Leczenie operacyjne palucha koślawego – jakie metody są skuteczne?
Leczenie operacyjne palucha koślawego jest czasem konieczne, zwłaszcza w przypadku bardzo zaawansowanych zmian. Istotny jest również sam wiek pacjenta oraz rodzaj dolegliwości towarzyszących. W tym momencie istnieje aż 150 metod operacyjnych tego schorzenia, przy czym na co dzień stosowanych jest około 20 z nich. Na czym polegają te najpopularniejsze? I kiedy są one wykorzystywane? Podpowiadamy.
Metoda SCARF
Operacja palucha koślawego bardzo często wykonywana jest przy pomocy metody SCARF. To jeden z najpopularniejszych a zarazem nowoczesnych typów osteotomii. Polega on na nacięciu kości palucha, na kształt litery Z. Fragment, który znajduje się dalej, przesuwa się bocznie do części umieszczonej bliżej, nadając w ten sposób stopie określony kształt. Poszczególne elementy są w następnej kolejności zespalane ze sobą specjalnymi wkrętami. Po kilku tygodniach chodzenia w specjalnym bucie pooperacyjnym, Pacjent rozpoczyna rehabilitację. Wskazana jest terapia manualna, jak również fizykoterapia oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Metoda Akin
Ten zabieg palucha koślawego stosuje się rzadko jako samodzielną metodę operacyjną. Czasami jednak stanowi dopełnienie osteotomii I kości śródstopia. Metoda osteotomii Akin wykorzystywana jest w momencie, gdy oprócz deformacji koślawej występuje również nieodpowiednie położenie paliczka bliższego palucha. Celem zabiegu jest wycięcie klina kostnego z paliczka, a po nim odpowiednie zespolenie kości.
Metoda Chevron
W leczeniu operacyjnym często stosuje się także metodę Chevron. Polega ona na tym, że na obszarze dalszym kości śródstopia wykonywane są dwa nacięcia pod kątem około 90°, w kształcie litery V. Później przesuwane są odłamy, które następnie stabilizuje się śrubami względem siebie. Na końcu wykonywane jest zdjęcie RTG. Po zabiegu wymagana jest rehabilitacja, dzięki której stopa może stosunkowo szybko odzyskać sprawność.
Metoda Moro
Metoda Moro to zabieg palucha koślawego polegający na przezskórnej osteotomii I kości śródstopia oraz stabilizacji jej przez pewien czas drutami Kirschnera. Druty po kilku tygodniach się usuwa, a blizny po operacji są mało widoczne. Zabieg połączony jest z plastyką tkanek miękkich. Przez 6 tygodni po leczeniu operacyjnym haluksa nie należy obciążać stopy.
Artrodeza
Tego typu operacja haluksa, polega na trwałym usztywnieniu stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego. Jest to możliwe dzięki usunięciu wyrośli kostnej z okolicy głowy i kości śródstopia, po czym zdejmuje się powierzchnie stawowe. Następnie wykonuje się zespolenie odpowiednich kości. Najczęściej lekarze wykonują artrodezę przy dużych oraz średnich deformacjach z występowaniem zmian zwyrodnieniowych.
Zabiegi przezskórne (miniinwazyjne)
W ostatnim czasie zyskują na popularności metody przezskórne leczenia deformacji koślawej palucha (np. MICA). Pod kontrolą aparatu rentgenowskiego przezskórnie dokonuje się przecięcia kości śródstopia oraz paliczka podstawnego. Przesunięte kości stabilizuje się odpowiednimi wkrętami. Metody te mają swoje zalety oraz wady. W ściśle określonych przypadkach są alternatywą dla metod klasycznych.