Letni konkurs filmowy – wyniki!

28 czerwca 2019, dodał: pinkmause

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dziękujemy ogromnie za odpowiedzi do konkursu umieszczane w komentarzach oraz bardzo licznie przesyłane na naszą redakcyjną skrzynkę mailową. Pisaliście o bardzo wielu różnorodnych produkcjach filmowych ostatnich lat, hitach filmowych i tytułach, które na długo zapadają w pamięć. Każdy z nas ma swoje ukochane, ulubione i najlepsze filmy, a bardzo wiele z nich można uznać za synonim filmów idealnych na lato, urlop i wakacyjny relaks.

Trudno wybrać odpowiedzi najlepsze, najbardziej słuszne, czy najbardziej poprawne.  Po analizie w redakcji w konkursie wygrywają:

 

1) Mira K.

2) [email protected]

3) Damian F.

serdeczne gratulacje!

 

Nagrodami w konkursie są zestawy filmów: „Mary Poppins powraca” oraz „Ralph Demolka w Internecie” oraz płyta z muzyką do filmu „Mary Poppins powraca”.

 

Mary Poppins powraca

Słynna niania powraca!
Nominowana do Oscara®, mistrzowska ekranizacja powieści P. L. Travers z udziałem Emily Blunt!

 

Wszystko jest możliwe, nawet to, co niemożliwe! Ukochana bohaterka pokoleń, Mary Poppins powraca w oryginalnej ekranizacji studia Disney ponad 50 lat po premierze amerykańskiego klasyka z Julie Andrews z 1964 r. Nominowany do Oscara w 4. kategoriach film „Mary Poppins powraca” to kino pełne rozmachu, wspaniałych tanecznych choreografii i przebogatych scenografii, zachwycające klasycznie musicalową ścieżką dźwiękową. W tytułowej roli zdobywczyni Złotego Globu, Emily Blunt. Czysta magia! Na Blu-ray™ i DVD od 8 maja 2019!

Film został wyreżyserowany przez Roba Marshalla („Tajemnice lasu”, Oscar za reżyserię „Chicago”), scenariusz na podstawie książek o Mary Poppins autorstwa P. L. Travers napisał David Magee („Życie Pi”), a muzykę z nowymi, oryginalnymi piosenkami skomponował Marc Shaiman („Hairspray”).

Obok  Emily Blunt („Tajemnice lasu”, „Dziewczyna z pociągu”) w filmie „Mary Poppins powraca” znalazła się prawdziwa plejada aktorów: zdobywca 2. nagród Grammy oraz Emmy Lin-Manuel Miranda („Niezwykłe życie Timothy Greena”, współtwórca piosenek do animacji „Vaiana. Skarb oceanu”), wyróżniony Złotym Globem oraz Emmy Ben Whishaw („Skandal w angielskim stylu”), Emily Mortimer (serial „Newsroom”, „Księgarnia z marzeniami”) oraz laureat Oscara i Złotego Globu Colin Firth („Jak zostać królem”, „Mamma Mia!”, „Bridget Jones”). Ponadto w epizodach: zdobywczyni 3. Oscarów i 9. Złotych Globów Meryl Streep („Żelazna dama”, „Sierpień w hrabstwie Osage”), 3-krotnie nominowana do Oscara laueartka 9. Złotych Globów Angela Lansbury („Napisała: Morderstwo”, „Małe kobietki”) oraz aktor znany z oryginalnej obsady filmu „Mary Poppins” z 1964 r., zdobywca 3. Złotych Globów Dick Van Dyke!

W polskiej wersji dubbingowej bohaterom głosów użyczyli Anna Dereszowska (Mary Poppins), Wojciech Brzeziński (Jack), Paweł Paprocki (Michael Banks), Ewa Dałkowska (Topsy) oraz Wojciech Malajkat (William Weatherall Wilkins).

