Leczenie alkoholizmu – wszystko, co musisz wiedzieć o terapii alkoholowej

12 lutego 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Jesteś na początku drogi do wyjścia z alkoholizmu i wszystko wydaje ci się przerażające i trudne? Miotają tobą wątpliwości, czy leczenie przyniesie pożądany skutek? A może twój bliski cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu i szukasz sposobu, aby pomóc mu wyrwać się ze szponów alkoholizmu? Ta przebiegła choroba dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale całej rodziny. Warto zatem zapoznać się z możliwościami leczenia oraz podjąć walkę o lepsze jutro, by życie w cieniu choroby przeszło do historii. Poniższy artykuł przybliży dostępne metody leczenia alkoholizmu i pozwoli przygotować się do walki z nałogiem.

1. Alkoholizm – co to jest?

2. Jak leczyć alkoholizm?

3. Terapia alkoholowa – jak wygląda?

4. Alkoholizm – metody leczenia

5. Gdzie leczyć alkoholika?


Alkoholizm – co to jest?

Z określeniem „alkoholik” spotkał się każdy, lecz rzetelna wiedza na temat choroby i sposobów jej leczenia wciąż jest w społeczeństwie znikoma. Pejoratywne sformułowania oraz lekceważące podejście, przenoszące odpowiedzialność za popadnięcie w nałóg całkowicie na chorego – wszystko to powoduje, że alkoholizm nadal stanowi temat tabu, co utrudnia podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia. Warto wiedzieć, że alkoholizm to choroba; przewlekła i śmiertelna (nieleczona prowadzi do degradacji organizmu i zgonu). Wyjście z nałogu nie jest kwestią „silnej woli”, której brak powszechnie zarzuca się uzależnionym. Fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu to schorzenie, które bezwzględnie należy leczyć. Niezbędna jest terapia dla alkoholików, którą można podjąć w specjalistycznym ośrodku, takim jak Tratwa Ośrodek Leczenia Uzależnień.

 

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu wymaga poddania się kompleksowej terapii w specjalistycznym ośrodku. Najlepszą drogą jest prywatne leczenie alkoholizmu. Oczekiwanie w kolejkach na miejsce w państwowym ośrodku jest niezwykle ryzykowne w przypadku choroby alkoholowej. Terapia powinna zostać podjęta niezwłocznie, gdy tylko chory zda sobie sprawę ze skali problemu. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu zapewni także profesjonalną opiekę – od pierwszego etapu, jakim jest detoks alkoholowy, poprzez odpowiednie terapie (grupowe oraz indywidualne) aż po wsparcie po wyjściu z nałogu. W początkowej fazie leczenia niezbędne może okazać się wdrożenie terapii farmakologicznej, o czym decyduje zespół specjalistów, którzy czuwają nad przebiegiem całego procesu leczenia.

Terapia alkoholowa – jak wygląda?

Wielu chorych zastanawia się, jak wygląda terapia alkoholowa i czy leczenie nałogu alkoholowego przyniesie pożądany efekt. Terapia – przeprowadzona w ośrodku dla osób uzależnionych od alkoholu – nie tylko pozwoli wyrwać się ze szponów nałogu, ale wręcz jest jedynym skutecznym sposobem leczenia. Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest zaprzestanie spożywania alkoholu i oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych – detoks alkoholowy. Na początek zespół specjalistów diagnozuje pacjenta pod kątem ogólnego stanu – zlecane są badania krwi, a także EKG i USG. Pod uwagę bierze się również stopień zaawansowania choroby oraz kondycję psychiczną. Takie indywidualne podejście pozwala na dobór optymalnej metody leczenia. Następnie chory musi podjąć terapię pod okiem psychoterapeuty, co pozwoli na dotarcie do sedna problemów, poznanie mechanizmów uzależnienia, a także na odnalezienie pokładów energii i motywacji do wyjścia z nałogu. Po odbytym leczeniu pacjent otrzymuje wszelkie wytyczne, które pomogą mu zachować trzeźwość i przetrwać krytyczne momenty. Zaleca się uczestnictwo w mityngach. W razie potrzeby można także skorzystać z turnusu motywacyjnego w ośrodku. Warto zapoznać się z rzetelnymi informacjami na temat przebiegu terapii pod adresem: https://tratwa.pl/leczenie-alkoholizmu.html

Alkoholizm – metody leczenia

Leczenie uzależnienia od alkoholu to złożony proces. Składają się na niego poszczególne etapy wychodzenia z nałogu, do których zalicza się:

  • detoks alkoholowy,
  • terapię grupową oraz indywidualną,
  • warsztaty terapeutyczne,
  • naukę samoświadomości oraz technik relaksacyjnych,
  • wsparcie grupy AA.

 

Pierwszym i jednocześnie niezwykle istotnym krokiem jest uświadomienie sobie przez chorego istnienia problemu. Alkoholicy bardzo często zakłamują rzeczywistość, twierdząc, że panują nad swoim piciem. Szczere przyznanie się przed samym sobą to pierwszy krok do sukcesu, lecz droga do wyjścia z alkoholizmu jest długa, a z demonami nałogu trzeba zmagać się do końca życia. Ważna jest świadomość specyfiki tego rodzaju uzależnienia – leczenie nałogu alkoholowego to ważny i kluczowy przystanek na drodze do życia w trzeźwości.


Podczas terapii psychoterapeuci sięgają po rozmaite metody, takie jak np.:

  • terapia racjonalno-emotywna,
  • terapia poznawczo-behawioralna,
  • treningi kontrolowania złości,
  • zagadnienia terapii egzystencjalnej,
  • medytacja i techniki relaksacyjne i inne.

 

Gdzie leczyć alkoholika?

To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzinom, dotkniętym problemem alkoholowym. Należy pamiętać o tym, że bliscy alkoholika również powinni otrzymać wsparcie. Pomocy warto szukać w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień od alkoholu, takich jak Ośrodek Leczenia Uzależnień Tratwa. Cały proces leczenia powinien być objęty opieką i wsparciem zespołu specjalistów i psychoterapeutów. Najlepszym wyjściem jest prywatne leczenie alkoholizmu – pozwala na natychmiastowe wdrożenie terapii i przygotowanie optymalnej metody leczenia dla konkretnego pacjenta, a także wyposażenie go w umiejętności, które pozwolą utrzymać abstynencję.

——————–

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

ul. Beskidzka 8

43-460 Wisła

Tel.: +48666030505

 

https://tratwa.pl/

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...