Masz problem z krążeniem? Te nietypowe objawy mogą cię zaskoczyć

dodał: Ewelina Szadkowska
Z wiekiem nasz układ krążenia pracuje z coraz mniejszą wydolnością. Pierwsze problemy zwykle pojawiają się około czterdziestego roku życia. Są najczęściej związane ze stresującym trybem życia lub nadprogramowymi kilogramami, które obciążają nasz układ sercowo-naczyniowy. Warto uważnie obserwować nasze ciało, aby wychwycić pierwsze symptomy zbliżających się problemów i skutecznie im zapobiec.
Wśród codziennych spraw często zapominamy o tym, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Bez niego nie ma możliwości wykonywania wszystkich tych czynności, które zwykle zaprzątają naszą uwagę. Aby wcześnie wykryć zagrożenie ze strony chorób układu krążenia wystarczy jednak niewiele. Trafne rozpoznanie nietypowych objawów pozwoli w porę udać się do lekarza.
Koniecznie zwróć uwagę na to
Nieregularna praca serca powoduje u nas szybsze zmęczenie, które zwykle przypisujemy złej kondycji i siedzącemu trybowi życia. Jeśli pokonanie kilkunastu schodów kończy się zadyszką, a bieganie z psem na spacerze jest niemożliwe, to warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Osoby cierpiące na uczucie zimna dłoni i stóp także mogą spodziewać się w niedalekiej przyszłości rozwoju niedoczynności serca. Nawracający rumień skóry i uczucie gorąca, które pojawia się np. po spożyciu alkoholu to także niepokojące dolegliwości, które należy skonsultować z lekarzem.
Ten objaw jest bardzo nietypowy
Wysypki i egzemy to zwykle domena lekarzy dermatologów. Nie każdy lekarz jednak wiąże problemy skórne z niewłaściwą pracą serca. Tymczasem pewne stany chorobowe w obrębie naszej skóry mogą być alarmującym sygnałem, że nasze krążenie może szwankować. Takim symptomem jest sinica, widoczna jako fioletowo-niebieski odcień na wargach i języku, jak również zespół pajączków, pojawiających się najczęściej na twarzy i kończynach. Oba te problemy są nie tylko zaburzeniem estetyki naszego wyglądu, ale ważną informacją, z którą powinniśmy jak najszybciej udać się do kardiologa. Naszą uwagę powinny zwrócić także pojawiające się często obrzęki.
Właściwa diagnostyka jest kluczem do prawidłowego leczenia problemów z krążeniem, które pozwoli uniknąć zawału lub udaru. Choroby sercowo-naczyniowe wciąż należą do głównych przyczyn zgonu osób w dojrzałym i starszym wieku. Uważny lekarz i dociekliwy pacjent potrafią dostrzec nawet nietypowe objawy i powiązać je z rozwijającą się niedrożnością naczyń krwionośnych oraz zaburzoną pracą serca.