Leki i porady na zaparcia

26 sierpnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zaparcia są bardzo niekomfortową dolegliwością, która dotyka wiele osób. Szczególnie narażone są na nie osoby, które nie odżywiają się prawidłowo, kobiety w ciąży, osoby stosujące określone leki, a także będące pod wpływem stresu. Jak skutecznie walczyć z zaparciami?

Woman in a toilet with a big hank of sanitary paper

Przyczyny zaparć

Gdy treść jelitowa przez długi czas pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego, mamy do czynienia z zaparciami, potocznie nazwanymi zatwardzeniem. Może być ono ostre, czyli pojawiające się nagle i będące reakcją na różne nagłe czynniki, jak zmiana diety, zmiany hormonalne, stres. Z kolei zaparcia przewlekłe to bardzo uporczywa dolegliwość, która powinna być skonsultowana z lekarzem. Jej przyczyną jest niemożność pracy jelita przez dłuższy okres, spowodowana przez różne czynniki, jak na przykład choroba, przyjmowane leki, określony tryb życia, w tym siedząca praca, brak aktywności fizycznej, a także stres. Bardzo często przyczyną nawracających zaparć jest po prostu zła dieta, pozbawiona błonnika oraz wystarczającej ilości płynów.

Jak radzić sobie z zaparciami?

Nieleczone zatwardzenie może prowadzić do poważnych schorzeń w obrębie jelita grubego. Są to hemoroidy, czyli guzki krwawnicze pojawiające się na żyłach w odbytnicy, a także zaklinowanie stolca lub wypadnięcie części odbytnicy lub macicy. By tego uniknąć należy przede wszystkim wyleczyć zaparcia. Zwykłe sposoby na zatwardzenie to wypijanie większej ilości wody, przynajmniej 1,5 litra dziennie i więcej, włączenie do diety większej ilości błonnika, przynajmniej 18 g dziennie oraz spożywanie większych ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych. Ważne jest również wprowadzanie do codzienności regularnej aktywności fizycznej. W uregulowaniu wypróżnień pomaga już energiczne chodzenie przez kilkadziesiąt minut dziennie.

Leki na zaparcia

Zanim zmiana diety oraz trybu życia zacznie przynosić oczekiwany skutek, należy sięgnąć po środki farmaceutyczne, które maja różne działanie, w zależności od problemu z zaparciami. Zwykle są to leki przeczyszczające działające w ciągu kilku dni lub godzin, które przynoszą ulgę na jakiś czas. Należą do nich osmotyczne leki przeczyszczające, które zwiększają ilość płynu w jelitach, dzięki czemu stolec jest luźniejszy. Działanie tych leków trwa od 1 do 3 dni. Przy braku wypróżnienia przez dłuższy czas należy zastosować leki, które działają stymulująco. Są to leki przeczyszczające, które pobudzają mięśnie przewodu pokarmowego. Zwykle zawierają one bisakodyl i stosuje się je na noc. Ich działanie zaczyna się po około 6-12 godzinach. Inne sposoby na zatwardzenia to leki przeczyszczające zmiękczające suchy, twardy i trudny do wydalenia stolec oraz środki zwiększające objętość mas kałowych, które zaczynają działać dopiero po kilku dniach. Szybciej od doustnych środków przeczyszczających działają czopki, które przynoszą ulgę w zaparciach, poprzez działanie natychmiastowe.