Łupież tłusty – przyczyny, objawy, leczenie

4 maja 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Łupież tłusty to nie tylko złuszczone płatki naskórka, które widnieją na włosach i ubraniach. Niestety schorzenie to objawia się wieloma innymi nieprzyjemnościami oraz wiąże z różnymi skórnymi defektami. W artykule skupiamy się na problemie łupieżu tłustego, jego objawach, czynnikach, które go wywołują oraz sposobach leczenia.

łupiez

Co to jest łupież tłusty i jak się objawia?

Łupież jest to powszechna choroba skóry głowy, która dokładnie jest określana drobnopłatkowym złuszczaniem się skóry gładkiej. Wyróżnia się cztery rodzaje łupieżu – zwykły (suchy), tłusty, pstry, a także łupież jako łojotokowe zapalenie skóry. Łupież tłusty bardzo często rodzi się właśnie z tego suchego, który został zaniedbany. Z kolei, gdy nie zagwarantujesz skórze głowy odpowiedniej pielęgnacji, mając łupież tłusty, możesz narazić się na pstry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Łupież tłusty objawia się żółtymi, dużymi, tłustymi łuskami. Są one widoczne nie tylko na skórze głowy, ale również na długości całych włosów oraz ubraniach, a szczególnie na ramionach. Łupieżowi tłustemu towarzyszy świąd skóry głowy, częste przetłuszczanie się włosów, podrażnienia na głowie, a nawet rany i wypadanie włosów.

Jak powstaje łupież?

Na obecność łupieżu ma wpływ wiele różnorodnych czynników, a proces powstawania tego schorzenia jest zależny od każdego z nich w większej lub mniejszej mierze. Otóż łupież pojawia się, ponieważ naskórek złuszcza się szybciej niż powinien, a struktury skóry nie są w stanie się zregenerować i utworzyć nowych komórek. Taki przyspieszony proces sprawia, że komórki złuszczają się na długo przed całkowitym obumarciem, co prowadzi do powstania widocznych łusek – łupieżu.

Przyczyny łupieżu

  • nadmierna ekspozycja włosów bez żadnej ochrony na słońce, a także porywisty wiatr i mroźne powietrze
  • zanieczyszczenia zawarte w powietrzu
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy (mocne pocieranie skóry głowy podczas mycia, agresywne pocieranie ręcznikiem i czesanie)
  • nasilona potliwość skóry głowy
  • nałóg tytoniowy (palenie papierosów)
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • ogólne osłabienie organizmu
  • brak higieny
  • długotrwały stres
  • brak zbilansowanej diety

Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu tłustego powinno się rozpocząć zanim się on pojawi. Mowa tutaj o działaniu zapobiegawczym, czyli profilaktycznym. Jest ono bardzo cenne, ponieważ zabezpiecza przed powstaniem łupieżu zwykłego, który jest jedną z głównych przyczyn obecności łupieżu tłustego. Jednak, gdy niestety już borykasz się łupieżem tłustym, musisz jak najszybciej go wyeliminować, zapewniając skórze prawidłową pielęgnację. Zaopatrz się w dobry szampon przeciwłupieżowy, który znajdziesz w ofercie marki Garnier, ale też:

  • regularnie czyść akcesoria do stylizacji włosów; zaniedbanie ich może sprawić, że stale będziesz roznosiła po włosach grzyb malassezia wywołujący łupież
  • unikaj opalania się w solarium, ponieważ lampy naświetlające w krótkim czasie mogą doprowadzić do powstania łupieżu
  • unikaj suszenia włosów bardzo gorącym nawiewem i nie myj ich w gorącej wodzie
  • zdrowo się odżywiaj, ponieważ zbilansowana dieta jest niezwykle pomocna w walce z łupieżem

Niewyleczony łupież może powrócić

Niestety łupież jest chorobą, którą charakteryzuje powracalność. Jego nawrót najczęściej jest spowodowany niedoleczeniem łupieżu lub tylko powierzchownym dbaniem o to, aby pozbyć się problemu. Otóż leczenie tej dolegliwości musi trwać dłużej, niż tylko do zniknięcia objawów. Dodatkowo stosowanie zwykłego przeciwłupieżowego szamponu nie jest wystarczające. Dobry szampon na łupież powinien być wyposażony w lecznicze składniki, które usuną prawdziwą przyczynę problemu, czyli grzyb typu malassezia, a nie objawy, jakimi najczęściej jest świąd i widoczne łuski/płatki łupieżu. Do tego zadbaj o to, aby zminimalizować lub unikać czynników dodatkowych, które nie są bezpośrednią przyczyną łupieżu, ale zwiększają prawdopodobieństwo jego pojawienia się. Mowa tutaj szczególnie o braku higieny i nieodpowiedniej pielęgnacji.