Łupież tłusty czy suchy? Poznaj różnice i sposoby leczenia!

8 maja 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kiedy tylko na włosach zauważamy drobne płatki, sięgamy po obojętnie jaki szampon przeciwłupieżowy. To błąd! Niestety łupież niejedno ma imię. Pojawia się z wielu przyczyn i może mieć różną postać, a każdą z nich leczy się w trochę inny sposób. Jak rozpoznać, który rodzaj łupieżu ci dokucza i jak dobrać do tego odpowiednią pielęgnację?

 

Łupież to poważny problem

Z problemem łupieżu boryka się bardzo wielu dorosłych i nastolatków. Bezpośrednią przyczyną jego powstawania jest działanie grzybów Pityrosporum ovale, które żyją na skórze każdego z nas. Najczęściej nie robią nam żadnej krzywdy, ale kiedy mają odpowiednie warunki, zaczynają się intensywnie namnażać i na skórze głowy pojawia się łupież, czyli drobne, białe lub żółte płatki naskórka.

Czynnikiem wyzwalającym problem są przede wszystkim źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, ale nie tylko. Przyczyną może być także zła dieta, zbyt wiele stresu, noszenie czapki, które powoduje przegrzewanie się skóry głowy, a także nadmierne spożycie cukru.

Łupież suchy – jak go rozpoznać i leczyć

Zdecydowanie najczęściej wystepuje łupież suchy. Nie towarzyszy mu łojotok, wręcz przeciwnie – jest to po prostu nadmiernie wysuszony, łuszczący się naskórek. Płatki łupieżu są białe lub żółtawe, najczęściej bardzo drobne i bardzo widoczne na górze pasm przy przedziałku, pojawia się ich więcej na przykład po czesaniu.

Przy łupieżu suchym natychmiast należy zmienić kosmetyki do pielęgnacji włosów. Przyczyną powstawania łupieżu suchego są najczęściej bytujące na skórze bakterie lub przesuszenie skóry głowy, dlatego głowę powinno się myć delikatnym szamponem o działaniu antybakteryjnym. Ponieważ bardzo często łupieżowi suchemu towarzyszy zaczerwienienie i swędzenie, warto, by kosmetyk w swoim składzie miał substancje kojące, jak na przykład D-pantenol (jak szampon H-Purin Dry Pharmaceris). Dzięki temu o wiele szybciej przywrócisz sobie poczucie komfortu, ponieważ lekki stan zapalny na skórze głowy od razu zostanie zaleczony.

Łupież tłusty – rozpoznawanie i leczenie

Przyczyną pojawienia się łupieżu tłustego jest łojotok w obrębie skóry głowy. Drożdżaki Pityrosporum ovale mają wtedy wspaniałe warunki do rozwoju, więc rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Dlatego też łupież tłusty jest bardziej kłopotliwy. Ma postać żółtawych, dużych płatków, które często przyklejają się do skóry głowy pod wpływem łoju lub zlepiają się ze sobą. Towarzyszy temu duży dyskomfort, świąd i zaczerwienienie.

Łupież tłusty może mieć zgubny wpływ na całą skórę głowy, może powodować powstawanie stanów zapalnych, a nieleczony może doprowadzić do wypadania włosów. Dlatego należy od razu sięgnąć po specjalistyczny preparat z aptecznej półki. Pomocny jest szampon Pharmaceris H-Purin Oily z naturalnymi olejkami antyseptycznymi (tymiankowym i z drzewa herbacianego), a także ekstraktem z manuka. Odświeża, działa przeciwgrzybiczo i normalizuje wydzielanie sebum.

W przypadku łupieżu tłustego warto zastanowić się także nad zmianą diety i radykalnym wykluczeniem cukru z menu, włącznie z tym znajdującym się w owocach.