Leczenie alkoholizmu – jak przebiega terapia w prywatnym ośrodku odwykowym dla osób uzależnionych od alkoholu?

26 października 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpowszechniej występujących nałogów o poważnych konsekwencjach dla zdrowia i życia. Nadużywanie napojów wyskokowych prowadzi do uszkodzenia trzustki, wątroby, mózgu oraz innych narządów. Zaprzestanie picia może jednak wydłużyć życie chorego i jednocześnie poprawić jego relacje z otoczeniem. Dowiedz się, czym jest alkoholizm i jak wygląda jego leczenie.

 

1. Co to jest alkoholizm?

2. Alkoholizmu – objawy

3. Leczenie alkoholizmu – sposoby

4. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora – dlaczego warto?

Ośrodek leczenia uzależnień każdego dnia pracuje z alkoholikami, wspierając ich w powrocie do zdrowia. Nałogowcy mogą liczyć w nim na fachową pomoc lekarzy, psychoterapeutów i innego personelu. Jak leczy się alkoholizm? Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm to inaczej choroba alkoholowa, która polega na okresowym piciu alkoholu w celu poprawy samopoczucia wynikającego z odstawienia trunków oraz rozładowania napięcia emocjonalnego. Z tego powodu choroba wywołuje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Alkoholik odczuwa potrzebę picia, by pozbyć się stresu, dodać sobie odwagi bądź oderwać się od codziennych trosk. Ośrodki leczenia uzależnień podkreślają, że takie zachowanie wynika z nieumiejętności radzenia sobie z emocjami w inny sposób niż poprzez picie.

Alkoholizmu – objawy

Objawy alkoholizmu niesłusznie sprowadza się wyłącznie do picia na umór oraz do utraty kontroli nad własnym życiem. Początkowo alkoholik może funkcjonować całkiem dobrze – pracować, spotykać się ze znajomymi i rodziną, opłacać na czas wszystkie rachunki oraz udawać przed innymi, że problem z piciem go nie dotyczy. Po pewnym czasie objawy alkoholizmu stają się wyraźniejsze. Rośnie tolerancja organizmu na wysokoprocentowe napoje. Dodatkowo nałogowiec nie umie przestać pić w momencie, który wcześniej zaplanował. W okresie odstawienia alkoholu pojawia się natomiast Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, który charakteryzują między innymi trzęsące się ręce, niepokój, silna chęć sięgnięcia po trunki.

Niektórzy alkoholicy ukrywają się z piciem przed innymi. Można zauważyć to na przykład podczas wyrzucania śmieci. Liczne butelki po alkoholu wypitym w samotności są dowodem na to, że dana osoba próbuje ukryć ilość wypijanych napojów wysokoprocentowych przed znajomymi i rodziną. Takie zachowanie zawsze powinno zwiększyć czujność.

Leczenie alkoholizmu – sposoby

Jeśli chodzi o alkoholizm leczenie jest uzależnione od tego, w jakim stanie jest pacjent. Ośrodki leczenia uzależnień prowadzą terapie dwutorowe. Ośrodek odwykowy na początku skupia się na odtruciu organizmu chorego. Detoks alkoholowy chroni przed wystąpieniem objawów takich jak psychoza, omamy, drgawki, padaczka. Alkoholik otrzymuje leki, dzięki którym czuje się lepiej w najtrudniejszym dla niego okresie. Farmaceutyki niwelują przykre skutki odstawienia alkoholu w sposób nagły. Ze względu na to, że stopniowe ograniczenie ilości wypijanych trunków nie sprzyja leczeniu alkoholizmu, terapia alkoholowa zawsze powinna obejmować odtrucie organizmu.

Niektóre ośrodki odwykowe proponują pacjentom wszywki z esperalem. Zaszyty pod skórą środek wchodzi w reakcję z alkoholem, która początkowo wywołuje bardzo nieprzyjemne odczucia, zniechęcające do picia. Jednocześnie dalsze picie grozi poważnym zatruciem organizmu, którego konsekwencją jest śmierć. Wszywka nie zawsze jest skuteczna, gdyż pacjent ośrodka odwykowego powinien przejść przez psychoterapię.

Ośrodek terapii uzależnień następnie kontynuuje leczenie alkoholika poprzez prowadzenie psychoterapii. Dzięki niej osoba uzależniona poznaje nowe schemat myślowe, sposoby radzenia sobie z emocjami bez sięgania po używki oraz uczy się szczerości wobec samego siebie i bliskich. Ważnym elementem terapii jest docieranie do pierwotnych przyczyn alkoholizmu, które uniemożliwiają wprowadzenie zmian we wzorcach zachowania. Dzięki dokładnemu poznaniu swoich odczuć i motywacji, wzrasta samoświadomość, co skutkuje łatwiejszym wychodzeniem z nałogu.

Powinno się pamiętać, że terapia alkoholowa jest jedyną szansą na zdrowie i życie. Nieleczony alkoholizm zawsze prowadzi do śmierci, nawet gdy w akcie zgonu wpisana jest inna przyczyna. Alkoholicy umierają znacznie szybciej niż ich rówieśnicy bez nałogu, dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie terapii.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora – dlaczego warto?

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku odwykowym jest przeprowadzane w przyjaznej atmosferze pełnej bezpieczeństwa i partnerstwa z pacjentem. Alkoholik jest pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, która dobiera odpowiednie leki i prowadzi indywidualne lub grupowe sesje terapeutyczne. Pacjent jest zakwaterowany w komfortowym pokoju i otrzymuje pełne wyżywienie. Dzięki temu może przebywać w ośrodku przez całą dobę, a rodzina jest spokojna o jego bezpieczeństwo. Co ważne, pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień jest dyskretny. Takie rozwiazanie sprawia, że nawet osoby na wysokich stanowiskach i pełniące publiczne funkcje mogą przejść przez detoks i terapię bez wiedzy wścibskich osób.

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

Aleja Stachury 2
60-461 Poznań

Skuteczne terapie dla osób uzależnionych

  • Leczenie alkoholizmu
  • Leczenie narkomanii
  • Detoks alkoholowy
  • Detoks narkotykowy

Napisz lub zadzwoń!
Ośrodek i telefon czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu!

E-MAIL: [email protected]
TEL.: +48 600 061 600

https://www.osrodek-aurora.pl/

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Narząd najszybciej się starzejący.…
Pewnie najszybciej starzeją się organy najbardziej obciążone wysiłkiem lub niezdrową dietą... U palaczy...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
Im bogatsze społeczeństwo, tym mniej dzieci - ludzie chcą żyć wygodnie i bez ograniczeń...
Polisa AC w 2024 roku.
AC nie jest obowiązkowe, więc pewnie część klientów zrezygnuje z niego z powodu większych kosztów...
Wysoka wrażliwość u dzieci.
To zwykle jest mylone z autyzmem, pewnie część dzieci ma tylko wysoką wrażliwość,...