Wypadanie włosów jest poważnym problemem dla wielu kobiet i mężczyzn. Przyczyną mogą być związane z chorobami ogólnoustrojowymi (jak np. niedobory witamin, zaburzenia hormonalne, stres) albo chorobami skóry głowy (np. łojotok, łupież).
Stan włosów może pogorszyć się po menopauzie, kiedy zmienia sie gospodarka hormonalna oraz po ciąży. Bardzo często ciężarne kobiety mają ładne zdrowe włosy, za to w kilka miesięcy po porodzie włosy słabną i zaczynają wypadać. Oczywiście odrastają, ale dopiero po pewnym czasie, nawet po roku.
Wahaniom hormonów towarzyszy także odstawienie pigułek antykoncepcyjnych. Czasem wystarczy, że kobieta odstawi pigułki po kuracji 3-4 miesięcznej, a może dojść do zawirowań hormonalnych skutkujących łysieniem. Nie zawsze winne są hormony. Włos wyrasta z mieszka, który musi być odpowiednio ukrwiony i odżywiony. Braki w diecie odbijają się także na wyglądzie włosów- stąd problemy mogą mieć wegetarianie, którzy swojej diety nie uzupełniają preparatami zawierającymi żelazo.
Kłopoty z włosami zdarzają się także przy bielactwie, cukrzycy, liszaju, atopowym zapaleniu skóry (mogą dotyczyć też brwi i rzęs), w zespole Downa, nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
W łysieniu bliznowaciejącym włosy zanikają w miejscu blizn powstałych po różnych urazach czy chorobach, np. guzach lub stanach zapalanych skóry. Blizny mogą być także efektem nerwic: natrętnego drapania czy pocierania głowy.
Trwałe i nieodwracalne łysienie wrodzone. Jeśli w okresie płodowym doszło do zaburzeń w ektodermie, czyli listku zarodkowym, z którego rozwija się m.in. naskórek, to włosów jest mniej, wolniej rosną i są bardziej łamliwe. Rozpoznaje się to w dzieciństwie, bywa też, że łysienie pojawia się już od momentu narodzin. Geny winne są też łysieniu plackowatemu, który charakteryzuję się odsłonięciem nagiej skóry w jednym lub kilku miejscach.
Gwałtowna utrata włosów zdarza się po zatruciach wywołanych np. pestycydami i metalami ciężkimi oraz po podaniu
Nową metodą leczenia łysienia u mężczyzn i kobiet jest światło LED w technologii Low Level Laser Therapy. Unikatowe światło lasera zwiększa mikrocyrkulację, wspomaga metabolizm komórek i syntezę białek. Wskutek stymulacji cebulek włosowych dochodzi początkowo do zahamowania wypadania włosów, a w dalszej kolejności do ich odrastania. W trakcie badań klinicznych stwierdzono zatrzymanie wypadania włosów aż u 85% pacjentów! Naświetlania LED są metodą mająca certyfikację FDA, szeroko stosowaną w leczeniu objawowym wypadania włosów w USA, Kanadzie, Brazylii i krajach skandynawskich.
Zabiegi wykonuje się zawsze w seriach, a ich ilość jest ustalana indywidualnie przez dermatologa. Najczęściej jest to 5-15 naświetleń co 7 dni, a następnie raz w miesiącu.
Światło LED to czerwone światło o długości fali 640mm oraz właściwościach geobiologicznej fali świetlnej. Komórki absorbują energię świetlną i transformują w chemiczną, która wspomaga procesy odnowy cebulek włosowych. Zauważono, że technologia LLLT odbudowuje i poprawia jakość włosów oraz powoduje wzrost objętości włosa o ok. 25%, leczy również stany zapalne skóry głowy.
Dzięki temu procesowi mamy nową możliwość skutecznego leczenia wypadania włosów. Metoda ta jest bezpieczna i bezbolesna oraz może być połączona z innym leczeniem prowadzonym do tej pory.
W leczeniu wypadania włosów dobrze jest połączyć dwie lub trzy metody, aby osiągnąć lepszy i szybszy efekt: leki doustne i zewnętrzne, krioterapię, mezoterapię albo Micro Meedles Therapy łącznie z naświetleniami LED.
URODA
Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Dr Monika Lelonkiewicz
ul. Szybka 7a
50 – 421 Wrocław
tel. 071/315 45 81
email: [email protected]
www.uroda.in