URODA I ZDROWIE

Majówka 2018 w Pieninach – Czy warto pojechać z rodziną?

15 kwietnia 2018, dodał: AnnaK00994

Majówka 2018 już wkrótce. W tym roku dni wolne wypadają wyjątkowo korzystnie – wystarczy wziąć tylko 3 dni urlopu, by móc cieszyć się trwającym aż 9 dni długim weekendem. Warto już dziś zastanowić się jak wykorzystać ten czas, by na długo zapisał się w naszej pamięci. Pomysłów i sposobów na spędzenie go jest wiele. My jednak zdecydowanie polecamy ruch na świeżym powietrzu. A jak świeże powietrze – to tylko Pieniny.

Jak zaplanować długi weekend majowy?

Długi weekend majowy 2018 zapowiada się słonecznie i ciepło. Jest to więc wspaniała okazja, by zapewnić sobie i swojej rodzinie odrobinę szaleństwa i przeżyć niezapomnianą przygodę. Planując majówkę należy wziąć pod uwagę możliwości i oczekiwania całej rodziny. Przede wszystkim warto zaplanować czas tak, aby każdy z naszych bliskich mógł nacieszyć się takim rodzajem aktywności, jaki lubi najbardziej. Osoby starsze będą zadowolone mogąc pozwiedzać zabytki i poznać lokalne zwyczaje, natomiast dzieci i młodzież potrzebują nieco mocniejszych wrażeń i większej ilości ruchu. Jeśli wybierzecie miejsce, które oferuje to wszystko, z pewnością cała rodzina będzie mogła wykorzystać czas w zadowalający sposób.

Dlaczego warto wybrać się w Pieniny

Powodów, dla których warto jechać w Pieniny, jest wiele. Przede wszystkim – jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Starsi mogą wypocząć w uzdrowisku lub nacieszyć się odpoczynkiem wśród skalistych zboczy, zieleni i ciszy. Na młodych także czeka tu moc wrażeń – od wielogodzinnych, pieszych wycieczek najpiękniejszymi szlakami turystycznymi, aż po emocjonujący spływ pontonowy Dunajcem. Pieniny to ciekawe miejsce, które ma wiele do zaoferowania. Chcecie wiedzieć więcej – czytajcie dalej.

Atrakcje regionu

Pieniny to przede wszystkim wspaniałe, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Góry te nie są imponująco wysokie, za to bardzo strome i malownicze. Do ich najpopularniejszych miejsc, chętnie odwiedzanych przez turystów spragnionych bliskiego kontaktu z przyrodą, należą:

 • wąwóz Homole – otoczony pionowymi ścianami skalnymi wąwóz jest jednym z punktów popularnego szlaku turystycznego prowadzącego do Wysokiej – najwyższego szczytu Pienin. To doskonałe miejsce na piesze wycieczki z dzieckiem, bowiem trasa jest dość łatwa;
 • Szczyt Trzy Korony – wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie jest najwyższym znajdującym się górach pienińskich. Cieszy się jednak ogromnym zainteresowaniem turystów;
 • podążając szlakiem dalej, docieramy do Góry Zamkowej, na szczycie której usytuowany jest Zamek Pieniński. Do dziś zachował się jedynie jego niewielki fragment. Spragniony wrażeń turysta powinien więc wybrać się w dalszą drogę;
 • doprowadzi go ona do zamków Czorsztyn i “Dunajec” w Niedzicy. Zachowały się one w dobrym stanie i są udostępnione dla zwiedzających;
 • szczyt Sokolica – zapewne każdy z nas zna znajdującą się na nim samotną sosnę rosnącą na stromym zboczu, tuż nad przepaścią i będącą bohaterką wielu pocztówek z tego regionu. Warto zobaczyć ją na własne oczy;
 • warto przejść przez granicę na stronę słowacką i zwiedzić Czerwony Klasztor. To najsłynniejszy obiekt sakralny tego regionu stanowiący kompleks klasztorny, którego budynki są między innymi siedzibą dyrekcji słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego;
 • Szczawnica – to miejscowość, której nie można nie zwiedzić przy okazji pobytu w Pieninach. Znajduje się tu słynne uzdrowisko o trwającej 200 lat tradycji. Słynie ono ze specyficznego mikroklimatu, który okazuje się zbawienny dla zdrowia górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto zatrzymać się tu choć na jeden nocleg, zwłaszcza jeśli na co dzień mieszkasz w dużym mieście pełnym smogu. Przy okazji dobrze jest zwiedzić piękne, zabytkowe budynki – willę “Pałac” i Dworek Gościnny;
 • na tym jednak największe atrakcje w Pieninach się nie kończą. Ogromną popularnością wśród turystów w każdym wieku cieszy się rafting Dunajcem. To główna atrakcja turystyczna tego regionu, o której opowiemy Wam obszerniej w dalszej części artykułu.

