Magia kolorów w domu. Sprawdzone duety, które zawsze działają

dodał: Ewelina Szadkowska
Urządzając mieszkanie, staramy się, by efekt końcowy łączył elegancję z funkcjonalnością. Jednym z ważniejszych aspektów jest właściwy dobór kolorów. Największym błędem, jaki można tu popełnić, jest przypadkowe zestawienie wielu barw. Najlepiej zdać się na specjalistę, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, warto poznać podstawy doboru kolorów tak, by pasowały do siebie.
To kolory sprawiają, że w danym miejscu czujemy się dobrze lub źle. Wiele osób negatywnie reaguje na biel, kojarzącą się ze szpitalem, lub zbyt ciemne kolory, które tworzą przygnębiające wrażenie. W mieszkaniach chcemy mieć wesołe kolory lub takie, które nadają mu stylowego wyglądu. Często kierujemy się swoimi upodobaniami.
Kolory do wnętrza z charakterem
Dobór barw w domu oddaje usposobienie jego mieszkańców. Osoby energiczne i optymistycznie nastawione do świata zwykle wybierają żywe barwy o wyrazistych odcieniach, a melancholicy gustują w stonowanych kolorach. Trudno jednak stworzyć pomieszczenie monochromatyczne. Trafne połączenia kolorystyczne decydują o tym, jak będzie prezentować się całość. Warto eksperymentować i szukać inspiracji np. w sieci. Odważne połączenia barw mogą sprawić, że nasze wnętrze nabierze nowej energii i poczujemy się w nim o wiele lepiej niż wcześniej. Czerń i szarość warto przełamać pomarańczą lub żywym fioletem. Połączenie bieli i czerwieni sprawdza się zawsze, jednak najbardziej stylowo będzie wyglądać na tle stonowanej kolorystyki ścian.
Wzajemne oddziaływanie barw
Na rynku mamy tak wiele odcieni każdego koloru, że czasem jest to dla nas przytłaczające. Od każdego z nich zależy, czy całość aranżacji będzie odpowiednio skomponowana. Nie bez znaczenia jest także faktura ścian i mebli czy dodatków. Chropowate powierzchnie inaczej odbijają światło, niż te idealnie gładkie. Dlatego nie ma uniwersalnej zasady, która wyznaczy właściwy dobór barw. Czasem brakuje w nim tego jednego elementu, który uzupełni całość. Kontrastowanie kolorów nie polega tylko na łączeniu jasnych i ciemnych barw oraz zimnych i ciepłych. To cały proces, w którym dużą rolę odgrywa też przeznaczenie i styl danego pomieszczenia. Należy więc bilansować odwagę z rozwagą i nie podejmować pochopnych decyzji.
Błędy w doborze palety barw pozostają z nami na lata. Warto więc dokładnie przemyśleć i przedyskutować z domownikami decyzje zakupowe. Bywa, że kolor, który zachwyci nas w sklepie, nie da takiego samego efektu na naszych ścianach. Wszystko zależy od stopnia nasłonecznienia danego wnętrza i tego, jakie meble się w nim znajdą.