Leczenie ortodontyczne – czy szybki efekt jest możliwy?
Dziś już od najmłodszych lat możliwa jest skuteczna walka z wadami zgryzu pacjenta. Obecnie techniki ortodontyczne znajdują się już na tak wysokim poziomie, że pacjenci z powodzeniem mogą liczyć na estetyczny efekt w niedługim czasie.
Powody rozwijania się wad zgryzu są zróżnicowane. Do najważniejszych z nich zalicza się przyczyny genetyczne lub te powstałe w konsekwencji zbyt długiego picia z butelki ze smoczkiem etc. Nie ulega wątpliwości, że wielu z nas dąży do osiągnięcia szybkiego efektu estetycznego. Dziś jest to już możliwe dzięki najnowszym technikom ortodontycznym umożliwiającym szybki proces wyrównywania zębów. Długość leczenia uzależniona jest od rodzaju wady zgryzu.
Wersja ruchoma
Profilaktyka w tym zakresie zalecana jest już od najmłodszych lat. Warto pamiętać, iż zanim dziecko zmuszone będzie nosić aparat stały, można zastosować ćwiczenia mięśniowe lub proste aparaty. Dzieciom w wieku od 4 do 12 lat proponuje się przede wszystkim aparaty ruchome wykonane z akrylu i drutu. Młodzi pacjenci są bowiem jeszcze wówczas na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe. Dzięki swym właściwościom aparaty ruchome korygują nadmierne wychylenia zębów do przodu oraz do tyłu. Skuteczność tego rozwiązania uzależniona jest od przestrzegania zaleceń lekarza i zakładania aparatu na określoną liczbę godzin w ciągu doby.
Wersja stała
Starszym dzieciom i dorosłym zaleca się już aparaty stałe, które działają przez całą dobę. Tym samym – w zależności od rodzaju wady – można założyć nawet roczne lub dwuletnie leczenie przy założeniu, że aparat noszony będzie przez 24 godziny na dobę. Aparaty te składają się z zamków (np. metalowych, porcelanowych) i pierścieni, a do szkliwa przykleja się je za pomocą specjalnego kleju. Stałą, precyzyjnie określoną siłę wywiera sprężysty drut. Jest on mocowany do zamków i pierścieni i przypomina metalowy łuk.
Nowocześniej i szybciej
Krokiem ku przyspieszeniu procesu leczenia wad zgryzu są aparaty samoligaturujące. Oferta ta skierowana jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Charakteryzuje się ona unikatową strukturą zamków. Łuki utrzymane są dzięki specjalnym klapkom lub zatrzaskom wbudowanym w ich wnętrze. Dzięki ich specjalnie szerokim kształtom w większym zakresie można poszerzyć łuk zębowy – oczywiście tylko w granicach wyznaczonych przez naturalną budowę kości. W tej sytuacji proces tarcia jest maksymalnie zredukowany, a dyskomfort związany z pojawieniem się aparatu w jamie ustnej można zdecydowanie ograniczyć. Więcej szczegółów na temat tej metody można znaleźć na stronie www.dentarama.pl.
Warto wspomnieć, że każda z tych metod gwarantuje bezbolesność leczenia ortodontycznego.
Precyzyjna higiena
Dbałość o czystość zębów i jamy ustnej w przypadku pacjentów, którzy już noszą aparaty ortodontyczne, jest niezwykle istotna. Muszą bowiem z jeszcze większą dokładnością zadbać o wszystkie szczeliny oraz powierzchnię zębów, nie zapominając o poszczególnych elementach aparatu. Ta precyzja dotyczy również czyszczenia zamków, ligatur oraz łuków. W ten sposób aparat możemy lepiej chronić przed przebarwieniami, a zęby – przed próchnicą i ubytkami. Warto zatem wyposażyć się w wyciorki, nitki, szczoteczki ortodontyczne, a ponadto zdecydować się na zakup pasty do zębów przeznaczonej specjalnie dla osób, które noszą aparaty lub ich zęby należą do wrażliwych (źródło: http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/aparaty-ortodontyczne-zalety-i-zagrozenia/mge5v).
Właściwie dobrany aparat w połączeniu z odpowiednią dbałością o higienę jamy ustnej gwarantuje szybki efekt w leczeniu ortodontycznym. Istotnym czynnikiem prowadzącym do osiągnięcia sukcesu jest również samokontrola pacjenta i dostosowanie się do zaleceń lekarza.