Leczenie zębów pod narkozą – Co należy wiedzieć?

5 kwietnia 2020, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Rozwiązaniem dla osób odczuwających paniczny lęk przed dentystą oraz dla dzieci, które z racji wieku nie mogą do końca współpracować ze stomatologiem, może być leczenie zębów pod narkozą. Co należy wiedzieć o znieczuleniu ogólnym stosowanym w klinikach stomatologicznych?

Jak przebiega znieczulenie w stomatologii?

Dentyści mają do dyspozycji wiele różnych środków do znieczulania pacjentów. Dostępne są środki farmakologiczne, podawane doustnie lub przez iniekcję podskórną. Kolejna opcja to gaz rozweselający, który także ułatwia wykonanie przez stomatologa niezbędnych zabiegów u pacjenta. Można też zastanowić się nad znieczuleniem ogólnym, czyli narkozą. Jest to znieczulenie, które pozwala pacjentowi wykonać leczenie z wyłączeniem swojej świadomości. Znieczulenie to nie jest stosowane wyłącznie przy zabiegach z zakresu implantologii czy chirurgii szczękowej. Na przykład leczenie zębów pod narkozą w Warszawie,czy w innym mieście może pomóc w kompleksowym zaleczeniu ubytków próchniczych czy wyrywaniu niemożliwych do uratowania zębów.

Narkoza może być jedyną możliwością na leczenie stomatologiczne u pacjentów, którzy odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym, czyli walczą z dentofobią. W skrajnych przypadkach przed narkozą podawane są farmakologiczne środki uspokajające, czyli premedykacyjne, które uspokajają pacjentów przed właściwym znieczuleniem ogólnym.

Dla kogo przeznaczona jest narkoza w gabinecie stomatologicznym?

Leczenie zębów pod narkozą, wszczepianie implantów, czy wyrywanie zębów to rozwiązanie dla osób z dentofobią, pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami, dla dzieci oraz dla cierpiących na inne choroby, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zabieg pod narkozą zasadniczo jest bezpieczny, a ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych niewielkie. Dlatego może być stosowany nawet u najmłodszych pacjentów.

Jak wygląda zabieg w narkozie?

Zanim w ogóle dojdzie do zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym, konsultacje z pacjentem przeprowadza nie tylko dentysta, który ma wykonać leczenie czy wyrywanie zębów, albo inne działania stomatologiczne, ale również anestezjolog. Musi być on obecny od momentu podania narkozy, aż do całkowitego wybudzenia pacjenta.

Jeśli nie ma przeciwwskazań do zastosowania narkozy, pacjent jest jej poddawany.  Przed zabiegiem nie można nic jeść ze stałych pokarmów przez 5 godzin, a przez 3 godziny nic pić. To bardzo ważne dla zdrowia i życia pacjenta. Treść pokarmowa jest bardzo niebezpieczna w trakcie znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu leczenia zębów w narkozie pacjenci są z niej wybudzani przez anestezjologów i szybko wracają do świadomości. Już po kilku godzinach odzyskują pełną sprawność, choć zaleca się, aby po narkozie pozostać w kontakcie z lekarzem przez co najmniej 24 godziny. Po wybudzeniu z narkozy pacjent może odczuwać podobne dolegliwości, jak po zabiegach w znieczuleniu miejscowym. Miejsca zabiegowe mogą wywoływać ból, który można łagodzić dostępnymi powszechnie środkami przeciwbólowymi.

Kiedy narkoza w leczeniu stomatologicznym będzie niemożliwa?

Wskazaniem do zastosowania zabiegu stomatologicznego w narkozie będzie lęk przed leczeniem dentystycznym. Jednak nie zawsze narkozę można zastosować. Dlatego wcześniej anestezjolog dokładnie bada pacjenta i kwalifikuje do zabiegu.  Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na środki farmaceutyczne stosowane podczas narkozy, jest to przeciwwskazanie do jej przeprowadzenia. Dodatkowo znieczulenia ogólnego nie podaje się osobom z ostrymi chorobami dróg oddechowych, takimi jak zapalenie gardła, krtani czy zapalenie płuc. Przeciwwskazaniem są nieustabilizowane choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroby serca, choroby nerek i nadciśnienie tętnicze.

Znieczulenie to nie jest stosowane wyłącznie przy zabiegach z zakresu implantologii czy chirurgii szczękowej. Na przykład leczenie zębów pod narkozą w Warszawie,czy w innym mieście może pomóc w kompleksowym zaleczeniu ubytków próchniczych czy wyrywaniu niemożliwych do uratowania zębów.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nadmierne wydzielanie sebum
Latem upały to wzmagają, warto stosować tonik ściągający lub hydrolat
Kamizelki
Ktoś to jeszcze nosi w ogóle..? Ja nie widzę na ulicach:)
Wędkowanie
Ostatnio ciągle słyszę o zaginionych wędkarzach - może też usnęli i wpadli do wody?
Niska samoocena - ktoś wie jak sobi…
Pewność siebie można wyćwiczyć, sama widzę po sobie