URODA I ZDROWIE

Leasing sprzętu medycznego

7 października 2015, dodał: Redakcja

Szpitale publiczne, kliniki prywatne, gabinety lekarskie i inne, podobne placówki, muszą posiadać odpowiednie, nowoczesne wyposażenie medyczne, aby móc prowadzić swoją działalność i leczyć pacjentów.

sp

W celu sfinansowania zakupu sprzętu diagnostycznego i medycznego podmioty te mogą skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania, jakim jest leasing.

Dwa rodzaje leasingu

Przy finansowaniu zakupu sprzętu medycznego za pośrednictwem leasingu, leasingobiorca może zdecydować się na leasing finansowy lub operacyjny. Najczęściej w odniesieniu do zakupów realizowanych przez placówki zdrowia, stosuje się leasing finansowy, który pozwala na dokonywanie przez korzystającego z odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu oraz części odsetkowej od raty leasingowej. Powiększają one koszty uzyskania przychodów po stronie leasingobiorcy, co przekłada się na niższą podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Umowa leasingu finansowego nie jest traktowana na mocy przepisów ustawy o VAT i podatku akcyzowego, jako usługa. Dlatego do wartości zakupionego sprzętu nie trzeba doliczać podatek VAT w podstawowej stawce 23%, tylko stawkę obowiązującą dla sprzętu medycznego, czyli zaledwie 8%.

Korzystający i finansujący w przypadku leasingu finansowego mogą dowolnie ustalić okres umowy, niezależnie od zastosowanej stawki amortyzacji finansowanego środka trwałego. Dlatego taki produkt finansowy zapewni klientowi dużą elastyczność i dostosowanie do jego potrzeb finansowych.

Dodatkowo, atutem leasingu finansowego sprzętu medycznego jest to, że po zakończeniu okresu trwania podpisanej przez strony umowy i spłacie wszystkich zobowiązań z niej wynikających, sprzęt staje się własnością leasingobiorcy.

Minusem leasingu finansowego w branży medycznej jest naliczanie VAT-u nie tylko od wartości urządzenia, ale też od wartości odsetek.

Wybór leasingu operacyjnego

W finansowaniu zakupu sprzętu medycznego leasing operacyjny jest stosowany rzadko, pomimo że w innych branżach działalności cieszy się on niesłabnącą popularnością. Jego atrakcyjność dla innych przedsiębiorców wynika z tego, że pozwala on na obniżenie kwoty podlegającej opodatkowaniu podatkiem PIT, bowiem do kosztów podatkowych wliczane są wszystkie opłaty leasingowe, a nie tylko część odsetkowa jak w przypadku leasingu finansowego.

Przy zakupie sprzętu medycznego z wykorzystaniem leasingu operacyjnego (przykładowa oferta: http://www.rl.com.pl/oferta-specjalna/dla-medykow) mamy do czynienia z usługą w rozumieniu ustawy o VAT o podatku akcyzowym, przez co każda rata leasingu jest obciążona stawką VAT w wysokości 23%.

Z tego względu leasing sprzętu medycznego (sprawdź: najczęściej odbywa się z wykorzystaniem formy leasingu finansowego

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

idealna skóra twarzy
Moim zdaniem zakup urządzenia do domowej pielęgnacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Sama zakupiłam https://permanent24.pl/pl/c/Dr-Pen/58...
Jak odchudzac się rozsądnie ?
Aby rozsądnie się odchudzać należy się zdrowo odżywiać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Nie...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Diety ogólnodostępne nie będą koniecznie dobre. Najlepiej mieć zbilansowaną dietę, która jest ułożona...
Ekspresowa dieta
Niestety jak się długo tyło, tak się długo chudnie, nic nie zmienia...