Kwiaty z tego krzewu dają świetną herbatkę. Znajdziesz je podczas spaceru


dodał: Ewelina Szadkowska
W czasach powszechnej chemizacji żywności szukamy dla niej naturalnej alternatywy. Wiele herbat dostępnych w powszechnej sprzedaży zawiera sztuczne barwniki i inne szkodliwe dodatki. Jeśli chcemy cieszyć się pysznym smakiem i mieć poczucie, że zapewniamy sobie zdrowe nawodnienie, warto rozejrzeć się po okolicy. W okresie wiosennym wiele roślin może trafić do naszych kubków i zastąpić z powodzeniem tradycyjną czarną herbatę.
Nasi przodkowie czerpali pełnymi garściami z przyrody i znali prozdrowotne właściwości tych roślin, które sami uważamy za elementy ozdobne lub chwasty. Warto zainteresować się tym, co mają nam do zaoferowania rośliny, które mijamy podczas codziennych spacerów. Jeśli mieszkamy na terenach niezurbanizowanych, to takie poszukiwania mogą przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i wyeliminować np. problemy ze skórą.
Żółte kwiaty o niezwykłej mocy
Krzewy forsycji to jedne z najwcześniej kwitnących krzewów na przełomie zimy i wczesnej wiosny. Ciekawostką jest to, że najpierw wytwarzają kwiaty, a dopiero później – liście, czyli odwrotnie niż inne znane nam rośliny. Ich żywy kolor przyciąga wzrok i pięknie zdobi szare o tej porze roku otoczenie. Newiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że warto zrobić z nich napar, aby pozbyć się codziennych dolegliwości. Jeśli nie możecie spać, a wasza psychika cierpi z powodu nadmiaru stresujących sytuacji, to warto skorzystać z tej propozycji ze świata natury. Aromat takiej nietypowej herbatki niesie ukojenie dla zszarganych nerwów i pozwala pozbyć się napięcia emocjonalnego. Aby przygotować najlepszy napar, warto zaparzyć ok. 10 g kwiatów w 200 ml wody o temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza.
Ten zestaw witamin i minerałów znajdziecie w forsycji
Wiosenna herbatka z tych kwiatów jest świetnym remedium na obniżoną odporność. Jest to powszechne zjawisko podczas przedwiośnia, więc każde źródło witaminy C oraz rutyny jest wówczas na wagę złota. Warto podkreślić, że te składniki odżywcze w formie naturalnej są o wiele lepiej przyswajalne niż w sytuacji, gdy zażywamy tylko w postaci preparatów z apteki. Ponadto kwiaty forsycji są bogate we flawonoidy, które wspierają elastyczność naczyń krwionośnych, m.in przy problemie z pękającymi naczynkami na twarzy. Taki napar pomaga też ujędrnić cerę poprzez stymulowanie wytwarzania w niej kolagenu, a więc ma niebagatelny wpływ na naszą urodę.
Forsycja, tak jak wiele innych roślin, jest także źródłem cennych antyoksydantów. To one przeciwdziałają pojawianiu się przedwczesnych oznak starzenia się organizmu, co jest ważne szczególnie w dojrzałym wieku. Wspiera nasz organizm w walce z wirusami i bakteriami, a dodatkowo hamuje pojawiające się procesy zapalne. Diabetycy doceniajej moc obniżania poziomu cukru we krwi. Ważne jest jednak, aby pozyskiwać kwiaty tego krzewu wyłącznie z terenów nieskażonych zewnętrznymi toksynami, pochodzącymi ze spalin czy zakładów przemysłowych. Najwięcej wartości odżywczych mają te kwiaty, które zbieramy w słoneczne dni.