Letnia Akademia Jazzu 2015 Łódź Wytwórnia – program | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Letnia Akademia Jazzu 2015 Łódź Wytwórnia – program

9 lipca 2015, dodał: sylmos
Artykuł zewnętrzny

 Letnia Akademia Jazzu to wyjątkowe wydarzenie, które kolejny rok z rzędu przyciąga do Łodzi miłośników muzyki z całego kraju. Festiwal odbywa się w każdy czwartek w lipcu i sierpniu, co tydzień gromadząc ponad tysięczną widownię w przestrzeniach przy Łąkowej 29.

8-letnia-akademia-jazzu_ilogo_143727_258_0

Letnia Akademia Jazzu to pełna sala fanów jazzu, którzy co tydzień spędzają z nami letni wieczór, oglądając filmy i wystawy, rozmawiając o muzyce, a przede wszystkim słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny jazzowej. Charles Lloyd, Mark Feldman, Erlend Skomsvoll, Monika Borzym, Aga Zaryan, Marcin Wasilewski i Tomasz Stańko – to tylko niektóre jazzowe sławy, które przyjadą tego lata do Łodzi. Zapowiada się niezwykłe muzyczne lato w Wytwórni.

Na tegoroczną edycję festiwalu Organizatorzy zaplanowali same smakowite kąski dla jazzowych melomanów. Poprzez konfrontację tradycji ze współczesnym językiem muzycznym dzieła wielkich polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, zyskają nowe nowoczesne oblicze. Zaproszeni polscy i zagraniczni artyści to przedstawiciele światowego jazzu z najwyższej półki, którzy stawiają na kreatywność i współczesne środki wyrazu.

Gwiazdą VIII edycji Festiwalu będzie Charles Lloyd – światowej klasy kompozytor i multiinstrumentalista, a przede wszystkim jeden z największych jazzowych saksofonistów na świecie. Odkrywca talentu Keitha Jarretta, ojciec chrzestny jazz-rockowej rewolucji. Muzyczne inspiracje Amerykanina sięgają jego indiańsko-afrykańskich korzeni, kultury irlandzkiej i mongolskiej, muzyki klasycznej oraz tej, w jakiej wyrastał: jazz, blues, gospel, spirituals. Sposób, w jaki łączy ze sobą bogactwo tych kultur, tworzy mistyczne oblicze muzyki i osobowości. Charles Lloyd zagra ze światowej sławy pianistą Geraldem Claytonem, kontrabasistą Joe Sandersem oraz genialnym perkusistą Kendrickiem Scottem. Charles Lloyd, który od 1989 nagrywał dla wytwórni ECM, powrócił w tym roku do wydawnictwa Blue Note.

CL_tenor_Basel-dorothy-darr

Podczas VIII edycji Letniej Akademii Jazzu Organizatorzy zaprezentują dwa duże składy jazzowe. W 2015 r. w Wytwórni zaprezentowane zostaną aż dwie orkiestry, m.in. specjalnie powołana i wyjątkowa orkiestra Rosemarie’s Babies złożona z najlepszych norweskich instrumentalistów. Orkiestra wykona utwory Krzysztofa Komedy w aranżacjach Elrenda Skomsvolla – genialnego norweskiego kompozytora i aranżera, na co dzień związanego z Konserwatorium w Trondheim. Premierowy występ orkiestry będzie miał miejsce 3 września 2015 r. podczas finału LAJ. Muzycy, którzy zostali zaproszeni do tego projektu, należą do najważniejszych przedstawicieli norweskiej i polskiej sceny jazzowej. Połączeni ideą przygotowania muzyki największego polskiego kompozytora – Krzysztofa Komedy – stworzą zespół na wysokim międzynarodowym poziomie i pod względem muzycznym, kompozytorskim, i aranżacyjnym. Solistami z Polski będą Maciej Obara i Dominik Wania. Obara od lat rozwija współpracę z norweskimi artystami, ceniąc sobie ich profesjonalizm, kreatywność, otwartość i wysokie umiejętności.

Muzyki w wykonaniu dużego składu będziemy mogli posłuchać również podczas koncertu otwarcia, gdy na naszej scenie wystąpi Konglomerat Big Band. Zespół Nikoli Kołodziejczyka (tegorocznego laureata nagrody Fryderyk) i Michała Tomaszczyka zrzesza muzyków wyróżniających się osiągnięciami i talentem na polskiej scenie jazzowej. Przy Łąkowej 29 zaprezentują się młodzi, pełni energii wybitni artyści, którzy są wizytówką współczesnej muzyki jazzowej w Polsce.

