Mało znany trik na długowieczność. Efekty są zaskakujące

Avatar photo
22 maja 2025,
dodał: Ewelina Szadkowska

Mówiąc o populacjach ludzi znanych ze szczególnie długiego życia, często uważamy, że za osiąganie w nich sędziwego wieku odpowiada głównie zdrowa dieta i bezstresowy tryb życia. Tymczasem najnowsze ustalenia wskazują na to, że także inne czynniki mogą mieć na to wpływ. Naukowcy i medycy nie mają wątpliwości, że osiąganie 100 i więcej lat jest zależne od całego spektrum nawyków i zachowań. O jednym z nich piszemy w tym artykule.

Potencjał długości życia człowieka ocenia się na ok. 120 lat. Jednak jak dotąd raczej nikomu nie udalo się go osiągnąć, gdyż ustalenie prawdziwego wieku osób, które deklarowały go, nie było zbyt udokumentowane. Obecnie za najstarszą osobę na świecie uznaje się 116-letnią Japonkę. Jak zbliżyć się do tego rekordu, używając dostępnych dla nas sposobów?

bieganie

Genetyka to nie wszystko

Przeciętna długość naszego życia plasuje się między 75. a 85. rokiem życia, zależnie od płci. Statystycznie dłużej żyją kobiety, jednak w konkretnych przypadkach różnie to wygląda. Każdy z nas zna choć jedną rodzinę, w której seniorzy często osiągają wiek nawet ponad 90 lat. Wskazuje to na genetyczne uwarunkowania długowieczności, które jednak nie gwarantują dożycia sędziwego wieku każdemu z członków danej rodziny. Inną sprawą jest jakość życia takich seniorów. Sprawność fizyczna i umysłowa to podstawa zadowolenia z tak długiej egzystencji, która nie staje się walką o każdy dzień bez bólu i cierpienia. Badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna sprzyja długowieczności, a co za tym idzie, zachowaniu samodzielności i uniknięciu chorób, które mogłyby skrócić życie lub pogorszyć jego jakość.

Zadbaj o silne mięśnie

Już po osiągnięciu wieku 60 lat można zauważyć znaczną utratę tkanki mięśniowej. Jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu, jednak przyzynia się do niego także zaniechanie większego wysiłku fizycznego przez seniorów. Przechodząc na emeryturę, wiele osób decyduje się spędzić ją w fotelu przed telewizorem, minimalizując swoją aktywność fizyczną. Jest to błąd, który może przyczynić się do rozwoju licznych chorób i skrócenia długości życia. Dlatego osoby starsze powinny codziennie ćwiczyć w domu lub spacerować, aby utrzymać swój układ ruchowy w dobrej kondycji. Zdrowe stawy i kości odpowiadają za naszą samodzielność, a siła mięśni powoduje, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyzwaniami życia codziennego. Dzięki nim unikniemy wielu kontuzji i upadków, które często kończą się złamaniami.

Aktywność fizyczną należy zawsze dostosować do swojego stanu zdrowia. Idealnie byłoby ćwiczyć codziennie na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm i poprawić jego funkcjonowanie. Już 20 minut dziennie spędzonych na wzmożonej aktywności fizycznej poprawia krążenie i pracę serca oraz płuc, a także zapobiega utracie mięśni i zwiększa gęstość naszych kości. Warto się ruszać bez względu na wiek.



FORUM - bieżące dyskusje

Jaka maść na łuszczycę skóry głowy?…
Od 20 lat choruje na luszczyce, przerobilam juz wszystko chyba. Musisz wzmocnic odpornosc organizmu, zminimalizowac...
Nadwaga i otyłość u dzieci
Tak byłoby dobrze, bo jednak częste sięganie po łakocie wynika głównie z przyzwyczajenia....
Samotne wakacje - jak je spędzić?
Czemu? Podróżowanie w pojedynkę może być naprawdę super. Jedyne, co mi podczas takich wyjazdów...
linia stresu?
A nie masz czasami tak, że przy niektórych czynnościach potrzebujesz mieć pod palcami większe...