Lipofilling – najbezpieczniejsze wypełnianie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lipofilling – najbezpieczniejsze wypełnianie

5 lutego 2010, dodał: ataga105
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
li
Medycyna estetyczna dysponuje wieloma sposobami na zmianę wyglądu twarzy, sylwetki czy odmłodzenie skóry. Do wypełniania tkanek można używać m. in.: preparatów silikonowych, kolagenowych, teflonowych (GoreTex), akrylowych (np. Aquamid), kwasu hialuronowego (np. Restylane, Macrolane), kwasu polimlekowego (Sculptra). Niektóre z nich są trwałe, a inne wchłaniają się w krótszym lub dłuższym okresie. Ich wadą jest to, że są substancjami obcymi dla organizmu i w związku z tym rzadko,  ale mogą wywoływać reakcję alergiczną oraz mogą być źle tolerowane.
Jednym z najbezpieczniejszych sposobów wypełniania tkanek jest autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, który polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej z miejsca, gdzie mamy jej w nadmiarze, a następnie wstrzyknięciu w inne miejsca naszego ciała. Z uwagi na biozgodność materiału genetycznego jest to na dzień dzisiejszy najbezpieczniejszy wypełniacz. Własną tkankę tłuszczową można przeszczepić praktycznie w każde miejsce, gdzie stosuje się inne wypełniacze. Poczynając od twarzy – wypełnianie zmarszczek i bruzd, powiększanie policzków, powiększanie ust. Tłuszczem można również powiększać piersi, wyrównywać ich asymetrię, wypełniać miejsca po wyciętych guzkach piersi, powiększać pośladki, podawać pod skórę dłoni. Jeśli chodzi o piersi trzeba mieć świadomość, że po jednym zabiegu można uzyskać powiększenie o co najwyżej jeden rozmiar (w odróżnieniu od implantów, gdzie wielkość „nowego” biustu zależy od  ich objętości).
Tkankę tłuszczową, którą zamierza się wykorzystać do autologicznego przeszczepu, można pobierać różnymi metodami. W przypadku, gdy potrzeba niewiele tłuszczu, można to robić poprzez tzw. liposukcję strzykawkową. Najpierw wypełnia się specjalnym płynem obszar, z którego mamy zamiar pobrać materiał (zazwyczaj z ud, pośladków czy brzucha), a następnie pod dużym ciśnieniem przy pomocy kaniul osadzonych na specjalnych strzykawkach jest on odsysany. Po założeniu szwów i opatrunków, miejsce dawcze uciska się zakładając szerokie plastry lub odpowiednie ubranie uciskowe. Tkankę tłuszczową przeszczepia się zawsze w pewnym niewielkim nadmiarze. W czasie pobierania i przeszczepiania część komórek tłuszczowych ulega uszkodzeniu, a uwolniony z nich tłuszcz – biodegradacji. Stąd masa przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu. Metodę strzykawkową stosuje się zazwyczaj do wypełniania niewielkich ubytków lub zbliznowaceń. Proces przenoszenia autogennej tkanki tłuszczowej nosi nazwę lipotransferu. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od ilości pobieranej tkanki tłuszczowej i okolic poddanych operacji. Może trwać od 30 min do 1,5 godziny. Możliwe powikłania to krwiak w miejscu dawczym lub biorczym, zropienie rany pooperacyjnej. Nierówności powierzchni operowanych okolic.
Zdecydowanie więcej materiału możemy uzyskać podczas konwencjonalnej liposukcji. Pobrany w ten sposób tłuszcz, przed podaniem go w miejsce docelowe, musi zostać odpowiednio przygotowany. Poprzez tzw. odwirowanie w lipo kolektorze oczyszcza się go z krwi, zniszczonych komórek tłuszczowych, tkanek włóknistych. Wyizolowany i wszczepiany materiał zawiera zarówno dojrzałe komórki tłuszczowe – adipocyty, jak również preadipocyty, czyli komórki macierzyste, z których rozwijają się nowe adipocyty. Dzięki temu przeszczepiony materiał staje się całkowicie naturalną „własną” częścią organizmu, a zmiany uzyskane w czasie zabiegu są trwałe. Podczas wykonywania zabiegu liposukcji metodą Body-jet z użyciem silnego strumienia wody (water-jet assisted liposuction) i wykorzystania zestawu Lipocollector do zbierania tłuszczu, uzyskany materiał jest od razu gotowy do podania w inne miejsce ciała, nie zawiera bowiem krwi i tkanek włóknistych, a komórki tłuszczowe są w większości nienaruszone. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i w związku z tym osiągnięcie lepszych wyników. Pobrany podczas liposukcji tłuszcz najczęściej jest wykorzystywany do powiększania piersi, pośladków, powiększania ust, wypełniania zmarszczek, ubytków tkanki podskórnej (po zabiegach chirurgicznych, urazach).
Własna tkanka tłuszczowa jest prawie idealną substancją wypełniającą. Najważniejszą jej zaletą jest to, że pochodzi z naszego organizmu i, co się z tym wiąże, jej przeszczep nie niesie za sobą ryzyka reakcji alergicznych i odrzucających. Zakłada się, że w miejscu docelowym cześć tłuszczu zostaje wchłonięta przez organizm, a 50-70% podanej objętości zostanie tam na stałe. Zabieg można powtórzyć po około 6 miesiącach w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu. Do ważnych zalet tej metody można zaliczyć naturalny wygląd po zabiegu i brak widocznych blizn.
Źródło: www.estenmedia.pl
lip
Agata G.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Lipofilling – najbezpieczniejsze wypełnianie

  1. avatar Aleka pisze:

    jestem 7 dni po lipofillingu twarzy..prawa strona wyglada jako tako ale lewa tragedia..czy ta asymetria twarzy zniknie?

Dodaj komentarz