Rafting po Dunajcu

Rafting na Dunajcu to po prostu spływ po rzece w dół jej biegu. Czy warto zdecydować się na skorzystanie z tej atrakcji? Oczywiście! Przede wszystkim jest to doskonały sposób na przeżycie niezwykłej przygody. Rzeka ma łagodny nurt, a jej trasa przebiega wśród niezwykle stromych, skalistych szczytów Pienin. Do tego kompleksowo zorganizowany przez profesjonalną firmę jak np. Fun Time z planem dostosowanym do oczekiwań uczestników gwarantuje niezapomnianą dawkę miłych wrażeń. Spływ jest więc fantastycznym pomysłem na doznanie bliskości dzikiej przyrody, nacieszenie się jej wspaniałością oraz doświadczenie niezwykłej ciszy zakłócanej jedynie szumem wody. Dla mieszkańca hałaśliwego miasta pełnego betonowych i szklanych powierzchni, jest to wrażenie oszałamiające.

Ze spływu po Dunajcu mogą skorzystać zarówno dorośli i starsi, jak i małe dzieci. Warto jednak zadbać o zapewnienie im ochrony przed palącym, majowym słońcem. W Waszym plecaku powinna znaleźć się także butelka czystej wody pitnej, lekki prowiant oraz peleryna – pogoda w górach potrafi bowiem zaskoczyć.

Niezapomniane spływy pontonowe

O tym, że spływy pontonem lub łodzią flisacką zapewniają niezapomniane wrażenia, zapewne nikogo przekonywać nie trzeba. Czy jednak ta forma rozrywki jest równie bezpieczna co fascynująca? Zdecydowanie o bezpieczeństwo w czasie raftingu po Dunajcu nie trzeba się martwić. Pontonami lub łodziami kierują instruktorzy odpowiednio przeszkoleni nie tylko w zakresie obsługi łodzi, ale także bezpieczeństwa jej pasażerów. Same łodzie są drobiazgowo i regularnie sprawdzane oraz wyposażone w kamizelki ratunkowe. Żadne niebezpieczeństwo więc turystom nie grozi.

Sama rzeka także wydaje się stworzona specjalnie dla potrzeb spływu pontonem. Jej koryto jest szerokie, pełne meandrów. Woda płynie w nim wartko, choć spokojnie.

Warto wspomnieć tutaj o samych flisakach. To mieszkańcy tutejszych okolic, którzy trudnią się swoim fachem z dumą. A ponieważ tradycja flisacka jest w ich rodzinach przekazywana z ojca na syna, ich głowy pełne są ciekawych opowieści o Pieninach oraz zwyczajach, tradycjach i dziejach miejscowej ludności. Jeśli się Wam poszczęści, Wasza podróż w dół Dunajca okraszona zostanie fascynującymi historiami i ludowymi przyśpiewkami.

Ogromna dawka adrenaliny

Mimo iż spływ Dunajcem nie należy do niebezpiecznych, i tak da Wam potężną dawkę wrażeń. Zaskakujące zakręty rzeki, wierzchołki gór wyrastające nagle ponad drzewami, obecność dzikich zwierząt – to wszystko fascynuje i wprawia w osłupienie każdego “mieszczucha”. To fantastyczna przygoda, której nie doświadczysz nigdzie indziej. Możesz mieć pewność, że zachwyceni będą nawet naburmuszeni zwykle nastolatkowie. To także świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z nestorem rodu – spływ nie wymaga ani kondycji, ani dużej krzepy. Obsługa łodzi zajmują się instrutorzy, turystom pozostaje tylko delektowanie się majestatem dzikiej przyrody i napawanie ciszą.

Aktywnie i w rodzinnym gronie

Pieniny to miejsce, do którego warto pojechać całą rodziną. Jak wykazaliśmy, każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu atrakcje dostosowane do swoich możliwości i zainteresowań. To także miejsce, w którym aktywnie spędzisz czas – piękne krajobrazy górskie pełne są niespodzianek inspirujących do pieszych wędrówek. Duża ilość szlaków turystycznych pozwala na wybranie takiego, którego pokonaniu sprosta każdy członek rodziny.

Jeśli więc nie masz jeszcze planów na tegoroczną majówkę, zabierz całą rodzinę w Pieniny, nawet jeśli macie w swoich szeregach małe dzieci lub osoby starsze. To ciche, pełne piękna miejsce, w którym nacieszycie się ciszą i przyrodą, czyli tym, czego na co dzień Wam z pewnością brakuje. Kilka dni pobytu w Pieninach pozwoli Wam wypocząć i naładować emocjonalne akumulatory aż do kolejnej majówki. Jesteśmy pewni, że wrócicie tutaj po raz kolejny.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Majówka 2018 w Pieninach – Czy warto pojechać z rodziną?

 1. avatar Zofia pisze:

  Uwielbiam Pieniny, często z dziećmi jeżdżę do Szczawnicy. Jadąc tam polecam zatrzymac się również w Krakowie, przynajmniej na jeden dzień. Masto jest piękne i nawet przy niewielkiej ilości czasu warto je zobaczyć. Można wybrać się na krótką wycieczkę z przewodnikiem, który pokaże najciekawsze atrakcje.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...