Menopauza – jak się do niej przygotować?

27 grudnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Okres okołomenopauzalny rozpoczyna się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia, gdy stopniowo zaczynają wygasać czynności naszych jajników. Produkują wtedy mniej hormonów kobiecych, odpowiedzialnych nie tylko za regulację cyklu menstruacyjnego, ale także za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu kobiety. To niedobór estrogenów jest odpowiedzialny za przykre objawy klimakterium: uderzenia gorąca, zlewne poty, wahania nastroju. Z ich powodu wiele pań obawia się menopauzy. Jak się do niej przygotować?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, która wyznacza kres naszej płodności. Okres przekwitania trwa kilka lat przed i po niej. Wśród kobiet często panuje przekonanie, że menopauza świadczy o utracie kobiecości i atrakcyjności. Nic bardziej mylnego! Stanowi ona dla nas ważny sygnał, że musimy zacząć dbać o swoje zdrowie. W ten sposób zachowamy nie tylko urodę, ale i pogodę ducha.

Menopauza – czym jest?

Z wiekiem w organizmie kobiety zachodzą naturalne zmiany. Stopniowo wygasają czynności jajników, które wydzielają coraz mniej żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny są biologicznie czynnymi substancjami, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Co więcej, wpływają również na gospodarkę lipidową i wapniową, tempo metabolizmu czy syntezę kolagenu. Ich poziom spada zauważalnie w okresie klimakterium. To dlatego pojawiają się u nas objawy wypadowe: zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, kołatanie serca. W pewnym momencie następuje ostatnia menstruacja w życiu kobiety, czyli właśnie menopauza. Od tej pory nie jesteśmy już płodne. Nie oznacza to jednak, że stajemy się niekobiece. Warto odpowiednio przygotować się do menopauzy, by także po niej cieszyć się urodą i zdrowiem.

Przed menopauzą zacznij dbać o zdrowie

Dzisiejsze szybkie tempo życia wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Dbamy o dom i rodzinę, chcemy być docenione w pracy, a do tego atrakcyjne i interesujące. Trudno, aby spełniać się we wszystkich tych aspektach bez rezygnacji z pewnych potrzeb. Silny stres sprawia, że sięgamy po papierosy czy słodycze. Nie śpimy wystarczająco długo, więc pijemy hektolitry kawy. Do tego brakuje nam czasu na aktywność fizyczną. Pierwsze objawy klimakterium powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym. Pora zadbać o swoje zdrowie: odpowiednią dietę, ruch fizyczny, relaks i odpoczynek. Wzbogaćmy jadłospis o warzywa i owoce, a wyrzućmy z niego wysoko przetworzone produkty i proste węglowodany. Warto też zrezygnować z palenia, ponieważ nasila ono przykre symptomy przekwitania. Zróbmy coś dla siebie – możemy zapisać się na jogę, pójść do kosmetyczki lub rozpocząć naukę na kursie dokształcającym. Poczucie, że nadal jesteśmy sprawne i aktywne na pewno pomoże nam, gdy nadejdzie menopauza.

Sięgnij po fitoestrogeny

Właściwa dieta jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. A szczególną rolę odgrywa w okresie klimakterium, gdy nasz organizm zmaga się z niedoborem estrogenów. Jeszcze przed menopauzą możemy mu pomóc, wprowadzając do codziennego menu rośliny bogate w fitoestrogeny. Są to związki organiczne, które w naturze regulują wzrost i rozwój roślin. Ich budowa przypomina żeńskie hormony płciowe. Są tak łudząco podobne, że pasują do naszych receptorów estrogenowych. W ten sposób organizm daje się oszukać, biorąc hormony roślinne za swoiste estrogeny. Największą ilość tych wyjątkowych związków zawierają rośliny strączkowe: bób, fasola, soja czy soczewica. Obecne są również w liściach zielonej herbaty, wiśniach, gruszkach czy jabłkach. Sięgnąć możemy również po zioła: niepokalanek mnisi, koniczyna czerwona czy pluskwica groniasta mają wyjątkowo wysoką zawartość fitoestrogenów. Dzięki nim nie odczujemy tak dotkliwie gwałtownego spadku kobiecych hormonów.

Jak przygotować się do menopauzy?

Menopauzę poprzedzają objawy wypadowe przekwitania. Pierwszym sygnałem, że wchodzimy w ten okres, są zaburzenia miesiączkowania. Zmienia się częstość występowania oraz obfitość menstruacji. Następnie pojawić się mogą uderzenia gorąca i zlewne poty, które dokuczają nam głównie w nocy. Stajemy się drażliwe, płaczliwe i osłabione. Te symptomy powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Lekarz może zaproponować nam odpowiednią kurację, która złagodzi przykre objawy. Jedną z nich jest hormonalna terapia zastępcza, polegająca na przyjmowaniu syntetycznych hormonów kobiecych. Nie tylko niweluje ona symptomy przekwitania, ale również zapobiega rozwojowi chorób typowych dla dojrzałych kobiet, takich jak osteoporoza, atrofia pochwy, miażdżyca naczyń czy nietrzymanie moczu.

Nastaw się pozytywnie

Menopauza przywodzi na myśl wiele przykrych symptomów i pierwsze oznaki starzenia się. Trudno się dziwić, że większość pań nie postrzega jej pozytywnie. Warto jednak zmienić tok myślenia. Przekwitanie to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Kończy nie tylko okres rozrodczy, ale także czas, gdy byłyśmy skupione na zaspokajaniu potrzeb innych. Na jakie zajęcia nigdy nie miałyśmy czasu? Czego nie udało nam się osiągnąć, bo odkładałyśmy to na potem? Teraz możemy pomyśleć o sobie, realizować marzenia i zadbać o swoje pasje. Warto pomyśleć o swoim samopoczuciu, włączyć w harmonogram zajęć także spacer, masaż relaksacyjny lub spotkanie z przyjaciółkami. To właśnie optymistyczne spojrzenie na świat sprawia, że jesteśmy atrakcyjne i kobiece. Gwarantuje nam też długie i zdrowe życie.