URODA I ZDROWIE

Mamo, nudzi mi się!

6 grudnia 2010, dodał: Emilia

Mamo, nudzi mi się!

– Mamo, nie mam co robić!

Słyszysz to nieraz, gdy zajęta sprzątaniem i pieczeniem nie masz czasu zająć się dzieckiem.

Dzieciaki nie będą nieustannie zawracać ci głowy i odrywać od wielkich świątecznych przygotowań, gdy wymyślisz dla nich zajęcie lub razem  zaangażujecie się w przedświąteczne przygotowania.

Przede wszystkim rozmawiaj z dziećmi, pokaż zdjęcia z twoich Wigilii. Opowiedz jak spotykaliście się przy stole. Dziecko na pewno z miłą chęcią posłucha opowieści , które ty, będąc w jego wieku słyszałaś od swojej mamy lub babci!

Warto wspólnie zrobić ozdoby choinkowe, najlepiej takie jakie ty robiłaś w dzieciństwie, np. łańcuchy ze słomy lub bibuły, koszyczki, aniołki, mikołajki, gwiazdki.

Pokaż dziecku jak piec pierniczki. Zróbcie ciasto (moja córka choć nie ma jeszcze 3 lat chętnie pomaga mi ugniatać i wałkować ciasto),a następnie wycinajcie foremką figurki.

Najlepiej będzie ,gdy przygotujesz warsztat pracy na kuchennym stole. Będziesz mogła dziecku opowiadać o Wigilii,  jednocześnie szykując potrawy.

– możecie zrobić ciasto, pomieszać, wsypać ( już 3 letnie dziecko to potrafi);

– starszak chętnie posieka warzywa na sałatkę (ale pamiętaj: nawet na chwilę nie zostawiaj go samego z nożem!);

– szykując ozdoby wykorzystaj brokat z potłuczonych bombek ( rozłóż kilka warstw gazet, ułóż bombki, przykryj kilkoma  gazetami i poproś niech rozbije bombki wałkiem do ciasta), potem możesz wyciąć z tektury gwiazdkę, nasmarować ją klejem i sypcie brokatem do woli! Za kilka lat te ozdoby mogą się okazać bezcenną pamiątką rodzinną i nie dorówna im żadna, nawet najpiękniejsza, lecz kupiona gotowa w sklepie;

– możecie zrobić „jadalne” ozdoby, np.: łańcuchy z drobnego makaronu lub pianek (np. Haribo);

– maluchy mogą pomalować orzeszki na złoto lub srebrno;

– większe dziecko z przyjemnością przywiąże nitkę do ogonków jabłek lub cukierków czekoladowych;

– zróbcie stroiki na stół. Te zrobione własnoręcznie są najpiękniejsze! Wiążcie gałązki i ozdabiajcie w dowolny sposób;

– tuż przed świętami zadbajcie o zapach w mieszkaniu. Umyj kilka pomarańczy i niech twoja pociecha nadzieje je kilkoma ziarenkami kawy i gożdzikami. Rozłóżcie je w mieszkaniu. Łatwizna!

– może dziecko ozdobić swój pokój (mniejszemu trochę będziesz musiała pomóc), ale niech ci powie gdzie i co chce mieć. Niech to będzie jego pomysł, jego wyobraźnia;

– w Wigilię może przygotować stół:  rozłożyć obrus, sztućce ( gdy zapraszasz więcej gości może rozłożyć karteczki z imionami i nazwiskami );

Przy okazji wspólnych przygotowań możesz opowiedzieć dziecku o bożonarodzeniowych tradycjach. Starsze mogą pytać, czy Mikołaj istnieje. Psychologowie uważają, że im dłużej dziecko w niego wierzy, tym bardziej jest radosne, ufne, szczere. Myślę, że warto jak najdłużej je o tym przekonywać by czuły się bezpieczniejsze i miały szczęśliwsze dzieciństwo.

Opowiedz o wiecznie zielonej choince, która jest symbolem życia wiecznego, nieskończonego. O lampkach, które dają światło i ciepło. Możecie narysować choinkę i przyozdobić ją tylko w owoce, ciastka i cukierki.

Zróbcie razem szopkę. Może być z patyczków, zapałek, słomy, tektury….figurki wytnijcie z kartonu, albo ulepcie z ciasta (moja córka uwielbia je lepić), albo wstawcie tam ulubione zabawki dziecka, pluszaki, lalki lub zabawki z klocków.

Zachęcaj dziecko do nauczenia się śpiewania kolęd. Próbujcie przed świętami a na Wigilię urządźcie mały koncert kolędowy.

Jest mnóstwo pomysłów na spędzenie tego wyjątkowego czasu razem. Wystarczy tylko odrobina chęci i wyobraźni. Dajmy swoim dzieciom niezapomniane chwile, aby wspominało je jeszcze przez długi, długi czas i co roku z podnieceniem i niecierpliwością oczekiwało Świąt Bożego Narodzenia!

Emilia

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...