Czas spędzony na łonie natury jest bezcenny. A już zwłaszcza po zmroku, gdy w lesie pohukują sowy, w trawach cykają świerszcze, a na niebie migoczą gwiazdy. I choć blask księżyca albo poświata nad ogniskiem są naprawdę magiczne, to raczej nie są dla nas wystarczające źródła światła. Dlatego w plecaku każdego trekingowca i obozowicza musi znaleźć się właściwa latarka – latarka outdoorowa. W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie tego typu sprzęt?
Latarki outdoor – rodzaje
Latarki outdorowe w sposób podstawowy dzielimy na ręczne i czołowe. Latarki ręczne są najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem latarek. Ich główną zaletą jest to, że można je skierować dokładnie tam, gdzie chcemy oraz maksymalnie przybliżać je do oświetlanego obiektu (np. przy odczytywaniu mapy na szlaku). Latarki czołowe obecne są na rynku znacznie krócej, ale zyskują dziś coraz większe uznanie. Przydają się szczególnie rowerzystom oraz górskim wędrowcom. Dlaczego? Bo nie wymagają użycia rąk, które zajęte są przecież trzymaniem kierownicy i kijków trekkingowych.
Latarka kempingowa outdoor – dla kogo?
Jak sama nazwa wskazuje, latarka kempingowa outdoor stworzona jest do tego, by służyć podczas kempingu i biwaku. Przykład? Latarka LED Nitecore EA45S. Dzięki wysokiej mocy 1000 lumenów doskonale oświetli teren wokół obozowiska i pozwoli poczuć się bezpiecznie. Latarkę można postawić pionowo, dzięki czemu działa niczym świeca albo mini latarnia.
Jeśli latarka wyposażona jest w funkcje dodatkowe, takie jak stroboskop, lokalizator czy tryb SOS, może być śmiało wykorzystywana w trudniejszych, bardziej wymagających warunkach. Na pewno zda egzamin w górach (zwłaszcza zimą), gdy szybko zapada zmrok, warunki atmosferyczne są niestabilne i istnieje większe ryzyko różnych niebezpieczeństw. Latarka ręczna to nieodzowny gadżet także w lesie, w sytuacji, gdy musimy odstraszyć dzikie zwierzęta.
Wodoodporne latarki kempingowe sprawdzą się podczas uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, żeglarstwo czy wędkarstwo.
Ponadto warto nadmienić, że wiele bardziej zaawansowanych modeli ręcznych latarek outdoorowych wykorzystywanych jest przez profesjonalistów, np. pracowników służb mundurowych (strażników miejskich, policjantów, ratowników górskich i wodnych).
Kiedy przydaje się latarka czołowa outdoor?
Jak już wspomnieliśmy, latarka czołowa outdoor przydaje się zawsze wtedy, gdy potrzebne są nam wolne ręce. Rozpalanie ogniska? Trekking po wymagającym, skalistym terenie? Zwiedzanie ciasnych jaskiń o krętych korytarzach? We wszystkich tych sytuacjach nie musimy pamiętać o latarce, a tym bardziej martwić się tym, że przypadkiem wypadnie nam ona z rąk. Światło latarki czołowej będzie podążać dokładnie tam, gdzie skierujemy głowę.
Latarkę czołową polecamy szczególnie miłośnikom gry w podchody. Dzięki temu, że nie trzeba jej trzymać w rękach, można w pełni skupić się na rozwiązywaniu zagadek napotkanych na drodze do celu gry. Zaproponować możemy tutaj prostą i kompaktową latarkę Nitecore T360. Takie, ale także bardziej zaawansowane modele, znajdziemy w sklepie internetowym elatarka.pl.
Ciekawym zastosowaniem latarki czołowej outdoor są również wszelkie wyprawy badawcze śladami historii. Zwłaszcza, gdy ręce zajęte mamy… wykrywaczem metalu. Ciekawe, jak wiele cennych pamiątek historycznych zostało odnalezionych właśnie dzięki mocnemu światłu latarki?
Tak naprawdę liczba zastosowań latarek kempingowych i czołowych outdoorowych zależy od naszej pomysłowości. Podstawowym ich zastosowaniem są różnie pojęte aktywności sportowe pod gołym niebem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać je szerzej. Weekendowo na biwaku, a na co dzień w warsztacie i przy naprawie samochodu!