Od tysięcy lat towarzyszą nam naturalne olejki eteryczne. Stosujemy je w celach zdrowotnych, kosmetycznych czy zwyczajnie dla poprawy naszego samopoczucia. Aromaterapia stała się także jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem, rozchwianiem emocjonalnym czy dolegliwościami trawiennymi. Na czym polega magia olejków eterycznych i jak można je stosować?
Jak działają różne olejki eteryczne?
Naturalne aromaty zapewniają nam mnóstwo możliwości terapeutycznych. W zależności od naszych potrzeb, możemy stosować różne typy olejków. Ważne jednak, by były one naturalne, a ich zapach nie działał na nas drażniąco.
W terapii infekcji górnych dróg oddechowych świetnie sprawdzają się olejki z mięty pieprzowej, eukaliptusu, tymianku, drzewa herbacianego, anyżu czy manuka. Inhalacja z ich udziałem pozwala oczyścić zatoki oraz usunąć uporczywy katar czy kaszel.
Aby uspokoić nerwy i odzyskać równowagę emocjonalną świetnie sprawdzą się olejki o działaniu uspokajającym, takie jak olejek pomarańczowy, melisowy, różany, sandałowy, geraniowy czy bergamotowy.
Olejek z mięty pieprzowej, tymianku, goździków czy rozmarynu ma działanie pobudzające, z kole i w leczeniu bezsenności świetnie sprawdzi się aromaterapia z użyciem olejku lawendowego, różanego, majerankowego czy mandarynkowego.
Co niektórych może zaskoczyć, naturalne olejki eteryczne świetnie sprawdzają się również w walce z cellulitem. Są to między innymi olejek jałowcowy, kminkowy, grejpfrutowy i cyprysowy. Stosuje się je do kąpieli oraz do masażu z użyciem specjalnej szczotki, dwa razy w tygodniu.
Sposoby wykorzystania olejków eterycznych
Są różne sposoby zastosowania mocy, która płynie z aromaterapii. Olejki eteryczne wykorzystywane są do aromatyzacji powietrza w pomieszczeniu, przy pomocy specjalnych kominków lub potpourri z suszonych kwiatów, liści i owoców, a także w formie dodatku do nawilżacza powietrza. Można użyć ich także w postaci inhalacji, zwłaszcza w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych – wówczas kilka kropel olejku umieszcza się w misce z wrzątkiem i nachyla się nad roztworem, wdychając opary i przykrywając głowę ręcznikiem.
Innym sposobem jest wykorzystanie olejków w saunie, gdzie roztwór wodny olejków dodawany jest niewielkimi porcjami na kamienie w piecu saunowym. Powstała w ten sposób para wodna ma działanie inhalujące i również świetnie sprawdza się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.
W przypadku bólów reumatycznych, mięśniowych lub artretycznych aromaterapia wykorzystywana jest w formie kompresów. Sprawdza się to także w bólach głowy i nadwyrężeniu mięśni oraz stawów, jednak wówczas zamiast ciepłych okładów stosuje się kompres z zimnej wody lub lodu.
Olejki eteryczne wykorzystywane są także w celach relaksacyjnych. Oprócz aromatyzacji powietrza, w tym celu stosuje się również masaże aromaterapeutyczne oraz kosmetyki orientalne, powstające na bazie naturalnych olejków. Ich dodatkową zaletą jest stymulacja skóry oraz włosów, dzięki czemu z użyciem naturalnych aromatów można osiągnąć wyśmienity efekt kosmetyczny.