Życie w dużym mieście wiąże się z codziennym stresem, hałasem i gonitwą z czasem. Wówczas nasze organizmy produkują nadmierne ilości kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jest to reakcja na czynniki stresogenne. To zupełnie tak, jakby nasze organizmy chciały się obronić przed bodźcami potencjalnie im zagrażającymi.
Nadmiar kortyzolu odpowiada natomiast za szereg negatywnych skutków dla naszego organizmu, jak chociażby problemy skórne. Dlatego trzeba się go pozbywać na bieżąco i regularnie!
Jednym ze sposobów redukcji stresu jest poddanie się zabiegowi masażu. Relaksacyjne masaże całego ciała lub masaże częściowe mają za zadanie zrelaksować i odprężyć nasze ciała, a także ukoić nasze nerwy. Podczas takiego zabiegu pobudzony zostaje układ krążenia, dzięki czemu nasz organizm jest dotleniony i a skóra odżywiona. Masaż niesie także działanie silnie odprężające dla mięśni, szczególnie tych, które są nadto aktywne podczas stresu (głównie mięśnie grzbietu, karku oraz głowy). Oprócz tego masaż wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego, bowiem usprawnia krążenie limfy, a tym samym pomaga w pozbywaniu się obrzęków! Dzięki temu zwiększy się także nasza ogólna odporność, a przecież – jak to się mówi – w zdrowym ciele, zdrowy duch!
Masaż może być także wzbogacony o aromatyczne olejki zapachowe, które nie tylko pobudzą nasze zmysły, ale także wpłyną na poprawę kondycji skóry. Na przykład olejek lawendowy ma działanie zarówno odprężające jak i antycellulitowe. Olejki cytrusowe działają antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo, a olejek cynamonowy poprawia mikrokrążenie skóry i ma działanie antycellulitowe. Dlatego osoba wykonująca masaż powinna dobrać taki produkt, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszej skóry. Tak, by oprócz samego relaksu, zadbać także o jej prawidłową pielęgnację.
Przy wyborze masażu należy zastanowić się nad jego rodzajem. Masaże relaksacyjne mogą być wykonywane na bazie naturalnych olejów (np. oleju kokosowego), za pomocą gorącej świecy, z dodatkiem olejków aromatycznych,
gorącymi kamieniami lub innymi produktami, jak np. czekolada, miód. Masaż ten obejmuje powolne ruchy (głównie głaskanie), których celem jest wyciszenie organizmu, rozluźnienie mięśni i wprowadzenie ciała w stan głębokiego relaksu. Podczas takiego zabiegu bardzo ważna jest atmosfera w gabinecie. Osoba wykonująca masaż powinna zadbać o odpowiednią wygodę klienta, o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (tak by nie było ani za zimno, ani za ciepło), o odpowiedni aromat unoszący się w powietrzu, czy o relaksujące przygaszone światło. Ważna jest również spokojna muzyka, której głośność powinna być umiarkowana.
Każdy z nas powinien znaleźć chwilę czasu tylko dla siebie. W codziennym biegu życia musimy dbać o swój spokój psychiczny oraz komfort fizyczny. Wybór masażu jako formy relaksu i redukcji codziennych stresów jest nie tylko ukojeniem dla ciała i duszy, ale także czynnikiem mającym duży wpływ na nasze dobre zdrowie.
Autor: Kinga Juszczyk, mgr kosmetologi, lemone.pl