Leki SSRI – jaki jest mechanizm ich działania?

18 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

SSRI to skrót od nazwy selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Faktem jest, że to szeroka grupa leków na depresję, która ma za zadanie wstrzymywać ponowną absorpcję serotoniny przez neurony w naszym organizmie. W efekcie dochodzi do zwiększenia jej stężenia w przestrzeni między nimi. Plusem jest lepsze neuroprzekaźnictwo, co pozwala zwiększyć stymulację komórek, jakie zostały zatrzymane przez depresję. Jak działają leki SSRI? Co warto wiedzieć?

Leki SSRI

Kiedy stosuje się leki SSRI?

Z pewnością działaniem sertraliny interesuje się szerokie grono osób cierpiących na depresję. Jest to niezwykle trudna choroba, która wymaga leczenia psychiatrycznego. W przeciwnym razie może dojść do pogorszenia stanu pacjenta, a nawet śmierci. W dzisiejszym świecie niestety coraz więcej osób cierpi na stany depresyjne. Okazuje się, że SSRI stosuje się także w innych zaburzeniach ze strony psychiki. Wskazania do stosowania są następujące:

  • depresja,
  • PTSD,
  • lęk uogólniony,
  • zespół Aspergera,
  • nerwica natręctw,
  • przedwczesny wytrysk,
  • fobia społeczna itp.

Lekarstwa są stosowane w ramach terapii przez dłuższy czas. Przepisuje je lekarz psychiatra, który każdego pacjenta traktuje indywidualnie. 

Mechanizm działania SSRI

Co ciekawe, istnieje wiele opinii na temat leków z grupy SSRI. W latach 90 XX wieku przepisywano je wielu pacjentom na ogromną skalę. Szybko zauważono poprawę u dużej liczby chorych. Efektywność SSRI jest duża, co przeważnie dotyczy ciężkiego przebiegu depresji. Dobry lekarz przepisuje lekarstwa po zapoznaniu się z objawami występującymi u pacjenta i jego oczekiwaniami. Pamiętajmy o tym, że leki nie zmieniają naszej osobowości, lecz na nowo pozwalają cieszyć się z życia. 

Mechanizm działanie SSRI nie jest do końca znany. Specjaliści wskazują, że SSRI łagodzą objawy depresji za pomocą wpływu na neuroprzekaźniki występujące naturalnie. Są one wykorzystywane do komunikacji między komórkami mózgu. Leki z tej grupy mają na celu zablokować wchłanianie zwrotne serotoniny neurotransmiterów w mózgu. Istotne jest to, że zazwyczaj wykazują słabe działanie na inne neuroprzekaźniki (dopaminę, noradrenalinę). Każdy lek tego typu powinien hamować wychwyt zwrotny serotoniny przynajmniej w 75 procentach. 

Co warto wiedzieć?

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny to najczęściej określana kategoria leków antydepresyjnych. Ogromnym atutem jest skuteczne i bezpieczne działanie. Opracowane w ostatnich latach lekarstwa działają za pomocą zwiększania ilości serotoniny w mózgu. Ten neuroprzekaźnik reguluje nasze samopoczucie. Okazuje się, że naukowcy nie do końca rozumieją, w jaki sposób serotonina może tak dobrze działać na nastrój pacjenta. Jednakże istnieje wiele dowodów na to, że zwiększenie tego stężenia poprawi nastrój u osób chorych na depresję. Leki SSRI są często nazywane selektywnymi, gdyż mają raczej niewielki wpływ na inne neuroprzekaźniki. Selektywność daje produktom przewagę nad wcześniejszymi generacjami leków antydepresyjnych.