Mary Poppins, perfekcyjna guwernantka obdarzona niezwykłymi umiejętnościami, to postać stworzona przez australijską pisarkę Pamelę Lyndon Travers. Pierwsza powieść z nietypową dobrą wróżką ukazała się w 1934 r., a do 1988 r., kiedy miała premierę ostatnia część, powstało siedem kolejnych. Zrealizowany przez Walta Disneya film z Julie Andrews to ekranizacja pierwszego tomu cyklu.

Propozycja z Wytwórni Disneya, żebym wyreżyserował sequel „Mary Poppins” była dla mnie niesamowitym zaszczytem – powiedział Rob Marshall, który zajął się także produkcją filmu. – W dodatku w grę wchodziło stworzenie nowego musicalu od podstaw, bardzo rzadka okazja, by zrealizować nowe dzieło tego gatunku najpierw w wersji filmowej – dodał reżyser.

Tak powstała nowa opowieść o bohaterce świetnie znanej już kilku pokoleniom kinomanów. Jest rok 1930, Londyn, czasy Wielkiego Kryzysu. Mary Poppins (Emily Blunt) wraca na ulicę Czereśniową 17 do rodziny Banksów. Michael (Ben Whishaw) i Jane (Emily Mortimer) są już dorośli i muszą radzić sobie z życiem. Michaelowi nie wychodzi to najlepiej, zwłaszcza od czasu, gdy zmarła jego żona, a on pozostał sam z trojgiem dzieci, które zbyt szybko musiały dorosnąć. Mary Poppins przybywa w samą porę, by przywrócić młodym ludziom dziecięcą beztroskę, radość i chęć zabawy, a całej rodzinie równowagę po bolesnej stracie oraz ocalenie dla domu, na zajęcie którego czyha bezlitosny bankier.

„Mary Poppins” była pierwszym filmem, który obejrzałem jako dziecko – wspominał Marshall. – To właśnie on obudził we mnie miłość do filmów, a zwłaszcza musicali. Warto pamiętać, że nie jest to film tylko dla dzieci. To film dla dziecka, które jest w każdym z nas – zaznaczył reżyser i współtwórca choreografii.

MARY POPPINS (Emily Blunt) jest połączeniem perfekcyjnej niani i dobrej wróżki, która dzięki magii potrafi najzwyklejsze zajęcia zamienić w niesamowitą przygodę. Mary Poppins wraca do rodziny Banksów (minęło ponad 20 lat, a ona wcale się nie zmieniła!), by kolejnemu pokoleniu dzieci pomóc odnaleźć beztroskę i radość dzieciństwa, a wszystkim członkom rodziny dać wsparcie w żałobie po bliskiej osobie.

JACK (Lin-Manuel Miranda), przyjaciel Mary Poppins jeszcze z czasów jej pierwszej wizyty, urodzony optymista i zawodowy latarnik. Razem z nianią organizuje rodzeństwu Banksów kolorowe, magiczne przygody, dzięki którym radość i nadzieja wracają do domu przy ulicy Czereśniowej 17.

MICHAEL BANKS (Ben Whishaw) pamięta Mary Poppins z dzieciństwa, kiedy perfekcyjna guwernantka przybyła do domu Banksów po raz pierwszy. Dziś jest dorosłym mężczyzną, ojcem trojga dzieci, z poważną, choć mało stabilną pracą w Banku Fidelity Fiduciary w Londynie, tej samej instytucji finansowej, w której pracowali jego ojciec i dziadek. Nie potrafi pogodzić się ze śmiercią żony i nie radzi sobie z codziennymi problemami, także finansowymi.

JANE BANKS (Emily Mortimer), córka sufrażystki, odziedziczyła po matce entuzjazm dla szczytnych celów. W chwilach wolnych od walki o prawa pracownicze pomaga swemu bratu Michaelowi w prowadzeniu domu i wychowaniu dzieci. Podobnie jak brat poznała Mary Poppins w dzieciństwie i z entuzjazmem zgadza się, by perfekcyjna niania zajęła się jej bratankami.