003

W tym roku Organizatorzy Festiwalu postawili na kobiecą stronę jazzu. W Wytwórni wystąpią wybitne jazzowe wokalistki, instrumentalistki i kompozytorki. Aga Zaryan, rozpoznawalna w świecie wokalistka, której sława sięga od Tokyo do Nowego Yorku, wystąpi w Wytwórni 27 sierpnia. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w jazzie, kontynuując tradycje takich artystów, jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Jest pierwszą oraz jedyną polską wokalistką, której płyty ukazują się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Wyróżnia ją indywidualny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan wykona piosenki Wandy Warskiej. Tego samego dnia wystąpi młody pianista Sebastian Zawadzki, utalentowany polski pianista mieszkający w Kopenhadze, kompozytor, aranżer ze sporym już jak na swój wiek dorobkiem artystycznym.

monika borzym

Kolejną silną przedstawicielką kobiecego jazzu w Polsce będzie Monika Borzym – młoda i utalentowana wokalistka, która dzieli czas między Polskę a USA. Podczas Jazz Jamboree w 2009 roku była jedynym polskim wykonawcą i jedyną kobietą zaproszoną przez Michała Urbaniaka na koncert w Sali Kongresowej. W maju kolejnego roku podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music Entertainment Poland. Przy udziale producenta muzycznego Matta Piersona nagrała swój debiutancki album „Girl Talk”, wydany w październiku 2011 roku. W 2013 roku ukazała się jej druga płyta studyjna zatytułowana „My Place”. W 2014 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu SuperSTARcie, w której zajęła ostatecznie czwarte miejsce.

 

W roku 2015 po raz pierwszy w ramach LAJ uczcimy pamięć niedawno zmarłego saksofonisty Tomasza Szukalskiego. Z tej okazji kwartet Piotra Damasiewicza – kompozytora, trębacza, laureata nagrody Fryderyk oraz nagrody Warto „Gazety Wyborczej” – wykona program zainspirowany twórczością tego genialnego polskiego saksofonisty jazzowego. Hołd Szakalowi odda również Tomasz Stańko w projekcie „Balladyna”. „Balladyna” to powrót do lat 70., kiedy to Stańko i Szukalski jako pierwsi Polacy nagrali wspólnie płytę dla legendarnej wytwórni ECM. Stańko powraca, żeby uczcić pamięć wieloletniego kolegi i muzycznego towarzysza.

pic.php

 

 

Tegoroczna edycja LAJ przypomni sylwetkę Leopolda Tyrmanda, legendarnego polskiego publicysty i pisarza, popularyzatora jazzu w Polsce, w związku z 30. rocznicą jego śmierci. Po raz pierwszy fragmenty powieści tego wielkiego „literackiego jazzmana” zostaną opracowane pod względem muzycznym, tym samym tworząc wyjątkowe dzieło słowno-muzyczne, opowiadające o tym szczególnym dla Polski gatunku muzycznym, o rzeczywistości, w której przyszło żyć i tworzyć przedstawicielom „polskiej szkoły jazzu”, a także własnych przemyśleniach człowieka szczególnie zasłużonego dla rozwoju muzyki improwizowanej.

Gośćmi tegorocznej edycji Letniej Akademii Jazzu będą również Marcin Wasilewskio Trio oraz Joakim Milder. Trio jest jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia oraz jedną z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych poza Polską, z wielkim powodzeniem podbijającą nie tylko rynek europejski, ale mającą już stałe miejsce na rynku światowym.

 

Przy Łąkowej 29 zagra również Mark Feldman, światowej sławy skrzypek jazzowy, który jako solista współpracował przy premierowych wykonaniach dzieł Gussa Janssena, Billa Dobinsa; koncertował m.in. z Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, WDR Jazz Orchestra, Louisiana Philharmonic Orchestra, WDR Radio Orchestra oraz Basil Symphonetta.

img_gal.php

 

Letnia Akademia Jazzu co roku stawia na wyjątkową oprawę graficzną oraz wystawy – podczas VIII festiwalu przedstawimy fanom muzyki dzieła fotograficzne inspirowane jazzem autorstwa Ryszarda Horowitza, polskiego fotografika. W roku 2015 za przygotowanie oprawy graficznej festiwalu odpowiedzialny jest Michał Batory – grafik-plakacista pochodzenia polskiego, od 1987 r. mieszkający w Paryżu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, będący jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie – jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze.

 

Letnia Akademia Jazzu to festiwal, który nie tylko na stałe zapisał się na kulturalnej mapie Łodzi, ale także z coraz większym powodzeniem otwiera oczy na dokonania polskich jazzmanów. To impreza, która dynamicznie się rozwija; wydarzenia organizowane w ramach LAJ są dostrzegane w Europie. Letnia Akademia Jazzu sprawiła, że Łódź przestała się kojarzyć wyłącznie z przemysłem włókienniczym i filmowym i znów zaczęła funkcjonować jako kolebka polskiego jazzu. Całość działań w obszarze Letniej Akademii Jazzu – „Legendy Polskiego Jazzu” staje się wspaniałą wizytówką dla Łodzi i województwa.

Bilety na 8 Letnią Akademię Jazzu do wygrania: TUTAJ

Zapraszamy!

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz