W naszym społeczeństwie menopauza pozostaje tematem wstydliwym, o którym mało się mówi, tematem tabu, wokół narastają stereotypy i niedopowiedzenia. Wbrew pozorom, istnieje jednak całkiem spora ilość badań, dotyczących tego zagadnienia. Ciekawym uporządkowaniem wyników wielu z nich jest książka Menopauza. Zmiana na lepsze, która została wydana nakładem Wydawnictwa Publicat.
Książka jest wspólnym dziełem ekspertów w dziedzinie medycyny klinicznej i naturalnej oraz społeczności skupionej wokół Henpicked, brytyjskiego portalu dla kobiet po 40 roku życia, skonsultowana przez polskiego ginekologa – Tomasza Basta. Jej główną ideologią jest twierdzenie, że menopauza to początek nowego etapu w życiu każdej kobiety, zmiany na lepsze, którą trzeba zaakceptować i jednocześnie z pełną świadomością polubić, aby czuć się dobrze i móc żyć pełnią życia.
Ogromne walory edukacyjne książki wzbogacą pojmowanie i rozumienie trudnych zagadnień związanych z menopauzą, która oznacza koniec pewnej epoki, ale jednocześnie początek kolejnej, którą każda kobieta może przeżyć we własny i niepowtarzalny sposób. Omawia fizyczne i emocjonalne aspekty związane z menopauzą, odpowiada na wiele pytań. Wyjaśnia kolejne etapy menopauzy, omawia rolę hormonów w życiu oraz przedstawia objawy, jakie może nieść ze sobą wraz z podaniem sposobów, jak negatywne skutecznie minimalizować. W książce zawarto również bardzo wiele opinii kobiet, które opowiadają o własnych doświadczeniach i sposobach na dojrzałe szczęście. Jednocześnie autorki podają informacje o różnych dostępnych rodzajach wsparcia (od HTZ po metody alternatywne i naturalne), oczekiwaniach wobec lekarzy, wyjaśniają jak można radzić sobie z objawami, które zakłócają wykonywanie obowiązków i sposoby postępowania w przypadku dolegliwości zakłócających relacje partnerskie czy rodzinne. Śmiało mówi jednocześnie o możliwości przejęcia kontroli nad menopauzą przez każdą kobietę, co w konsekwencji prowadzić może do zmiany postrzegania siebie i kolejnego etapu w swoim życiu.
Książka w kolejnych rozdziałach omawia etapy menopauzy, czynniki wpływające na wiek wystąpienia menopauzy, rolę równowagi hormonalnej i funkcjonowania poszczególnych hormonów, hormonalnej terapii zastępczej, objawach typowych i nasilonych, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, technikach relaksacyjnych, jodze, ćwiczeniach, emocjach, huśtawce nastrojów, potrzebie wycofania, przybieraniu na wadze i metodach redukcji stresu. Omawia zmiany w miesiączkowaniu, starzenie się, problemy z libido i nietrzymaniem moczu przechodząc płynnie do zagadnień kontroli nad menopauzą, z uwzględnieniem odpowiedniej diety oraz kuracji ziołowych, zdrowych relacjach, potrzebie zrozumienia i wsparcia oraz potrzebie akceptacji zmian, które nas dotyczą. Kluczowe jest, aby swoich problemów nie ukrywać, bowiem rozmawiając o nich, jesteśmy w stanie dostać fachową pomoc i wsparcie, dzięki którym łatwiej nam będzie oswoić się ze zmianami, jakie zachodzą w naszym ciele.
Książka Menopauza. Zmiana na lepsze to poradnik doskonały, który w lekki i bardzo przystępny sposób pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak poskromić swój strach przed menopauzą i tym co nadchodzi, bowiem tylko od nas samych zależy, jak przeżyjemy ten czas. Dowodzi jednocześnie, że menopauza to nie choroba, ale naturalny etap życia, zatem nasze odpowiednie i świadome podejście do tego tematu, może sprawić, że będziemy kobietami szczęśliwymi i spełnionymi. Udowadnia, że jest to czas do afirmowania swojej dojrzałej kobiecości, spojrzenia w głąb siebie, aby na nowo odkryć swoją siłę i mądrość, rozwinąć w sobie kobiecą emocjonalność, radość i pasje, stać się szczęśliwą. Zmiany są nieuniknione, ale można podchodzić do nich bez lęku, aby ten czas stał się po prostu etapem mądrego i odpowiedzialnego przeżywania swojej dojrzałości.
Poradnik Menopauza. Zmiana na lepsze to książka rzetelna, przydatna, pouczająca i douczająca, a jednocześnie niosąca z sobą dużą dawkę optymizmu i pokrzepienia. To dojrzała książka odczarowująca system negatywnych przekonań, które nie pozwalają dostrzegać możliwości rozwoju, tkwiących w tym okresie i których nie mamy szans zobaczyć, jeśli marginalizujemy zachodzące w nas zmiany lub czujemy się wyłącznie ofiarami. Menopauzę trzeba oswoić i zaakceptować, a pierwszy krok to świadomość. Wystarczy uwierzyć, że menopauza to czas zmian na lepsze.