ELLEN (Julie Walters), gosposia rodziny Banksów od niepamiętnych czasów. Dusza człowiek, ale coraz gorzej radzi sobie z utrzymaniem porządku w starym, niszczejącym domu przy ulicy Czereśniowej.

ANNABEL BANKS (Pixie Davis), córka Michaela i siostra bliźniaczka Johna, spryciara i uparciuch. Po śmierci mamy musiała szybko dorosnąć, i razem z bratem przejąć część odpowiedzialności za sprawy domowe.

JOHN BANKS (Nathanael Saleh), najstarszy syn Michaela i brat bliźniak Annabel, jest spostrzegawczym i rozważnym młodzieńcem. Pomaga ojcu po śmierci mamy i opiekuje się swoim rodzeństwem.

GEORGIE BANKS (Joel Dawson), najmłodszy, ośmioletni członek rodziny Banksów. Jeszcze nie utracił dziecięcej radości, którą rozświetla smutek rodzinnego domu niczym słoneczny promyczek. To on najszybciej polubi Mary Poppins i pomoże rodzeństwu zaakceptować jej magię.

WILLIAM WEATHERALL WILKINS (Colin Firth) zarządza Bankiem Fidelity Fiduciary, instytucją finansową, w której pracuje Michael Banks. Na pierwszy rzut oka wydaje się człowiekiem sympatycznym i bezinteresownym, ale w rzeczywistości jest podstępnym, chciwym i bezlitosnym draniem.

TOPSY (Meryl Streep), daleka kuzynka Mary Poppins, właścicielka przedziwnego warsztatu, w którym można naprawić wszystko, pod warunkiem, że nie dzieje się to w drugą środę miesiąca.

MR DAWES JUNIOR (Dick Van Dyke) as w rękawie Banksów, choć nieprędko się o tym dowiedzą. Perełka i ciekawostka obsadowa – w pierwszej disneyowskiej ekranizacji „Mary Poppins” z 1964 r. Dick Van Dyke zagrał Berta, a także zarządcę Banku Fidelity Fiduciary, pana Dawesa, ale seniora. Tak więc w najnowszym filmie o Mary Poppins Van Dyke gra emerytowanego syna postaci, którą grał ponad pół wieku wcześniej!

PANI Z BALONAMI (Angela Lansbury) jest magiczną postacią, która w parku obok ulicy Czereśniowej sprzedaje balony, a całkiem za darmo rozdaje spacerowiczom złote myśli i dobre rady.

Ralph Demolka w Internecie

Ralph Demolka powraca, by przewrócić Internet do góry nogami i ocalić to, co najcenniejsze – prawdziwą przyjaźń!
Przebojowa animacja już na Blu-ray™ i DVD!

 

Ralph Demolka, tytułowy bohater kultowej animacji Walt Disney Animation Studios, powraca w nowej przygodzie, rozgrywającej się w wirtualnym świecie! Tym razem będzie musiał stanąć na głowie, a nawet zdemolować cały Internet, by ocalić przyjaźń, zdobytą z takim trudem w pierwszym filmie z 2012 roku. Zanim jednak dojdzie do demolki, główni bohaterowie i widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak Internet wygląda od środka, a raczej jak wyobrażają go sobie twórcy tej pełnej rozmachu produkcji. Ralph Demolka w Internecie zadebiutował na Blu-ray™ i DVD 22 maja!

