Jeszcze do niedawna maski antysmogowe były ewenementem, a osoby je noszące można było policzyć na palcach jednej dłoni. Dzisiaj ulice polskich miast wyglądają zgoła inaczej. Większa świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą wdychanie smogu, sprawia, że maska antysmogowa to coraz częstszy widok. Jak jednak wybrać model, który zapewni należytą ochronę?
Maska antysmogowa – dlaczego warto ją mieć? Jaka najlepsza?
Wchodzące w skład smogu pyły i związki chemiczne są niebezpieczne dla człowieka. Mogą wywoływać astmę, zaostrzać niewydolność oddechową, a nawet zwiększać zachorowalność na nowotwory. Żeby uchronić się przed konsekwencjami wdychania szkodliwych zanieczyszczeń, w dni, w które stężenie smogu jest największe, warto w ogóle nie wychodzić z domu.
Niewielu ludzi może jednak pozwolić sobie na coś takiego. Praca, szkoła, codzienne obowiązki – wszystko to wzywa do wyjścia na zewnątrz. Na szczęście, dzięki maskom antysmogowym nie trzeba barykadować się w domu. Obecnie ich wybór jest naprawdę szeroki. Na co więc się zdecydować? Jednym z produktów, który cieszy się dużym uznaniem użytkowników, jest maska antysmogowa od DragonMask. To wygodne, a zarazem atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które zapewnia odpowiednią ochronę przed smogiem.
Przy zakupie maski antysmogowej warto kierować się opiniami innych osób, a także renomą producenta. Żeby jednak wybrać optymalny model, nie warto poprzestawać wyłącznie na tym. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Maski antysmogowe – jak wybrać odpowiedni model? Filtry i certyfikaty
Jak zostało wspomniane, maski antysmogowe to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Przy wyborze właściwego rozwiązania warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego filtra. Maska przeciwsmogowa może być wyposażona w:
- filtr węglowy – zatrzymuje minimum 99,9 proc. pyłów mających wielkość 0,1 mikrometra. Chroni nie tylko przed cząstkami zanieczyszczeń PM10 i PM2,5, ale również przed wirusami i bakteriami,
- filtr HEPA – działa nieco słabiej. Zatrzymuje bowiem minimum 97 proc. pyłów o wielkości 0,1 mikrometra. Podobnie jak filtr węglowy zabezpiecza przed cząstkami PM10 i PM2,5, jednak charakteryzuje się wyższym stopniem przepuszczalności powietrza,
- filtr mieszany – łączy w sobie atuty dwóch wyżej wymienionych filtrów. Zatrzymuje min. 97 proc. pyłów o wielkości 0,1 mikrometra. Jest odpowiedni zarówno do użytku codziennego, jak i uprawiania sportu.
Maseczka antysmogowa powinna również posiadać odpowiednie certyfikaty. W przypadku europejskich masek filtrujących na certyfikowanym produkcie znaleźć można oznaczenia: FFP1, co oznacza, że produkt zatrzymuje minimum 80 proc. lotnych cząstek, FFP2 – min. 94 proc. oraz FFP3 – min. 99 proc.
Z kolei na europejskich filtrach spotkać można oznaczenia: P1 – zatrzymuje minimum 80 proc. lotnych cząstek, P2 – min. 94 proc., P3 – min. 99,95 proc. Z kolei w przypadku amerykańskich masek przeciwsmogowych można spotkać certyfikaty: N95 – produkt stopuje minimum 95 proc. lotnych cząstek, N99 – min. 99 proc, N100 – min. 99, 97 proc.
Maska przeciwsmogowa – jaki powinna mieć rozmiar?
Żeby maska antysmogowa zapewniała należytą ochronę, istotne jest jej dopasowanie do twarzy. Dlatego dostępne na rynku maski antysmogowe występują w kilku rozmiarach, najczęściej S (Small), M (Medium) oraz L (Large). Ułatwia to dobór odpowiedniego rozwiązania. Odpowiednio dopasowana maseczka antysmogowa nie przepuści przy wdechu nieprzefiltrowanego powietrza. W efekcie będzie się odznaczać wysoką skutecznością.
Żeby prawidłowo dopasować rozmiar maski przeciwsmogowej, warto dokonać pomiarów głowy i porównać uzyskane wartości z rozmiarówką dostępną na stronie producenta. Istotną rolę odgrywa również nosek. Pozwala on regulować przyleganie maski do twarzy. Co więcej, profesjonale produkty powinny również być wyposażone w zaworki, które ułatwiają oddychanie.
Z uwagi na duże zanieczyszczenie powietrza maska antysmogowa to konieczność w wielu polskich miastach. Warto ją prawidłowo dobrać, by skutecznie zabezpieczyć swój organizm przed szkodliwym smogiem.