Masz kompleksy z powodu zbyt dużej masy ciała? Diety nie działają i nie jesteś w stanie patrzeć w lustro? Dowiedz się, czym jest zabieg liposukcji i jak może pomóc Ci odzyskać pewność siebie!
Czym jest zabieg liposukcji?
Jednym z najbardziej popularnych kompleksów, nie tylko u kobiet, jest zbyt duża masa ciała. Otyłość może być spowodowana chorobą, nieprawidłowym stężeniem hormonów we krwi bądź złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Liposukcja jest zabiegiem odsysania tłuszczu, a także modelowania sylwetki. Zabieg można wykonać nie tylko na brzuchu, udach czy pośladkach, ale też w okolicach ramion, karku czy piersi. Przy zaawansowanej otyłości konieczny może być także zabieg usunięcia nadmiaru skóry i resztek tkanki tłuszczowej, czyli lipektomia.
Liposukcja – dla kogo
Ten rodzaj zabiegu chirurgii plastycznej przeznaczony jest dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Liposukcji mogą zostać poddane osoby zdrowe, u których nie wykryto chorób takich jak cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia skóry, zaburzenia psychiczne. Do zabiegu nie zostaną dopuszczeni także nałogowi palacze. Przed operacją konieczne są konsultacje i badania potwierdzające stan zdrowia – badanie krwi, moczu, wskaźników krzepnięcia krwi i wiele innych.
Jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu?
Po wykonanych badaniach i konsultacji lekarza dotyczącej szczegółów liposukcji, na ciele pacjenta rysuje się mapę miejsc, z których będzie usuwany tłuszcz. Zabieg trwa od pół do dwóch godzin i wykonywany może być w znieczuleniu miejscowym bądź całkowitym – pod narkozą. Niektórzy specjaliści dodatkowo rozbijają tkankę tłuszczową ultradźwiękami, by ją zmiękczyć i łatwiej usunąć tłuszcz. Operacja rozpoczyna się od małego nacięcia na skórze w niewidocznym miejscu. Następnie w otwór wprowadzane jest tępo zakończone urządzenie przypominające igłę bądź rurkę, które podpięte jest do maszyny odsysającej. Lekarz kilkukrotnie i pod różnym kątem wprowadza rurkę pod skórę wysysając tłuszcz. Po zakończonym zabiegu otwór jest zamykany za pomocą szwów bądź klamerek, nakładane są również opatrunki uciskowe zapobiegające krwawieniu, a także siniakom. Zabieg powinien być wykonywany z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w sterylnych warunkach, w obecności specjalisty takiego jak chirurg plastyczny. Wrocław oferuje usługi jednych z najlepszych lekarzy w Polsce.
Po zabiegu liposukcji
Po zakończonej operacji pacjent musi zostać jedną bądź dwie doby w szpitalu, by stale monitorować stan zdrowia. W tym czasie pacjentowi podawane są środki znieczulające. Na początku skóra przypomina gąbkę, ponieważ wolne miejsca zaczęły wypełniać się płynem tkankowym i krwią. To stanowi główną przyczynę powstawania obrzęku, a także zasinienia. Po jakimś czasie skóra, jeżeli jest wystarczająco elastyczna, zacznie dopasowywać się do nowego kształtu. Jeżeli tak się nie stanie, można zastanowić się nad zabiegiem usunięcia nadmiaru skóry. Silny ból może pojawić się dopiero 10-12 dni po wykonanym zabiegu. Przez cały miesiąc należy także chodzić w specjalnym kombinezonie ściśle przylegającym do ciała.
Ryzyko i możliwe powikłania po zabiegu
Jak każda operacja ingerująca w nasze ciało i organizm, liposukcja wiąże się z ryzykiem i powikłaniami:
- wstrząs – może wystąpić w momencie, gdy usunięta została zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej,
- zator tłuszczowy – podczas operacji doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych i do krwioobiegu dostały się cząsteczki tłuszczu, które osiadają na naczyniach krwionośnych i utrudniają przepływ krwi – może to prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.
Odsysanie to nie wszystko
Zabieg odsysania tłuszczu wiąże się ze zmianą nawyków. Liposukcja nie wystarczy, żeby efekt wymodelowanej sylwetki utrzymał się na całe życie. Pacjenci powinni przestrzegać diety, często bardzo rygorystycznej, a także regularnie uprawiać sport. W przeciwnym razie komórki ukryte w głębszych warstwach skóry, obudzą się i tłuszcz zacznie się odkładać ponownie.