Ralph (w polskiej wersji językowej dubbingowany przez fantastycznego w tej roli Olafa Lubaszenkę) za dnia pracuje w swojej retro grze Felix Zaradzisz, a nocą opuszcza ją, by spędzać czas w salonie gier z Wandelopą von Cuks (w polskiej wersji językowej rewelacyjna Jolanta Fraszyńska), genialną mistrzynią kierownicy, z którą zaprzyjaźnił się w filmie Ralph Demolka. Dla dobrodusznego wielkoluda takie życie jest po prostu idealne, ale pełna temperamentu, kochająca zmiany Wandelopa chciałaby czegoś więcej. Ralph próbuje urozmaicić jeden z wyścigów przyjaciółki i… doprowadza do demolki automatu, na którym zainstalowana jest jej gra Mistrz cukiernicy. Konkretnie – uszkodzona zostaje kierownica. Zdobycie nowej jest możliwe, ale bardzo kosztowne. Jedyny dostępny egzemplarz został właśnie wystawiony na aukcję na eBayu. Ralph i Wandelopa korzystają z szansy, jaką jest pojawienie się w salonie gier łącza internetowego i… ruszają infostradą do wielkiego świata!

Ralph Demolka w Internecie to zabawny, pełen rozmachu film przygodowy i fantastyczna rozrywka dla całej rodziny.
Akcja filmu na pewno rozbawi widzów, warto jednak zauważyć, że problemy, z którymi muszą uporać się Ralph i Wandelopa, są dość poważne i skomplikowane – mówi Phil Johnston, scenarzysta i współreżyser animacji. – Ich związek przeżywa zarówno dobre, jak i złe chwile. Przyjaźń bohaterów zostaje poddana próbom, a oni muszą omijać rafy w swojej niełatwej relacji i jednocześnie surfować w wielkim i często przerażającym Internecie – mówi twórca przygód Ralpha i Wandelopy.

Ralph i Wandelopa są postaciami niedoskonałymi – dodaje reżyser obu filmów o Ralphie Rich Moore, zdobywca Oscara® za Zwierzogród. – Ale kochamy ich właśnie z powodu tych niedoskonałości. Ich przyjaźń jest prawdziwa, jest też między nimi niesamowita chemia, więc chcemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej i jak najlepiej ich poznać – wyjaśnia reżyser.

Demolkę i nietuzinkową księżniczkę von Cuks różni bardzo wiele, a zaakceptowanie największej z różnic będzie bardzo trudne. – Ralph kocha to, co ma – tłumaczy Phil Johnston. – Za to Wandelopa jest gotowa na zmianę, chce rozwinąć skrzydła i lecieć dalej. Ta różnica stworzy konflikt w ich przyjaźni, który stanie się sercem całej historii.

Film przygotowuje młodych odbiorców na to, co w życiu nieuniknione: odkrycie, że kiedyś trzeba będzie rozstać się z najbliższym kumplem z podwórka lub przyjaciółką z ławki, ponieważ podążą oni przez życie swoją drogą. Ale rozstanie wcale nie musi oznaczać końca przyjaźni, zwłaszcza w czasach Internetu, który łączy cały świat w globalną wioskę.

Uwielbiam ten film za to, że opowiada o zmianie – mówi producent animacji Clark Spencer. – Dwoje najlepszych przyjaciół zdaje sobie sprawę, że świat już nie będzie taki sam. Internet jest perfekcyjnym miejscem na taką historię, ponieważ w Internecie wszystko zmienia się z sekundy na sekundę – podsumowuje Spencer.

Kierownica automatu do gry Wandelopy Mistrz cukiernicy została zniszczona. Albo zostanie naprawiona, albo sprzęt trafi do kasacji i księżniczka wyścigów straci swój dom. Ralph i Wandelopa opuszczają zamknięte środowisko klasycznych gier wideo i ruszają na poszukiwanie sprawnej kierownicy w nowym, nieznanym świecie Internetu.

Producent Clark Spencer od początku był zachwycony tym pomysłem. – Wyprawa do nowoczesnego świata Internetu była nie tylko fajnym kontrastem do świata salonu gier z pierwszego filmu, ale dała też nieskończone możliwości. Mogliśmy spersonifikować sklepy, social media i wyszukiwarki – mogliśmy pomóc ludziom w zajrzeniu do wnętrza komputerów, kiedy działają one online – zachwyca się Spencer.

Każde z bohaterów inaczej reaguje na nowe otoczenie. – Ralph jest nerwowy i zakłopotany, a Wandelopa oczywiście natychmiast zakochuje się w tym miejscu – mówi współautorka scenariusza Pamela Ribbon.

