, którymi nie powinno się dzielić z kolegami w przedszkolu i z domownikami.

Uwaga, dorośli!

Mięczak zakaźny może pojawić się także u starszych (najczęściej w grupie 15-30 lat), u których do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową. Ale czasem źródłem zakażenia jest basen, jacuzzi, siłownia lub klub fitness. U dorosłych guzki zlokalizowane są w okolicach ud, pośladków, pachwin i narządów płciowych. Na zakażenia szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, diabetycy, chorzy na atopowe zapalenie skóry oraz nosiciele wirusa HIV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Sinial - co sądzicie??
ja mam i sobie chwalę :) rzeczywiście bardzo ładnie ujędrnia. Wymaga trochę cierpliwości,...
Botox na zmiany trądzikowe
Dokładnie pierwszy raz słyszę o botoksie na trądzik, mi w klinice od razu polecili...
Blizny na twarzy krępujące :(
Niestety jedyną skuteczną metodą pozbycia się blizn potrądzikowych jest laseroterapia, wiem z własnego doświadczenia, przetestowałam...
Przebarwienia na twarzy
Zgadzam się z opiniami dziewczyn na stare przebarwienia, które są pozostałościami po trądziku...