Jak skonstruowano animowany świat Internetu oglądanego od wewnątrz? – Musieliśmy sprawić, żeby to miejsce wydawało się ogromne, ale też bardzo konkretne – wyjaśnia reżyser Rich Moore. – Skonkretyzowanie tego świata w coś prostego i spójnego było najtrudniejszą częścią produkcji.

Świetnym pomysłem okazało się szukanie inspiracji w strukturze takich wielkich miast jak Szanghaj i Dubaj czy najludniejszy okręg Nowego Jorku – Manhattan. – Zaprojektowaliśmy duże budynki, które górowały nad mieszkańcami Internetu – mówi Larry Wu odpowiadający m.in. za efekty specjalne. – Każdy budynek reprezentuje stronę internetową. Im większa witryna, tym większy budynek, a ruchome elementy nadały każdemu z nich pewną płynność, pokazującą żywotność i zmienność Internetu – wyjaśnia Wu.

Internet stał się nowym miejscem z własnymi kształtami i paletą barw – kontynuuje kierownik produkcji Cory Loftis. – Popatrzyliśmy na niego jak na niekończące się miasto bez granic. Cały czas powstaje w nim coś nowego, a stare rzeczy nigdy nie przestają istnieć. Dlatego zdecydowaliśmy ostatecznie, że Internet będzie nie tylko miastem, ale wręcz całą planetą posiadającą różne warstwy i poziomy: na samym dole stare strony internetowe, a im bliżej powierzchni, tym nowsze i z nowocześniejszym wyglądem.

Co ciekawe, obok zupełnie nowych, wymyślonych na potrzeby filmu serwisów takich jak Buzzztube czy wyszukiwarka Besserwisser, funkcjonują w animowanym Internecie także marki świetnie znane użytkownikom Sieci. – Chcieliśmy żeby ten świat był znajomy, wprowadziliśmy więc takie strony jak eBay, mamy Amazona, Instagram i Snapchat, by dodać filmowemu Internetowi wiarygodności – opowiada Rich Moore.

Tak powstała absolutnie niesamowita scenografia. Kiedy Ralph i Wandelopa patrzą na świat Internetu zaprezentowany w szerokim ujęciu, na ekranie widzimy ponad 100 tysięcy elementów, z których ten świat został skonstruowany!

W filmie znalazło się również mnóstwo odniesień do znanych i kochanych produkcji studia Disney. Postaci takie jak Księżniczki Disneya czy Szturmowcy ze świata Gwiezdnych wojen – wszyscy oni zamieszkują niezwykłą krainę Oh My Disney, do której przez przypadek trafia Wandelopa.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

14 komentarzy do Letni konkurs filmowy – wyniki!

 1. avatar zorka pisze:

  Kojarzą mi się dwa filmy z mojej młodości „Lato z duchami” i „pan Samochodzik i Templariusze” … och co to były za czasy..trzepak, zabawy w dwa ognie …a wakacje to czas u Babci , albo na podwórku od rana do wieczora a z rana te filmy….:)

 2. avatar figa100 pisze:

  W jednej z piosenek znanego polskiego zespołu „Formacja nieżywych schabów” znajdują się słowa brzmiące: „lato, lato wszędzie zwariowało, oszalało moje serce” i one chyba najlepiej odzwierciedlają to, co się ze mną dzieje wraz z wejściem na salony życia cudownego LATA właśnie. O ile wiosnę lubię bardzo, to następującą po niej porę roku wręcz ubóstwiam!. Latem nawet to, co na ogół sprawia mi trudność np. poranne wstawanie, nie doskwiera mi tak bardzo. Ta wyjątkowa pora roku myślę wszystkim dodaje skrzydeł i sprawia, że nawet najwięksi malkontenci dostrzegają piękno świata w najprostszych jego przejawach. Atmosfera lata sprawia, iż mamy ochotę na mniejsze i większe szaleństwa oraz oddziałuje na nas w niezwykły sposób, powodując, że zrzucamy z siebie nagromadzony przez tygodnie nadbagaż stresu. Jeśli zaś chodzi o FILMY, które KOJARZĄ mi się z latem to wymienię dwa, które oscylują wokół tematu letniego wypoczynku, ale w każdym dostrzegam inny atrybut tejże niepowtarzalnej pory roku. Pierwszy z nich to absolutna klasyka kina, produkcja, która zasługuje na to, aby obejrzeć ją co najmniej kilka razy. A mam na myśli nieśmiertelne dzieło kinowe z udziałem genialnych aktorów Audrey Hepburn oraz Gregory Peck’a. Ta produkcja zawładnie na pewno sercem każdego, kto kocha Włochy i Wieczne Miasto (ja się do tych osób naturalnie zaliczam), ponieważ obfituje w cudowne ujęcia całej masy rzymskich zabytków oraz oddaje niepowtarzalny klimat stolicy Italii. Drugi film, który bardzo lubię i który budzi we mnie reminiscencje związane z latem to amerykańska produkcja z doskonałą kreacją Chevy Chase’a pod tytułem „W krzywym zwierciadle:Europejskie wakacje”. Mam szczególny sentyment do tejże komedii, gdyż po raz pierwszy oglądałam ją jeszcze jako dziecko z rodzicami, a od tej pory już kolejne pokolenia w naszej rodzinie wspólnie bawią się oglądając tenże film. To produkcja idealnie oddająca klimat lata, klimat wakacji łącznie z tak lubianymi przez wszystkich NIEOCZEKIWANYMI ZWROTAMI AKCJI. Wartością dodaną jest przegląd europejskich stolic i uwypuklenie właściwych dla danego państwa zjawisk czy tradycji. Obie produkcje różnią się oczywiście od siebie w poszczególnych aspektach, ale obie wspaniale podkreślają jak cudowną porą roku jest LATO i jak wszyscy potrzebujemy jego obecności, aby poczuć, że żyjemy naprawdę i niezależnie od wieku posiadamy w sobie pierwiastek dziecięcy, który właśnie latem wydobywa się z naszej duszy.

 3. avatar lampkanocna pisze:

  Lato widziane przez pryzmat kina tworzy w mojej wyobraźni dwa obrazy. Pierwszy to „Rejs” Piwowskiego, czyli absurdalny upał, laba „w tak pięknych okolicznościach przyrody”…głębokie i wartkie jak Wisła dialogi przy zimnym piwku, po prostu „nuda jak w polskim filmie” ;) koń, kura, kaczka i droga na Ostrołękę. Polskie lato czarno na białym. Drugi film, a w zasadzie serial to „Janka”, przywołujący stare dobre czasy wakacji na wsi. Przepiękne plenery, swojskie klimaty, prawdziwa sielanka bez Internetu. Dzień zaczynał się od piania koguta a kończył koncertem żab tudzież świerszczy :)

 4. avatar marta z. pisze:

  “Rzymskie wakacje”- filmowy klasyk, retro kino dla odmiany w dobie HD i 4K.
  Historia księżniczki zmęczonej konwenansami. Dzień odmienny od innych, podczas można robić to, co się zechce.
  I coś polskiego, ali też klasyk – “Szatan z 7 klasy”. Kiedy kończy się szkoła, a zaczynają wakacje.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jedzenie do pracy
Zazwyczaj kupuję jakieś gotowe jedzenie typu sałatka, jogurt etc. I do tego...
Moje wymarzone zaręczyny...
W górach, wśród pięknej przyrody, z dala od tłumu turystów
Pomysły na obiad
Jak nie mam pomysłu na obiad ani chęci do wymyślania i gotowania,...
Mieszkanie w Łodzi
Teraz są fajne osiedla na obrzeżach Łodzi, kto chciałby mieszkać w zadymionym centrum??